Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dilanın ölümündeki sır ne?
03 Nisan 2013 Çarşamba 15:29

Dilan'ın ölümündeki sır ne?

Erkek arkadaşı olduğu ileri sürülen gençle yüzleştirilirken DSİ sulama kanalında intihar eden Dilan B.'nin ölümüyle ilgili 'töre saiki ile öldürme' suçundan haklarında dava açılan kardeşi ile kuzenlerinin yargılamasına başlandı.

ADANA'da erkek arkadaşı olduğu ileri sürülen gençle yüzleştirilirken DSİ sulama kanalında intihar eden Dilan B.'nin ölümüyle ilgili 'töre saiki ile öldürme' suçundan haklarında dava açılan kardeşi ile kuzenlerinin yargılamasına başlandı.

Sanıklardan 24 yaşındaki Mehmet Şerif B., kuzeni Dilan'ın yüzleştirme sırasında sında "Çocuğu dövmeyin" dedikten sonra ağlayarak sulama kanalına atladığını söyledi.

Olay, Koza Mahallesi'nden geçen su kanalında, 2 Ağustos 2012 gecesi meydana geldi. Dilan B., iddiaya göre, bir düğünde tanıştığı 21 yaşındaki Y.U. ile arkadaşlık yapmaya başladı. Bunu öğrenen anne Maşallah B., kızını bu ilişkiyi bitirmeye zorladı. Anne, oğlu 17 yaşındaki R.B.'ye de durumu anlatıp, "Birlikte konuşun, bu ilişkiyi bitirsin" dedi. R.B. de amcasının çocukları Mehmet Şerif B. ve Hasan B. ile birlikte Dilan'ın arkadaşlık yaptığı Y.U.'yu bulup olay yerine götürdü. İddiaya göre, kuzenler burada gence, Dilan ile arkadaş olup olmadıklarını sordu. Genç olumsuz cevap verince, kuzenler bu kez de Dilan'ı yüzleştirmek için olay yerine getirdi. İlişkilerini kabul etmeyen Y.U.'yu döven kuzenler, ardından ölümle tehdit ederek tabancayla havaya ateş etti.

Yaşananları izleyen Dilan B., aniden 4 metre derinliğindeki kanala atladı. Ablasının suya atladığını gören R.B. ile kuzenleri Dilan'ın peşinden suya girdi. Ancak akıntıya kapılan genç kız, karanlıkta sürüklenip gözden kayboldu. Dövülen Y.U. da olay yerinden kaçarak uzaklaştı.

Dilan'ın cesedi ertesi gün olay yerinden yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulundu. Genç kızın yapılan otopsisinde boğulma sonucu öldüğü belirlenirken 3 şüpheli ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

TÖREDEN DAVA AÇILDI

Soruşturmayı yapan Cumhuriyet Savcısı, Dilan'ın kardeşi R.B. ile kuzenleri Hasan B. ve Mehmet Şerif B. hakkında 'töre saiki ile öldürme' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açtı. Adana 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne açılan davanın iddianamesinde, 'Dilan ile Y.U.'nun arkadaş oldukları, bu arkadaşlığı öğrenen şüphelilerin önce Y.U.'yu olay yerine götürüp Dilan ile arkadaş olup olmadıklarını sordukları, gencin inkar etmesi üzerine Dilan'ı da olay yerine getirip yüzleştirdikleri, şüphelilerin Y.U.'yu dövüp, tabancayla öldürmekle tehdit ederek havaya ateş ettikleri, sıranın kendisine geleceğini düşünen Dilan'ın da çaresizlik üzerine kendini sulama kanalına attığı ve şüphelilerin töre saiki ile buna zorladıkları' ileri sürüldü.

SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİ

Sanıkların yargılanmasına 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Haklarında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istenen tutuksuz sanıklardan Mehmet Şerif B. suçlamayı kabul etmedi. Erkek arkadaşı olduğu ileri sürülen genci Dilan'ın kendi telefonunda kayıtlı olan numaradan arayıp buluşma yerine çağırdıklarını belirten Mehmet Şerif B., ifadesinde şunları söyledi:

"Çocuk arkadaşlıklarını inkar edince R.B. 'Neden inkar ediyorsun. Seni bir daha kız kardeşimin yanında görmeyeceğim' diyerek kızdı. Çocuk kaçmaya başladı. R.B. de peşinden koştu. Dilan da 'Çocuğu dövmeyin' diyerek ağlamaya başladı. Dilan'a 'Siz otomobile binin, ben gidip alıp geleceğim' dedim. Bir ayak sesi duydum. Dönüp baktığımda Dilan'ın kanala atladığını gördüm. Biz de peşinden atladık ama kurtaramadık. Biz kesinlikle kendisini öldürmeye çalışmadık."

Dilan'ın kardeşi R.B. avukatı olmadığı için, diğer sanık Hasan B. de askerde olduğu için savunmaları alınamadı. Mahkeme heyeti, eksiklerin tamamlanması için duruşmayı erteledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA