Dr. Murat Topoğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dr. Murat Topoğlu / Yazar

Dünyada kullanılan birtakım diyetler

10 Eylül 2014 Çarşamba 18:31

MONTIGNAC DİYETİ

Bu diyetin en önemli özelliği, proteinlerle karbonhidratların farklı öğünlerde tüketilmesi. Bu diyette proteinler ile karbonhidratlar aynı öğünde tüketilmiyor.
Montignac Diyeti'nin ilk aşamasında beyaz un ve şeker tamamen beslenmeden çıkarılıyor.

Kepekli un ya da kabuklu pirinçle hazırlanmış yiyeceklerin tüketiminde rahat davranabilirsiniz. Ancak karbonhidratlı bir öğünün ardından en az üç-dört saat ara vererek diğer öğüne geçmeniz gerekiyor. Proteinli öğünler için de bu kurala uymanız şart.

Bu diyet sırasında vücudunuzun tatlı ihtiyacını ise ilk aşamada meyve, badem, ceviz, fındık, kuru meyve, yağsız yoğurt, şekersiz marmelat gibi ürünlerle gidermelisiniz. Ancak diyetin ikinci aşamasında, früktozla yapılmış ya da yüksek oranda kakao içeren bitter çikolata gibi gıdaları, yine miktarına dikkat etmek şartıyla tüketebilirsiniz.

Montignac diyeti, insanı acıktıran ve aynı zamanda yağların depolanmasına yol açan etkenin, insülinin aşırı salgılanması olduğu gerçeğinden yola çıkıyor. Bu amaçla proteinlerle karbonhidratlı gıdaların aynı zamanda alınmamasını ve insülin salgılatıcı özellik anlamına gelen glisemik indeksi yüksek, şeker, beyaz un, patates ve pirinç gibi gıdalardan uzak durulmasını amaçlıyor.


ATKIN’S DİYETİ
Bu diyette, karbonhidrat seviyesi düşürülerek vücudun enerji gerektiğinde yağları yakması sağlanmaya çalışılır. Kalori hesabı yerine gram hesabı yapılır.  Bu yüzden hangi grup yiyecekte hangi tür karbonhidratın bulunduğu bu diyet için önemli bir noktadır.

 PÜF NOKTALARI:

Protein Tüketimi serbest
Karbonhidrat tüketimi sınırlı
2 hafta boyunca uygulanır

AVANTAJLARI

Hızlı kilo kaybı sağlar.
Bol miktarda protein tüketimine rağmen kilo verilebilir.

DEZAVANTAJLARI

İlk başlarda hızlı kilo veriliyor fakat bu uzun sürmüyor
Yüksek protein tüketimi böbrekleri yoruyor
Egzersiz yapanlar için uygun değil vücuttan daha fazla kas dokusu ve su kaybedilmesine yol açıyor
Diyet uzun süreli bir sağlıklı zayıflama sağlamadığından tavsiye edilmiyor.

Atkin's Diyetinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

Bu diyete mutlaka bir doktor kontrolü ile başlanmalıdır. Atkin's gibi yüksek proteinli diyetler için bu önemli bir noktadır. Çünkü bu tür diyetlerin böbrek, kalp damar hastalıkları ve obezite sorunu olan kişiler için uygun değildir.
Diyette iki haftayı aşmamak gerekir, uzun süre yapıldığında yüksek kolesterol ve kas zayıflığı gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.


İSVEÇ DİYETİ

İsveç Diyeti çok iddialı bir diyet: İki haftada 7 ile 20 kilo vermenizi sağlıyor. Üstelik iki yıl boyunca hiç kilo almamanızı garanti ediyor !!!
İsveç diyetiyle alınan kalori miktarı vitamin ve mineral açısından yoksun, kolesterol yönünden zengin bir beslenme biçimi ortaya çıkar. Bu da diyabet ve kalp hastalığı riskini arttırabilir. Vücudun kendini az yemeğe programlaması metabolizma hızını yavaşlatabilir.


DUKAN DİYETİ

Pierre Dukan tarafından gerçekleştirilen bu diyet şekli insan sağlığı açısından zaman zaman tehlikeli olduğu bilinmektedir. Bu diyet 1-10 gün arası devam ediyor. Beslenme yağsız protein tarzı diyetlerden oluşmakta. Karbonhidrat hiç alınmamaktadır. Yağsız süt ürünleri ve yulaf kepeğinden oluşmaktadır. Daha sonraki aşamada aynı diyeti devam ettirip ek olarak iki günde bir sebze eklenmektedir.3. aşamada ise diyete karbonhidrat eklenmekte. Ayrıca haftada bir kez protein alınmaktadır. Kalp hastaları, ürik asit seviyesi yüksek Gut hastaları için zararlıdır.

MAYO KLİNİĞİ DİYETİ

Bu diyetle 2-3 ay içinde 8-15 kilo verildiği söylenmektedir. Daha uzun süreli uygulanması sakıncalı olduğu tavsiye edilmektedir. Aslında Mayo kliniğinin bu tarz bir diyeti yoktur.

Uygulama Şekli:
Kahve azaltılmalı, Greyfurt mutlaka yenmelidir.

Yasak Listesi:
Soğan(kırmızı soğan hariç),patates, pirinç, arpa, makarna, bezelye, mısır, kuru fasulye, muz, kuru meyveler, dekstroz, glikoz, bal, nişasta

Yenilecek gıdalar:
Kırmızı soğan, salatalık, kırmızı dolma biber, brokoli, ıspanak, lahana, marul, domates yenilebilir. Et sebze ve salatalar günde 3-4 porsiyon yenebilir.Miktar doyuncaya kadardır.Su bol içilmelidir.Yatmadan önce veya acıkınca domates suyu veya yağsız süt içilmelidir.

Tatlı, ekmek, beyaz sebzeler ya da tatlı patates yenmemelidir.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA