Mehmet Alikişioğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Alikişioğlu / Yazar

Dualarınızı eksik etmeyin

12 Mayıs 2013 Pazar 00:03

Bir meslek türedi son zamanlarda, çoğu o alanda eğitimsiz. Uzmanlıklarının kaynağı belli bile değil. Bence umut satıcıları. Aynı zamanda dilbazlar. Birkaç tanesiyle tanıştım. Aslında, tanışmadım da tanıştırıldım.


Hani bir boyacı lazım olunca, daha önce evini boyatmış biri varsa; o evdeki duvarı görmek gibi bir şey.

Beni tanıştıranı da geçmişte birisi tanıştırmış. Bu arkadaş ta beni tanıştırdı. Niye tanıştırdı? Çünkü kendi yaptığı şapşalozluğa beni de ortak ederek; kendini rahatlatacak. Ben niye tanıştım, sadece ve sadece kız çok; ama çok güzeldi.

Ben kendisini bir koç değil de bir periyodik eş gibi düşündüm. O yüzden tanışmamızda bir sakınca görmedim.

***

Yaşam koçluğu ise aşk doktorluğu  gibi saçmalığın dik alası bir iş. Tanışmadan önce de öyle düşünüyordum. Tanıştıktan sonra da. Haa, kız bana yüz verse ne değişecekti? Hiç bir şey. En fazla bir iki haftalık yalı tatili gibi. Sonra yine Bostancı Lunapark'ının yanındaki eve dönüş. Ve gece yarılarına kadar lunaparktan gelen çığlık sesleriyle uyumak.

***

Beni tanıştıran mı zevzek; yoksa bu koçlar mı çok akıllı, anlamak imkansız. Hani ihtilal yapılsa ve ortada işkenceci kıtlığı olsa.

Darbeciler de gazeteye ilan verseler. Deneyimli işkenceciler aranıyor diye.

Gelen adaylara en azından şunu sorarlar: "Arkadaş işkence konusunda deneyimin var mı." İşkenceci de tutar daha önce kimlere bu işi yaptığını, kimleri nasıl itirafa zorladığını anlatır. Peki deneyimli işkenceci bulamayan, darbeciler ne yapar?

O zaman da gider en azından elektrik-elektronik alanında çalışmış birilerini bulurlar. Orada bile bir mantık var.

Fakat bu yaşam koçları tam gazoza bağlamış. Bizim kız, anlattı anlattı. Sonuçta bir sürü sertifika. Ama hepsi "Made in USA". Hani şu bizdeki sertifikalar gibi.

Özellikle vakıf üniversitelerinde, çoğu sertifika programı hikaye. Neden? Çünkü o sertifikayı almaya gelenin niyeti öğrenmek veya kendini geliştirmek değil. İş yerine verilmek üzere, kariyer için alınacak dümenden bir sertifika çoğu.

Bu durum okullarında işine geliyor. Gece saatlerine koyuyorlar programı.

Programın hocası da çok memnun. Çünkü gece derse gelen öğrenci yok. Ama parasını yatırmış mı? Yatırmış.

***

Hoca da kendine ek geliri çakmış mı? Çakmış. Yani yalancı talepte bulununca, satıcı da onu yağlı ballı fırınlıyor. Bunu ben biliyorum da Y.Ö.K bilmez mi?

Bilir ama işi denetlese kıyamet kopacak. Vay baskı, vay demokrasi diye.Bu yaşam koçluğu da aynı. Şimdi biri çıkıp bu işi denetlese. Bu kepazeliğe son verse. Sırada falcılar olacak.

Tüm "cafe"ler ayağa kalkacak. Bir sürü şarlatan işsiz kalacak. Dahası işin ucu yine Başbakan'a kadar gidecek.

Keşke gitse de bu dalavereciler iki seksen yere çakılsa. İnsanın sağlığı sadece beyaz ekmek yediğinde bozulmuyor.

Asıl, geri zekalılığın zihinsel aksaklıktan değil; ruhsal bozukluktan kaynaklanması çok mühim. Şimdi sıkı durun.

 Yeminle söylüyorum: Sevişme Koçluğu diye bir meslek daha var. Henüz onlardan biriyle tanışamadım. Ama; eğer bu fırsatı bir yakalarsam; hele devletimiz de arkamda durursa, alayının sırtını yere yapıştırmaya hazırım. Yeter ki; şartlar yeterince olgunlaşsın. Dualarınızı eksik etmeyin!

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA