Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dozerler Gezi Parkındaki dükkanları yıktı
25 Haziran 2013 Salı 16:04

Dozerler Gezi Parkı'ndaki dükkanları yıktı

Taksim Gezi Parkı'ndaki onarım, bakım ve yeşillendirme çalışmalarının büyük bir bölümü tamamlandı.

Taksim Gezi Parkı'ndaki onarım, bakım ve yeşillendirme çalışmalarının büyük bir bölümü tamamlandı. Meydanda ise yayalaştırma projesi kapsamında eylemler nedeniyle ara verilen yıkım çalışmalarına ise yeniden başlandı.

Radikal'in haberine göre İstanbul 6. Bölge İdare Mahkemesi'nin Gezi Parkı ile ilgili yürütmeyi durdurma karar vermesine rağmen bu sabah İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait dozerler parka girerek... Park çevresindeki iş yerlerini yıkmaya başladı. Bunun üzerine Taksim Dayanışması'ndan Cem Tüzün 2 Nolu Koruma Kurulu'na dilekçe verdi. Tüzün, dilekçesinde şu ifadelere yer verdi: 

'Tarlabaşı ve Cumhuriyet Bulvarlarında hala yol yapım çalışmaları sürmekte. Gezi Parkı'nın yapılaşmaya açılmasını öngören projeyle ilgili yürütme iradesi ise, yargı kararıyla durdurulmuştur. Bugün, Gezi Parkı'nın bulunduğu yapı adasının Cumhuriyet Bulvarı cephesinde kazıcı aletlerle büyük bir hafriyat çalışması başlatılmıştır. Bu çalışma imar planına ve yapımı sürmekte olan yolun onaylı projelerine aykırılıklar içermektedir. Yargı kararını yok sayılmaktadır. Koruma ilke ve mevzuatına aykırıdır. Söz konusu çalışmanın durdurulması için kurulunuzu görev davet ediyorum.' İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada ise yıkım çalışmalarının Gezi Parkı ile alakalı olmadığı ifade edildi.


'Resimlerde görülen yıkım kaldırma çalışması Gezi Parkı ile alakalı olmayıp, Mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan ve daha önce boşaltılan metruk yapıların kaldırılması işlemidir. Bu çalışma; Tarlabaşı ile Harbiye arasında yapımı sonlanmak üzere olan ve trafiği bir Tünel marifetiyle yer altına alan, Taksim Meydanı Yayalaştırma çalışması kapsamındadır. Bu metruk binaların tasfiyesinden sonra, Gezi Parkı işlevlendirilerek (kot farkı giderilerek) Meydanla Bütünleştirilmiş, birleştirilmiş olacaktır...'

doz4ic.jpg

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA