Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dilanın suç kaydı çıkmadı
03 Mayıs 2013 Cuma 13:35

Dilan'ın suç kaydı çıkmadı

İstanbul Valisi'nin "O bir militan" dediği Dilan Alp'in suç kaydı olmadığı ortaya çıktı.

İSTANBUL- İstanbul'daki 1 Mayıs olaylarında kafasından yaralanarak bir süre komada kalan ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun "militan" dediği 17 yaşındaki Dilan Alp'in resmi suç kaydı çıkmadı.

Hürriyet'in haberine göre, emniyet kaynakları, Dilan Alp hakkında hiçbir resmi "suç kaydı" bulunmadığını söylediler. Aynı kaynaklara göre, Dilan Alp hakkında bir dönem "dergi dağıtmaktan" kayıt tutulmuş.

Alp'in Emniyet'teki kayıtlarında şu unsurlar yer alıyor: "Yasadışı Türkiye Devrim Partisi üyesidir.", "Söz dergisini dağıttığı belirlenmiştir..."

Emniyet kaynaklarına göre Alp, bugüne kadar hiçbir "şiddet içerikli eyleme" de katılmış değil. Buna ilişkin bir kayıt bulunmuyor.

Öte yandan Hürriyet yazarı Yalçın Doğan, 1 Mayıs’ta İstanbul’da polisin kafasına attığı biber gazı kapsülü ile başından yaralanan ve halen yoğun bakımda tutulan, İstanbul valisi tarafından 'marjinal militan' ilan edilen liseli Dilan Alp'i köşesine taşıdı. Dilan'ın ailesiyle konuşan Doğan, ilginç bir ayrıntıyı da ortaya çıkardı.

Dilan'ın İmam Hatip Lisesi'nde okuduğunu söyleyen babası, kızına vali tarafından marjinal denmesinin çok ağrına gittiğini söyledi.

Dilan'ın İmam Hatip Lisesi'nde okuması ise akıllara Başbakan Erdoğan'ın 2012-2013 Eğitim Öğretim yılı açılış törenindeki konuşmasını getirdi.

'TERÖRİST YETİŞTİRMEDİĞİ İÇİN Mİ İMAM HATİPLERİ KAPATTINIZ'

Erdoğan, İmam Hatip Lisesi'nde yaptığı açılış konuşmasında, "Terörist yetişmediği için mi imam hatip okullarını kapattınız? Anarşistler yetişmediği için mi imam hatip okullarını kapattınız? Ben, evlatlarım, birçok bakan arkadaşlarım imam hatip lisesi mezunları olarak bugün imam hatip okullarına itibarini iade etmenin bahtiyarlığını, bunun tarifsiz heyecanını yaşıyoruz." diyerek 28 Şubat dönemine gönderme yapmıştı.VALİ NE DEMİŞTİ?
İstanbul Valisi Mutlu, Dilan Alp hakkında dün "Dilan adlı kızımız da yaralıdır. Dilan örgüt üyesidir, marjinal grup üyesidir. Biz de kayıtları vardır. Çatışma içindedir. Tam bir radikal mensuptur" diye konuşmuştu.

"Yaptığımız hiçbir eksik ve yanlış işlem yoktur" diyen Mutlu, "Dünyanın ne kadar mahkemesi varsa, ülkemizde ne kadar mahkeme varsa müracaat edilebilir. Aldığımız karar kendi vicdanımda fevkalade doğrudur" ifadesini kullanmıştı.

Alp'in babası Ali Ekber Alp ise Vali Mutlu'nun açıklamasına tepki göstererek, "Araştırsınlar. Kayıtlardan çıkmayınca tükürdüğünü yalayacak mı Vali?" demişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA