Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Direkte alev alev yandı
19 Haziran 2013 Çarşamba 15:44

Direkte alev alev yandı

Direkten yanarak düşen teknisyenin mucize kurtuluşu...

DİYARBAKIR'da onarım yapmak için çıktığı yüksek gerilim hattında 34 bin volt elektrik çarpan ve direkten yanarak düşen teknisyen 30 yaşındaki Metin Hafif, mucize eseri hayatta kaldı. Vücudunun yüzde 35'inin yanan Hafif, 5 ayda 13 kez ameliyat oldu. Sol kolunu kullanamayan Hafif'e bugüne kadar 7 kez deri nakli yapıldı.

Diyarbakır'da elektrik kesintilerinin sık görüldüğü geçen Ocak ayında Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.(DEDAŞ) bünyesindeki taşeron şirkette teknisyen olarak çalışan Metin Hafif, merkez Bağlar İlçesi'ndeki bir elektrik kesintisi ihbarına gönderildi. Lefkoşa Caddesi'ndeki yüksek gerilim hattına tamir için gönderilen Metin Hafif, DEDAŞ'ı arayarak çalışma yapacağı yeri bildirip enerji akımının kesilmesini istedi. DEDAŞ'a iş yapan bir taşeron şirkette ç0alışan Metin Hafif, onarım yapacağı hatta enerji olmadığı teyidini alınca direğe çıktı.

direk2.jpg
Üzerinde yanmaz elbise bulunmayan ve günlük kıyafetleriyle çalışan Metin Hafif, onarıma başladığı sırada akımına kapıldı. 16 Ocak tarihinde saat 20.00 sıralarında meydana gelen olay, amatör kameraman tarafından görüntülendi. 34 bin volt elektrik akımına kapılan teknisyen, direğin üstünde alev alıp uzun süre çırpındıktan sonra yanarak yere düştü. Yaşaması mucize olarak değerlendirilen Metin Hafif, olay yerine gelen ambulansla Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Yapılan muayenede vücudunun yüzde 35'inin yandığı tespit edilen Hafif, geçen 5 ayda 13 ameliyat geçirdi. Sol kolunu kullanamayan Hafif'e bugüne kadar 7 kez deri nakli yapıldı.

Metin Hafif olayın olduğu gün çalışma saatinin bittiğini ve amirleri tarafından zorla mesaiye bırakılarak, elektrik arızasına gönderildiğini iddia etti. 2 yıldan bu yana DEDAŞ bünyesinde elektrik teknisyenliği yapan ve aylık 1100 TL ücretle çalıştığını belirten Metin Hafif, 5 aydan bu yana hiç bir sağlık giderinin karşılanmadığını söyledi. 

Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi'ne bağlı Bağıvar Köyü'nde tek katlı bir evde yaşayan evli ve 3 çocuk babası Metin Hafif, bugüne kadar 60 bin TL hastane masrafı ödediğini belirterek, çalıştığı şirketin ve DEDAŞ'ın hiç bir tedavi giderini karşılamadığını iddia etti.

13 AMELİYAT VE 7 KEZ DERİ NAKLİ YAPILDI

Elektrik çarpmasından sonra 3 ay hastanede yattığını belirten Hafif, "Çalıştığım şirketin bir gün olsun arayıp sormaması beni çok üzdü. Olaydan sonra sigortamı durdurmuşlar ve maaşımı ödemeyi kestiler. Oysa ben onların işini yaparken bu duruma geldim. Zaten o gün mesaim bitmişti. Çocuğum hasta olduğu için eve gitmek istedim. Ancak beni zorla oraya gönderdiler" dedi.

Bugüne kadar 13 kez ameliyat geçirdiğini ve 7 kez deri nakli yapıldığını belirten Hafif'in, düştüğü sırada iki ayağının da topukları kırıldı. Bel kısmından alınan kemiğin nakledilmesi sonucu topuk kırıkları giderilen Hafif, "Doktorlar 10 yıl sonra kireçlenme nedeniyle yürüyemeyeceğimi söyledi. Şu anda sol kolum çalışmıyor. Boynumu çeviremiyorum. Vücudumun yüzde 35'i yanmış durumda" dedi.

Vücudundaki yanıklar nedeniyle bir daha çalışamayacağını belirten Hafif, şöyle konuştu:

"Geçtiğimiz Ocak, Şubat ayları arasında 6 arkadaşımın daha başına böyle olaylar geldi. DEDAŞ'tan kimse beni arayıp sormadı. Şirket tarafından bize yanmaz elbise verilmemişti. İtfaiyenin kullandığı yanmaz elbise verilse, vücudum yanmayacaktı. Normal günlük kıyafetler olduğu için yandı. İşe ilk başladığımda bize bir sözleşme imzalattılar. Okumak için zaman istedim. Ancak, sözleşmeyi okumama izin vermediler."

Ailesi ile birlikte bir köy evinde kalan ve olumsuz koşullarda tedavisine devam edilen Metin Hafif, önümüzdeki dönemde de çok sayıda ameliyat geçireceğini söyledi. 
 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA