Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

Demokrat ol Sayın Başbakan

18 Eylül 2014 Perşembe 16:22

Yeni başbakanımız, eskisini ne derse onu başka kelimeler kullanarak taklit etmeyi ülkeyi yönetmek sanıyor.

Biz ise kendisini demokrat olmaya çağırıyoruz. Tarafsız olmasını istiyoruz.

Neden mi?

Gündeme Alevilerin hakları gelince Sayın Davutoğlu da eski başbakan gibi davranıyor. Bir yandan demokrasi ve tarafsızlıktan söz edeceksin bir yandan da milyonlarca yurttaşın haklarını çiğnemeye devam edeceksin… Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu Sayın Davutoğlu?

CEM VAKFI’NIN DAVASI

12 Eylül darbecileri tarafından yaptırılan anayasada, okullarda din dersi ve ahlak bilgisi dersleri zorunlu hale getirildi. Böylece farklı din ve mezheplerden çocuklarımız tek tip din dersi almaya zorlandı. Din ve ahlak bilgisi dersi adı altında da Sünni mezhebin kuralları öğretildi. En az 15 milyonu bulan Alevilerin inancı yok sayıldı. Alevi çocuklarını Sünnileştirecek asimilasyoncu bir süreç dayatıldı. 32 senedir bu zulüm sistemi devam ettiriliyor.

Cem Vakfı bu antidemokratik sistem sonlandırılsın diye içeride dava açtı. Ne yazık ki idare mahkemesi ve Danıştay bu başvuruları darbeci bir anlayışla reddetti. Sonunda iş Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşındı. AİHM, tam 1905 kişi adına açılan davada son ve kesin kararını verdi. 

Bu kararda özetle deniliyor ki:

*Türkiye, eğitim hakkına ait Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin hükümlerini çiğnemektedir.

*Türkiye’deki eğitim sisteminde değişik din ve görüşler hayata geçirilmemiştir.

*Türkiye eğitim sistemini değiştirmeli, isteyen öğrenciye, din  ve ahlak bilgisi dersine GİRMEME hakkı tanınmalıdır.

Oy birliği ile alınan bu karar karşısında Başbakan Davutoğlu, “Türkiye’de dinsel baskı varmış gibi bir hava yaratılmak isteniyor!” diye açıklama yapıyor. 

Yok mu Sayın Başbakan?

*Siz 12 senedir, cem evlerini yok saymıyor musunuz?

*Güneydoğu’da mollalara devlet eliyle binlerce kadro açtığınız halde hangi Alevi dedesine kadro verdiniz; 1 tane var mı? Bu tavrınız açık ayrımcılık değil de nedir?

*Siz İslam diyerek Sünni mezhebinin kurallarını Alevi çocuklarına ve hatta istemeyen Sünni aile çocuklarına zorla öğretmiyor musunuz? Bu tavrınız 12 Eylül darbecilerini taklit etmek değil de nedir?

Bir de diyorsunuz ki: “Bir ateistin bile belli ölçüde din kültürü sahibi olması zarurettir.”

Böylece, zorunlu din dersinin arkasında durarak Kenan Evren’i mutlu ediyorsunuz.

Hem kimin neyi öğreneceğinden size ne? Herkese bilimsel konuları öğrenme zorunluluğu getirmiyorsunuz da sizin mollaların yazdığı o sözde din dersini öğrenme zorunluluğu getiriyorsunuz? Bunun adı kutsal İslam’ı siyasallaştırmak değil de nedir?

Herkesi din dersi öğrenmeye zorlayarak açık açık bir dayatma yaptığınızı ne zaman göreceksiniz sayın Başbakan?

Alevi çocukları mazlum diye, barışçı diye… Aleviler sorunlarını kavgasız gürültüsüz, demokratik yollardan gündeme getiriyorlar diye onları bu kadar ezmeye hakkınız var mı?

Sayın Davutoğlu! Yukarıda Allah; aşağıda ise gerçekler var. Bu dünya makamları geçicidir. Yarın öbür dünyada Hakk huzuruna çıktığınızda bunca mazlum Alevi’nin hakkını gasp etmenin hesabını nasıl vereceksiniz? Size ahreti, oradaki hesap gününü de hatırlatarak bu soruna demokratik talep olarak bakmanızı, insancıl ve çağdaş çözüm bulmanızı öneriyorum.

Çözüm gayet kolay ve barışçıldır… Yeter ki Sayın Erdoğan’ın gölgesinden çıkıp konuya adil biçimde bakın; yetecektir…

Bu konuda iyi niyetle harekete geçerseniz Aleviler size yardım etmeye de hazırdır.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA