Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

Eğitimde ihanet

23 Mayıs 2013 Perşembe 00:43

Basına yansıyan haberler doğru ise, hükümet, Yatılı Bölge Okulları'nı (YBO) kapatma kararı almış. Bu okullar; 1939 yılında; okula gidemeyen köy çocuklarını eğitmek için kurulmaya başlamıştı. Bunların büyük bölümü Doğu'da bulunuyor. Şu sıralarda bu okullarda 120 bin öğrenci ve 10 bin öğretmenin olduğu bildiriliyor.


İktidarın YBO'ları kapatma gerekçesi de ilginç:

*Çocuklar ailelerinden ayrı kalıyorlarmış...

*Terör örgütü buralarda örgütleniyormuş...

İki gerekçe de uydurma...

Bir taraftan 4 ile 10 yaşlarındaki çocuklar aileden ayrı kalmamalı diyeceksiniz. Sonra da bu 5-10 yaşlarındaki çocukları terör örgütü ile ilişkilendireceksiniz.

Bir eğitimci olarak bunlara inanmamız mümkün değildir.

Oraya atayacağınız dirayetli müdürler ve işini iyi yapan yurtsever öğretmenlerle; bu çocukları barışçıl biçimde yetiştirir; Doğu'nun kaderini değiştirmede kullanabilirsiniz.

YOKSULLARA DARBE

Yatılı bölge okullarında, fakir ailelerin  çocuklarının yetiştirilmesi ve topluma kazandırılması temel hedeftir. Yetmiş yıl boyunca bir ot gibi yitip gidecek milyonlarca çocuğumuz buralarda eğitilerek, insancıl ve ekonomik bir değere dönüştürülmüştür. Eğitim, bir zengin sınıf işi olmaktan çıkartılmış; ciddi anlamda demokratikleştirilmiştir.

Cumhuriyet rejimi sadece YBO'larla yetinmedi. Türkiye'nin her yerinde yatılı okullar kurarak, burada yoksul köylülerin çocuklarını okuttu; onları topluma kazandırdı. Öyle olmasaydı şu satırları yazan Rıza Zelyut sizlerle buluşabilir miydi?

Yatılı okullar yoluyla, Cumhuriyet rejimi; Osmanlı Devleti zamanında tamamen zengin kesimin elindeki eğitim tekelini almış, kırmış, halka açmıştır.  

Meşhur Köy Enstitüleri de böyle planlanmıştır. Türkiye'yi hızla aydınlatan bu okulların kapatılması da Türkiye için büyük kayıp olmuştur.

PKK İSTEMİŞTİR

Özellikle Doğudaki yatılı bölge okulları; PKK'nın hiç istemediği okullardır. Çünkü burada; Kürt kökenli çocuklarımıza, "ortak vatandaşlık eğitimi" verilmektedir ve Türkçe öğretilmektedir. PKK bu eğitimi asimilasyon, yani Kürtlerin eritilip yok edilmesi olarak göstermektedir. Eğer çocuklar Türkçe bilmez ise PKK'nın doğal militanı halinde kalacaktır.

İşte bu yüzden PKK ideologları ve bunların TBMM'deki uzantıları; her modern toplumda olan "entegrasyon eğitimi" için "asimilasyon" suçlaması getirmektedirler.

Ne yazık ki Başbakan Erdoğan da "Her türlü asimilasyonu biz bitirdik!" diyerek bu görüşü destekler duruma düşmektedir.

Acaba iktidarla PKK temsilcileri arasında yürütülen görüşmelerde mi alındı bu karar?

Bunun pratikteki sonuçları; Güneydoğu Anadolu'nun Türkiye'den biraz daha fazla yalıtılması ve uzaklaştırılması olacaktır.

PKK eğer YBO'ları kaldırtırsa; bölgede kurmaya uğraştığı Kürdistan Devleti hayaline doğru güçlü bir adım atmış olacaktır.

Bir daha belirtelim ki PKK terörünü, örgütün ideolojik isteklerini karşılayarak bitirmek mümkün olmayacaktır. Terörü önleyecek uzun vadeli yatırım da eğitim yatırımıdır. Bunun yolu da YBO'ları kapatmak değil; yaygınlaştırmaktan geçmektedir.

Dikkat edin; PKK; Kürt zenginlerinin değil yoksulların çocuklarını kullanmaktadır. Şimdi siz bölgedeki bedava eğitim veren okulları da kapatırsanız, artık yoksul çocuklarının tek kurtuluş yolu, PKK yolu gibi görülecektir.

Hükümet bu yakıcı gerçeğin farkında değil midir, yoksa bile bile mi yapmaktadır?

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA