Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Durumdan vazife çıkarmak yok
02 Temmuz 2013 Salı 13:58

"Durumdan vazife çıkarmak yok"

Başbakan Erdoğan, 35. madde değişikliğiyle ilgili bu açıklamayı yaptı..

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında konuştu. Lice olayının sıradan bir olay olmadığını kaydeden Başbakan Erdoğan, "Lice olayı sıradan bir olay değildir. Lice olayının da dolaylı olarak dayandığı yer, yine esrar, hint keneveri olayıdır. O karakol, kalekol bunların hepsi hikaye. Süreç çelik gibi bir irade gerektiriyor. Biz bu sürece yüreğimizi koyduk. Sadece elimizi, bedenimizi değil canımızı koyduk. Hiçbir sabotaj,provokasyon bizi bu kutlu yolculuktan alıkoyamaz" dedi. 

"DURUMDAN VAZİFE ÇIKARILMASININ ÖNÜNE GEÇİYORUZ" 

35. Maddenin değiştirilmesine yönelik Başbakan Erdoğan, "10 yıllardır demokrasiye müdahale için bir gerekçe olarak gösterilen, müdahalelere kılıf olarak sunulan Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet kanununun 35. Maddesini artık değiştiriyoruz. Durumdan vazife çıkarılmasının önüne geçiyoruz" dedi. 

"BU ÇOK ESKİ BİR HASTALIKTIR" 

Sosyal yardımlara değinen Başbakan Erdoğan, "Benim ihtiyaç sahibi vatandaşımı makarnacı, kömürcü, pirinç,un için oyunu satan adam diye lanse edenler kibir hastalığı için vicanını kaybetmiş zavallılardır. Bu çok eski bir hastalıktır. Bu devası olmayan ilacı bulunmayan, şifası mümkün olmayan bir hastalıktır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız PTT ile işbirliği içinde yeni ve güzel bir uygulamayı başlattı. yeni uygulama ile artık tam anlamıyla sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. Şartlı nakit transferi, eşi vefat edenlere yardım gibi konularda artık bir kart veriyoruz. Bu kartlarla paralarını çekebilecek, alışveriş yapabilecekler"diye konuştu. 

"LİCE OLAYI SIRADAN BİR OLAY DEĞİLDİR" 

Akil İnsanlar Heyeti'nin çalışmalarının çözüm sürecine olan katkısından söz eden Başbakan Erdoğan, "Tek bayrak, tek millet olarak yola çıktık. Etnik milliyetçilik yapmayacağız dedik. Biz 76 milyona hizmet etmek için geldik. Şiddetin olduğu bir ortamda çözüm olmaz. Son dönemlerde, sadece esrar veya hint keneveri bu gibi olaylarda 100 tirilyonu aşkın hint keneviri imha edilmiştir. Bundan rahatsız olan çevreler var. Çünkü terörün en önemli parasal kaynağı buydu. Bundan taviz vermemiz mümkün değil. Bunun yönetimini yapanlar şu anda siyasetin içinde olanlarla da bağlantılı. Bunların hepsini açıklayacağız. Hem siyaset yapıyorum diyeceksin, öbür tarafdan da esrar, eroin, silah her türlü insan kaçırmaya varıncaya kadar da bunları yapacaksın. Bunlara müsade etmek devlet yönetimi olarak bizleri de suçlu durumuna düşürmez mi? Lice olayı sıradan bir olay değildir. Lice olayının da dolaylı olarak dayandığı yer, yine esrar, hint keneveri olayıdır. O karakol, kalekol bunların hepsi hikaye. Biz çok karakolu kaldırıyoruz. Daha güvenlikli karakolları da yapmak zorundayız. Bunun için de bazı siyasi partilerden veya örgütlerden izin alacak halimiz yok.Tabiki bunları ülkenin güvenliği için yapacağız" şeklinde konuştu. 

"BİZ SÜRECE YÜREĞİMİZİ KOYDUK" 

Çözüm sürecinde sabırlı olmak gerektiğinin altını çizen Başbakan Erdoğan şöyle konuştu: "Süreç çelik gibi bir irade gerektiriyor. Biz bu sürece yüreğimizi koyduk. Sadece elimizi, bedenimizi değil canımızı koyduk. Hiçbir sabotaj,provokasyon bizi bu kutlu yolculuktan alıkoyamaz. Bizi çözümden vazgeçiremez. Çünkü biz, Türkiye'nin geleceğini bu çözümde görüyoruz. Çözüm sürecinin mutlaka başarıya ulaşması gerektiğine gönülden inanıyoruz. Taviz vermeyiz. Yasaların dışına çıkmayız. Mutlu sona ulaşmak için de canla başla çalışmaya devam edeceğiz." 

"KARAKOL, KALEKOL SADECE BİR BAHANEDİR" 

Başbakan Erdoğan, "Çözüm sürecindeyiz diye illegal gösteri yapanları, molof atanları, haraç toplayanları, adam kaçıranları, zehir ticareti yapanları görmezden mi geleceğiz. Böyle bir beklenti içinde olanlar kusura bakmasınlar. Hukuksuzluğa asla göz yummayız. Çözüm demek hukukun üstün olması demek.Lice'deki gösterilerin nasıl tahrik edildiğini, nasıl farklı yerlere çekildiğini, nasıl bir oyuna çevrilmek istendiğini hepimiz gördük. Lice'deki olaylar üzerinden mesaj vermeye çalışanlar, Lice'nin, Diyarbakır'ın bu tehlikeli oyuna itibar etmediğini görmeli, mesajı kendileri almalıdır.Karakol veya kalekol sadece bir bahanedir. Bir devlet ihtiyaç olduğunda güvenlik için her türlü alt yapıyı hazırlar.Karakol, vatandaşı tehdit etmek için değil, vatandaşın huzur ve güvenliğini sağlamak için vardır. Karakollara olan alerji uyuşturucu kaçakçılığından dolayı mıdır? Bu kirli ticareti,zehirli, kanlı ticareti gösterilerle örtmek bu gösterilerin kılıfı altında bir hak arayışı, demokratik hak talebi gibi sunmak en hafif tabiri ile ahlaksızlıktır. Vicdansızlıktır. Bu oyuna gelmeyiz, gelmeyeceğiz" diye konuştu. 

CHP ELEŞTİRİSİ 

Gezi eylemlerine ilişkin CHP'nin tutumunu eleştiren Başbakan Erdoğan,"Bugün CHP'nin başında bir işbirlikçi var. Bugün CHP'nin başında celladına yaranmak isteyen, celladına yaranmak için zencilikten, beyazlığa geçebilmek için her çirkinliği meşru, mübah gören bir Genel Başkan var" dedi. 

Başbakan Erdoğan, AK Parti olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi BaşkanVekili olarak Kayseri Milletvekili Sadık Yakut ve İstanbul Milletvekili Ayşe Nur Bahçekapılı'yı aday gösterdiklerini de açıkladı.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA