Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Develerin atası kutupta yaşamış
06 Mart 2013 Çarşamba 19:12

Develerin atası kutupta yaşamış

Kuzey Kutbu'nun Kanada'ya ait bölgesindeki Ellesmere Adası'nda dev deve kaltıntısına rastlandı.

Bilim insanları develerinin atalarının izine Kuzey Kutbu'nda rastladıklarını ifade etti. Kuzey Kutbu'nda bulunan her biri 3.5 milyon yıllık 30 bacak kemiği fosilinden yola çıkan uzmanlar bu kemiklerin üçüncü çağın son çeyreğine ait olduğunu tespit etti. Paleontologlar bulunan fosilin daha önce burada yaşadığı bilinmeyen bir canlıya ait olduğunu belirledi. Kutuplarda bulunan develerin modern develerden yüzde 30 daha büyük olduğu kaydedildi. Kemiklerin bulunduğu Ellesmere Adası'nın o dönemde bugünde 20 derece daha sıcak olduğu ifade edildi. Develerin de bir küresel ısınma döneminde burada yaşadığı tahmin ediliyor. 


Nature Communications dergisinde çıkan araştırma sonuçlarını değerlendiren uzmanlar "Devenin anavatanının Kuzey Amerika olduğunu ve buradan Bering Boğazı yoluyla Avrasya yayıldığını" yazdı. Bilim insanları "Bu sonuçlar modern develerin evrimsel tarihi kutuplardaki ormanlarda yaşamış dev develere kadar gidiyor" tezini savunuyor. 

Kanada Doğa Müzesi'ndeki paleontologlar Manchester Üniversitesi tarafından geliştirilen parmak izi kolajen tekniğini kullanarak develeri belirleyebildi. Kolajen parmak izi tekniği kemik içinde bulunan bir protein olan kolajenden çok az alınıp kimyasal bileşenlerle karıştırılıp farklı bir peptid elde ediliyor. Bunun anlamı yeni toplanan kemiklerden bir profil ortaya çıkarıyorsun. 

Kanada Doğa Müzesi'nden Natalia Rybczynski, "Yeni fosiller develerin evrimi hakkında bize önemli bilgi veriyor. Bizim araştırmamızdan sonra develerin kökeninin milyonlarca yıl önce Kuzey Amerika olduğu anlaşıldı. Modern develerden bazı farklılkları olabilir; geniş tabanlı ayak, büyük göz ve kutuplara adapte olması için daha yağlı olmaları gibi" dedi. 

Yüksek Kutup develerinin Kuzey Amerika'da 1200 km genişlikteki bir alana yayıldıkları tahmin ediliyor. Aynı dönemde bu bölgede porsuk, geyik, kunduz ve üç toynaklı atlar yaşıyordu. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA