Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Düzenli beslen menopoza geç gir
30 Mart 2013 Cumartesi 17:49

Düzenli beslen menopoza geç gir

Sigara içen ve yetersiz beslenen kadınlarda menopoz dönemi daha erken başlayabiliyor. Irk, doğum sayısı ve sosyal seviye de menopoza girme yaşını etkiliyor

Sigara ve yetersiz beslenme menopozun erken başlamasına neden olabiliyor. Yumurtalıklarının aktivitesinin durması nedeniyle menstrüasyon ya da adet kanamasının kesilmesi hali olan menopoza girme yaşı ortalama 51 olmakla birlikte 44-59 yaşları arasında her yaşta girilebilir. Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Şenol Kalyoncu özellikle gelişmiş toplumlarda yaşayan kadınlar, az gelişmiş toplumlarda yaşayanlara göre daha geç yaşlarda menopoza girerler' diyor.

PREMENOPOZ
Kadınların birçoğu menopozdan ortalama 4-5 yıl önce düzensiz adet görmeye başlıyor. Bu döneme tıpta 'Premenopoz' denir. Premenopoz 2 ila 8 yıl arasında sürebilir. Sigara ve yetersiz beslenmenin menopozun erken başlamasını sağlayan faktörlerin başında geldiğini anlatan Kalyoncu ''Günlük içilen sigara miktarı ve sigara içme periyodu ne kadar fazla ise menopoz yaşı da doğru orantılı olarak öne gelir. Kadınlar sigara kullanmazlarsa menopoz yaşı daha ileriye gidiyor'' diyor.

AYRINTILI MUAYENE
Menopoz dönemindeki sıkıntıların tek çözümünün dışarıdan verilen hormon preparatları olduğunun altını çizen Kalyoncu, bu hormonlardan en önemlisi olan östrojenin menopozdaki hastanın hayat kalitesini arttırdığını belirtiyor. Kalyoncu östrojenin kemik erimesini azalttığını ve kalp-damar sistemine ait hastalıkları önlediğini ancak hormon tedavisi verilmeden önce, hastanın mutlaka ayrıntılı bir şekilde muayene edilmesi gerektiğini vurguluyor.

ADET GÖRME YAŞIYLA İLGİSİ YOK
Menopozla ilgili doğru bilinen yanlışlar var. Örneğin ilk adet görme yaşının menopozla hiçbir ilgisi yok. Diğer bir deyişle erken yaşta adet gören kadınlar menopoza daha erken girmezler. Bunun yanında ırk, doğum sayısı, doğum kontrol hapı kullanma ve sosyokültürel seviyenin menopoz yaşına çok az bir etkisi vardır. Kalyoncu menopozun erken döneminde kadınların üç grup problemle karşılaştığına değiniyor. Vazomotor problemler; yani damarlardaki değişikliklere bağlı sıcak basmaları ve terlemeler, psikojenik problemler; depresyon, yorgunluk, aşırı sinirlilik, başağrısı, uykusuzluk ve kısa dönem hafıza kaybıdır. Üçüncü olarak urogenital problemler olan, vajende kuruluk, kaşıntı, irritasyon, ilişkide ağrı, kötü koku, grimsi vajinal akıntı, vajinal kanama, idrar yanması, fazla idrara çıkma, gece idrara çıkma ve idrar kaçırma yaşanır. Menopozun geç döneminde karşılaşılan problemler ise tıptaki adıyla Osteoporoz ya da kemik erimesi ve kalp-damar sistemine ait problemlerdir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA