Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Egzersiz ile kolay doğum
01 Mayıs 2013 Çarşamba 11:43

Egzersiz ile kolay doğum

Anne adayının daha huzurlu, sakin ve acısız doğum yapmasında bilinçli egzersizin payı büyük...

Egzersiz anne adayının daha kolay bir doğum yapması için son derece önemli. Ancak anne adaylarının, egzersizlere başlamadan önce mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından egzersiz yapmaya engel olabilecek bir sağlık probleminin olup olmadığı konusunda kontrolden geçmesi gerekir. Uzmanlar, hamilelik döneminde yapılabilen ve doğuma yardımcı olabilecek egzersizler ile ilgili şu bilgileri veriyor:

ÖNCELİKLE SAKİNLEŞİN
Solunum egzersizleri ve gevşeme teknikleri özellikle doğum süreci başladığında annenin sakin kalarak kendisinin ve bebeğinin strese girmeden süreci tamamlamasına yardımcı olur. Doğum sancılarının gelmeye başladığı birinci dönemde gevşeme teknikleri ile anne enerjisini aktif doğum sürecine saklar. Yine ilk dönemde solunum teknikleri ile anne ağrıyı daha az hisseder. Sıcak ve nemli havalarda, ateşliyken egzersiz yapılmamalıdır. Aşırı ısınma ve sıvı kaybından korunmak için su içilmeli, doktoruna danıyarak günlük ekstra kalori almalıdır.

DOĞUM ÖNCESİ
Erken doğum riski taşıyanlar, vajinal kanaması olanlar için egzersiz kesinlikle sakıncalıdır. Hipertansiyon gibi tıbbi problemleri olan hamileler de egzersize başlamadan önce doktorlarına danışmalıdır.
- Yürüyüş egzersize başlamak için idealdir. Özellikle hamilelik öncesi egzersiz yapmayan kişiler, egzersize yürüyüş ile başlamalıdırlar.
- Yüzme, vücudun tüm kaslarını çalıştırdığı için idealdir. Su vücudu desteklediğinden yaralanma, düşme riski yoktur.
- Bisiklet dayanıklılığı arttırdığı için tercih edilebilir. Ancak bir süre sonra büyüyen karın anne adayını zorlayacaktır. Bundan dolayı yatay egzersiz bisikletleri aynı zamanda beli de desteklediğinden tercih edilmelidir.
- Aerobik egzersizleri kalp ve akciğerlerii sağlam tutar. Düşük şiddette ve su içi aerobik programları da hamileler için uygun olabilir.

Nelere dikkat etmeli?
Hamileliğin ilerlemesi ile bazı pozisyonlardaki egzersizler anne ve bebeği için sakıncalı olabilir. Hamileler, egzersiz sırasında zıplama, hoplama ve ani yön değiştirmekten sakınmalıdır, bu hareketler anne adaylarının eklemlerinde ve kaslarında zedelenmeye yol açabilir. Egzersiz sırasında aşırı terleme ve ısınma sıvı kaybına yol açabilir bu durum hem sizin hem bebeğiniz için istenmeyen bir durumdur.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA