Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dev ihalenin kazananı belli oldu!
03 Mayıs 2013 Cuma 11:33

Dev ihalenin kazananı belli oldu!

Dev ihaleden 22 milyan 152 milyon liralık rakam çıktı. İşte kazanan girişim grubu...

İstanbul'a yapılacak 3. havalimanı için dev ihale Ankara'da gerçekleştirildi. Kıran kırana geçen ihalede 22 milyar 152 milyon Euro'luk en yüksek teklifle Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu verdi.

İHALE BÖYLE GERÇEKLEŞTİ

İstanbul’a yapılacak üçüncü havalimanı ihalesine IC İçtaş İnşaat San. ve Tic. AŞ/Fraport Ag Frankfurt Airport Services Worldwide Ortak Girişim Grubu, TAV Havalimanları Holding AŞ, Limak İnş. San. ve Tic. AŞ/Kolin İnş. Tur. San. ve Tic. AŞ/Cengiz İnş. San. ve Tic. AŞ/Mapa İnş. ve Tic. AŞ/Kalyon İnş. San. ve Tic. AŞ Ortak Girişim Grubu ve Makyol İnş. San. Tur. ve Tic. AŞ teklif zarfı sundu.

Firmaların sunduğu dış zarfların incelemesi yapılıyor. Basın mensupları ihale salonundan çıkarıldı. Salonda, Komisyon görevlileri ile firma temsilcileri kaldı.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK İHALESİ

İstanbul'a yapılacak 3. havalimanının ihalesi Ankara'da başladı. Komisyon Başkanı Funda Ocak ihalenin nasıl olacağını konusunda açıklamalarda bulundu. Komisyon Başkanı Funda Ocak, "Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük ihalesini yapacak olmamız nedeniyle kapalı pazarlıklar yerine açık arttırma usulünü benimsedik. Hep beraber basınımızın huzurunda bugün açık arttırmayı iç zarfta teklif edilen bedeller üzerinden yine iç zarftan çıkan en düşük fiyattan en yüksek fiyata doğru sıralanmak kaydıyla gerçekleştireceğiz. Burada bugün hep birlikte tarih yazacağız. Bunu hep birlikte gerçekleştireceğiz" dedi.

Funda Ocak, "4 firmanın dış zarf belgelerinin açılma işlemi tamamlandı. Her birinin iç zarfı ise ayrı ayrı notere teslim edildi. Bundan sonra yapılacak çalışmalar öğle saatine kadar dış zarf belgelerinin teknik ve mali dokümanlarını irdelemektir. O nedenle çok kayda değer bir çekişme olmayacağını düşünüyorum. Öğle saatlerinde yeterli kalan firmaları sizin huzurunuzda anons edeceğim. Daha sonra iç zarfları hepinizin huzurunuzda açacağız. İrdelememizi süratle yapacağız. Teklif mektuplarını açacağız. Bunlar hep birlikte gerçekleştirecek. Daha sonra akama kadar açık arttırmamızı hep beraber yürüteceğiz" diye konuştu.

Dev projeyi hangi grup yapacak?

İstanbul’a yapılacak 3. havalimanının ihalesi, yoğun ilgi nedeniyle bugün Esenboğa Havalimanı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilecek. Bugüne kadar ikisi yabancı olmak üzere 17 firmanın şartname satın aldığı ihale, Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle gerçekleştirilecek. Devlet, ihaleyi kazanana belirli bir süre için yolcu ve tarife garantisi verecek. İstekliler, 25 yıllık işletme süresi için kira bedelinde yarışacak.

En fazla kira ödemeyi taahhüt eden istekli ihaleyi kazanmış olacak.

İstanbul’un 3. havalimanı, tamamlandığında yolcu kapasitesi bakımından dünyanın en büyük havalimanı olacak. Üçüncü havalimanı ihalesine katılımın ve rekabetin artması için şartnamede bazı değişiklikler yapılmıştı. Buna göre, ortak girişim grubu olarak katılımlarda OGG’nin en çok 3 ortaklı olması koşulu değiştirilerek bu sınır ortadan kaldırılmıştı. Havalimanın yatırım bedelinin 7-8 milyar euro’yu (10 milyar dolar) bulması öngörülüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA