Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

Egzoz terörü

16 Temmuz 2013 Salı 08:02

"Medya Sokağı"nda önceki gün bir haber ilgimi çekti.  Haber şöyleydi: "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şehirlerde gürültü kirliliğinin önüne geçmek için gürültü haritası hazırlama çalışmalarına başladı. Çalışma kapsamında 14 il belirleyen Bakanlık, bu illerin karayolu, havayolu, demiryolu, gibi gürültü alanlarını inceleyerek Türkiye'nin gürültü haritasını çıkaracak."


İstanbul'dan gelen okur ricalarımla bu haber arasında tam bir bağlantı var. Bir bayan okurum diyor ki: "Hele Ramazan geldi; bu gürültüyü daha fazla hissetmeye başladık. Oruçlu oruçlu hiç çekilmiyor. Bu şehirde gürültü çıkartan motorcuları, eski otomobiline kocaman egzoz taktırıp top atar gibi gürültü çıkartanları hiç takip eden yok mu? Emin olun motosikletine patpatlı egzoz taktıranlar yüzünden çocuklarımızı uyutamıyoruz. Dünyada başka nerede vardır? Sokakta müthiş gaz veriyorlar. O özel egzozlardan makineli tüfek sesi gibi sesler çıkartıyorlar. Hastalar inliyor, bebekler ağlıyorÖ Hava sıcak, pencereleri kapatamıyoruz. Paramız yok ki gidip o korunaklı sitelerden birisinden ev alsak da oralarda otursak."

MOTOSİKLET BELASI

Bu haberden sonra trafik akışına biraz daha dikkatli baktım. Gördüm ki İstanbul'da motosiklet gizli değil açık bir bela olarak hızla yaygınlaşıyor. Hem trafiği felç ediyorlar hem de ekstra gürültü üreterek mahalleleri yaşanmaz hale getiriyorlar. Motosikletlerin çoğunda, sonradan takılma gürültücü egzoz var. Bu durum, şehrin geniş yığınlarının yaşadığı kenar semtlerde daha şiddetli hissediliyor.

Yine, okurumun dediği gibi eski otomobile parlak, geniş ağızlı egzoz taktıranlar, hem de çiftinden, mütiş gürültü yapıyorlar.

Karşımızda, motosikletle veya otomobille gürültü yapmayı delikanlılık sayan çarpık bir kuşak var.

Şimdi sorum şu: Araç muayene istasyonları bu sakat araçlara rüşvetle sağlam raporu mu veriyor? Yoksa gürültücü otomobillerin bir ayrıcalığı mı var da trafik polisi onlara hiç karışmıyor?

***

İstanbul Emniyet Müdürü Sayın Hüseyin Çapkın'dan, mahalleleri gürültü üretim merkezi gibi kullanan bu tiplerle mücadele başlatmasını rica ediyoruz. Bu iş, gerçek terörden daha yıkıcı... O terörün yeri bellidir; her zaman olmaz. Egzoz terörü ise her yerde, her saat insanları canından bezdiriyor.

Bir de gece bile korna çalan zibidiler var ki...

AİLELER VE İMAMLAR

Bu "gürültü etmeyi delikanlılık zanneden" tiplerle sadece polis mücadelesi yetmez. Aileler, çocuklarının bu tür özelliklerini gördüklerinde onları ikaz etmeliler; gerekiyorsa otomobili veya motosikleti kullanmasını yasaklamalılar.

Yine imam kardeşlerimize de çok iş düşüyor. Onlar vaazlarında; mahallelerdeki sükunetin sağlanması için gürültüye karşı çıkmalılar. İslam dini; barış ve huzur diniyse; peygamberimizin dediği gibi "eliyle ve diliyle kimseye zarar vermemek" ise gürültü zararına karşı da inananlar uyarılmalıdır.

***

Egzoz terörü dediğim, şehirleri saran ve insanları sersemleten gürültü ile mücadelede; televizyonlara da görev düşüyor. Bütün kanal yöneticilerinden rica ediyorum: Gürültü terörüne karşı uyarıcı programlar yapsınlar. Bu konuda kısa spotlar yayımlasınlar. Hatta dizilerde bu konuyu işlesinler. Çevre  Bakanlığı da onları finanse etsin...

Ama acilen polisin bu egzoz teröristlerine  müdahalesini bekliyorum.

Bu müdahaleyi herkes alkışlayacaktır.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA