Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Duran Adam’a müdahalemiz olmaz
18 Haziran 2013 Salı 13:51

'Duran Adam’a müdahalemiz olmaz'

İçişleri Bakanı Muammer Güler, “Duran adam” protestosuyla ilgili açıklama yaptı...

İÇİŞLERİ Bakanı Muammer Güler, “Duran adam” protestosuyla ilgili “Bu gösteri, kamu düzenini bozmadıktan, genel hayatı etkilemedikten sonra bizim müdahalemiz olmaz” dedi. Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, da Taksim’de başlayan tüm Türkiye’ye yayılan “Duran adam” eylemlerinin TCK’ya göre suç olmadığını söyledi.

TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Güler, devam eden eylemler, operasyonlar ve hazırlığı süren “siber terör” tasarısıyla ilgili şunları söyledi:

DURAN ADAM EYLEMİ

“Bu gösteri kamu düzenini bozmadıktan, genel hayatı etkilemedikten sonra zaten bizim bütün gösterilere bir müdahalemiz yok. Bir şiddet eylemine dönüşmeyecek, genel hayatı bozmayacak, başkalarının özgürlüklerini kısıtlamayacak olursa, herkesin böyle bir hakkı var. Trafiği etkilemeyecek. ‘Sabahtan akşama kadar Kızılay’da ben gösteri hakkımı kullanacağım’, böyle bir hak var mı? Böyle bir yetkiyi kimse düşünebilir mi? Hepsi kamu düzeniyle ilgili konular.


SANAL TERÖR TASARISI

İnternet bugün dünyadaki en önemli iletişim ağlarından ve temel özgürlüklerden de bir tanesi. Bizim bu konuda herhangi bir kısıtlamamız söz konusu değil. Ancak internet üzerinden bir sanal terör uygulanmaya çalışılıyor. Terör örgütleri halkı suç işlemeye yöneltmek, galeyana getirmek, isyana teşvik etmek, ayrıca çok önemli bazı marjinal gruplar kimliklerini gizlemek suretiyle bunu yapmaya çalışıyorlar. Toplumsal olayları kamu düzenini bozacak şekilde genişletmeye yönelik çalışmaları önlemeye ve bunları tespite yönelik bir düzenleme yapmaya çalışıyoruz. Bunlar evrensel konular. Bütün devletler bunu nasıl yapıyorsa ona paralel bir düzenleme yapmamız gerekiyor.


CNN’İ GÖRDÜNÜZ DEĞİL Mİ?

Ayrıca Adalet Bakanlığı’nın, kimlik bilgilerinin korunmasına yönelik düzenlemesi var. Twitter üzerinden, Facebook üzerinden, internet üzerinden veya yazılı veya görsel medya üzerinden suç her türlü işlenebilir. Son gezi olaylarında da dezenformasyonda bulunan, yanlış haberlerle halkı kışkırtmaya çalışanları gördünüz. CNN’in yaptığı yayını gördünüz değil mi, Ak Parti’nin yaptığı mitingi Sayın Başbakan’ın protestosu mitingine dönüştürmek istediler. Böyle bir şey olmaz tabii. Sanal terör dediğimiz bir olay var. Açıkça tweet atıp da halkı galeyana getiriyorsa elbette bunun adresini tespite yönelik çalışmalar yapıp bunu adli makamların önüne götürmek bizim görevimiz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA