Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyarbakırdaki yarışma iptal edildi
04 Nisan 2013 Perşembe 13:50

Diyarbakır'daki yarışma iptal edildi

Dünya Medeniyetler Kraliçesi Yarışması Kutlu Doğum haftasına denk geldiği gerekçesiyle iptal edildi.

Yarışmada, Türkiye adına katılan Hazal Ejal'ın göğsünde alışagelmiş 'Miss Turkey' yazısı yerine 'Miss Turkish Republic' yani Miss Türkiye Cumhuriyet'i yazması dün eleştirilere neden olmuştu.

Devem eden sürece katkı amacıyla Diyarbakır'da yapılaması planlanan yarışmaya katılmak üzere 17 ülkeden 18 kızın katılacağı yarışma, Kutlu Doğum Haftası'na denk gelmesi nedeniyle iptal edildi. 

Yarışmayı düzenleyen organizatörler, Diyarbakır'a geldikleri günden beri muhafazakar bazı sivil toplum örgütlerinin tepkileriyle karşılaştıklarını belirterek, "Kutlu Doğum Haftası'na denk geldiği için yarışmanın iptal edilmesini isteyenler oldu. Bizler de saygı duyuyoruz tabi ki. Bu yüzden yarışmayı iptal ettik. Şu an dönüş hazırlıkları yapıyoruz. Genç güzeller herkes kendi ülkesine dönecek. Bazıları İstanbul, bazıları da Ankara üzerinden kendi ülkelerine dönecek. Şu an bilet işlemlerini yapıyoruz" dedi.

ÜNİVERSİTELİ ÖĞRENCİLERDEN YARIŞMAYA TEPKİ


Dicle Üniversitesi'nde okuyan "Bilge Gençlik Kulübü" adlı bir grup muhafazakar öğrenci, Dünya Medeniyetler Kraliçesi (Mıss Civilization Of The World) yarışmasına tepki amaçlı basın açıklaması yaptı. "Bismillahirrahmanirrahim" çekerek ve Kur'an ı Kerim'in Araf Suresi'nin 27'nci ayetini okuyarak basın açıklamasına başlayan öğrenciler, Türkçe ve Kürtçe hazırladıkları dövizlerle, Diyarbakır'da yapılması düşünülen güzellik yarışmasına tepki gösterdi. Yapılan basın açıklamasından sonra öğrenciler, olaysız bir şekilde dağıldı. Öğrencilerin basın açıklaması yaptığı saatlerde ise yarışmanın iptal edildiği öğrenildi.

BAZI STK'LAR TEPKİ GÖSTERMİŞTİ


Diyarbakır'daki aralarında Hizbullah'ın sivil örgütlenmesinin de bulunduğu bazı sivil toplum kuruluşları, 7 Nisan'da düzenlenecek ''Dünya Medeniyetler Kraliçesi'' (Miss Civilization Of The World) Yarışması'na tepki göstermişti.

Aralarında Anadolu Gençlik Derneği, Diyanet-Sen, Diyarbakır İnsani Yardım Derneği, Eğitim-Bir-Sen ve Mustazaflar Cemiyeti'nin bulunduğu bazı sivil toplum kuruluşları, onursal başkanlığını Süha Özgermi'nin yaptığı, 21 ülkeden 22 güzelin katılacağı Miss Civilization Of The World Yarışması'nın Diyarbakır'da yapılmasından rahatsızlık duyduklarını belirtmişti.

Hamit Yaz imzasıyla yapılan ortak yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
''Son günlerde sinsi bir şekilde faaliyete geçen bazı fırsatçı mihraklar, çözüm ve barış sürecine paralellik gösterme ve destekleme süsüyle, 7 peygamber ve 541 sahabenin metfun bulunduğu, 3 peygamber makamının yer aldığı, her karış toprağı maneviyat kokanDiyarbakırımızda, provokatif bir etkinlik olarak sözde 'Dünya Medeniyetler Kraliçesi' adı altında bir 'Çirkinlik Yarışması' düzenlenmektedir.''

Yarışmanın Diyarbakır'da kasıtlı, planlı, programlı bir şekilde icra edilmek istendiği savunulan açıklamada, Diyarbakır'daki 47 sivil toplum kuruluşu olarak bu çirkinlik yarışmasını şiddetle kınadıkları kaydedildi.

Öte yandan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Remzi Can da yaptığı yazılı açıklamada, Diyarbakır'da düzenlenecek güzellik yarışması organizasyonun DTSO ortaklığında gerçekleştirileceği şeklindeki basında çıkan haberlerin, organizasyon komitesinin bu konuda vermiş olduğu beyanların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Can, açıklamasında şunları kaydetti:
''Tarafımızca imzalanmış herhangi bir sözleşme olmadığı gibi tanıtım amaçlı yayınlanan bilboardlardaki oda logomuz da bilgimiz dışında kullanılmaktadır. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası olarak gerçekleştirilecek olan organizasyona ne maddi ne de manevi hiçbir şekilde katkımız söz konusu değildir.''

OTELLERDEN GERİ ADIM


Konuyla ilgili açıklama yapan Mustazaflar Cemiyeti Diyarbakır Şubesi Başkanı Nuri Güler, organizasyona ev sahipliği yapan otel yetkililerine halkın rahatsızlığını ve çıkabilecek olaylara karşı uyarıları dikkate almaları gerektiğini ilettiklerini, yetkililerin resepsiyonları iptal etme kararı alacaklarını söyledi.

AÇIKLAMAYA DESTEK VEREN STK'LAR


Anadolu Gençlik Derneği, Ay-Der, Bayındır Memur SEN, Bem-Bir SEN, Birlik Haber SEN, Büro Memur SEN, Camii Derneği, Çarıklı Derneği, Dider, Dem Derneği, Dicle Fırat Grubu, Din-Bir SEN, Diyanet SEN, Diyarbakır İnsani Yardım Derneği, Eğitim-Bir SEN, Enerji-Bir SEN, Gönül Köprüsü, Hizmet Derneği, Hür Der, Islah-Der, İhvan Der, İkra Eğitim Der, İlim Der, İlim Yayma Cemiyeti, İlmi-Der, İmam Hatip Yrd.ve Day. Derneği, İnsan ve Erdem Hareketi, Köy-Der, Kültür Memur SEN, Memur-Sen, Mustazaflar Cemiyeti, Öğ-Der, Özgür-Der, Özgür Eğitim SEN, Sahabe- Der, Sağlık SEN, Sek-der, Ş.Ali Haydar Bengi Klt.Der. Şafak Der, Şefkat Der, Şura Der, Toç Bir SEN, Ulaştırma Memur SEN, Yeni İhya Der, Yetim Der, Din-Bir-Der, Cansuyu Der

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA