Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diş fırçalamakla kurtulamazsınız!
04 Mart 2013 Pazartesi 12:35

Diş fırçalamakla kurtulamazsınız!

Ağız sağlığımız için, gece yatarken diş fırçalamanın yanında farklı bakım metodlarını da uygulamamız gerekiyor.

Ağızda bulunan bakteriler, gece uyurken hızlı bir şekilde artıyor ve sağlığımızı tehlikeye sokuyor. Bu nedenle yatmadan önce bakteri plağı oluşumunu engellemek için, sadece diş temizliği değil, komple ağız bakımı yapmak gerekiyor. Ne kadar iyi fırçalarsanız fırçalayın, bakteri plağı tam temizlenmez! Komple ağız bakımı için şu önerilere dikkat edin:

Diş fırçaları

Küçük başlı, sık kıllı, kıl uçları yuvarlatılmış, düz kesimli kıl demetleri olan, yumuşak veya orta sert diş fırçaları seçilmelidir. Böylece dişler arasına ve ağzın bütün bölgelerine erişip temizleyebilmek kolay olur. Ortalama 3-4 ayda bir fırçanın değiştirilmesi tavsiye edilir. Diş fırçası ile hem dişler hem de dişetleri temizlenmelidir.

Diş macunları

Diş macunu leblebi tanesi kadar kullanılmalıdır. Çeşitli amaçlar için, çeşitli içerik ve özellikte diş macunları vardır. Son yıllarda macunların içine çeşitli maddelerin ilavesi ile plak, çürük, diştaşı ve hassasiyet önleyici etkiler geliştirilmeye çalışılmaktadır.

Diş ipi

Dişler arasındaki ve dişetinin altında mikrobiyal dental plak ve gıda birikintilerini temizler. Mumlu, mumsuz, mentollü, florürlü, klorheksidinli dişipi çeşitleri vardır. Diş ipi kullanımı fırçalamadan sonra yapılmalıdır. Diş ipi iki elin orta parmaklarına sarılıp sabitlenerek ve iki işaret parmağı ile yönlendirilerek uygulanır. Günde 1 kez mutlaka uygulanmalıdır.

Dil fırçası

Hem mikroorganizmaları, hem de ağız kokusunu azaltmak için temizlenmelidir. Bu nedenle “dil fırçası” veya “dil kazıyıcısı” ile dil sırtı arkadan öne doğru çekme hareketi uygulanarak her gün temizlenmelidir.

Dişeti üstünde kullanılan yıkama araçları

Yüksek basınçlı su püskürten aletlerdir. Diş arası bölgelerin, protezlerin ve ortodontik apareylerin temizlenmesinde yardımcı olarak kullanılabilir.

Dişeti altında kullanılan yıkama araçları

Normal basınçla çalışan aletlerdir. Cep içine girebilecek şekilde ve inceliktedir.

Ağız gargaraları

Ağız gargaraları, diş fırçası ve diş ipinin yaptığı mekanik temizlik işlemlerine kimyasal olarak destek olur.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA