Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ekmek 1,50 Lira mı olacak?
06 Aralık 2015 Pazar 14:02

Ekmek 1,50 Lira mı olacak?

Ekmek Sanayii İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Cihan Kolivar, Türkiye’de son iki ay içerisinde un fiyatlarına yüzde 15-20 arasında zam yapıldığını belirterek, “Bu zamlar böyle devam ederse ekmek fiyatının artması kaçınılmaz" dedi.

Türkiye Ekmek İşverenleri Sendikası Genel Sekreteri Cihan Kolivar, son iki ayda un fiyatlarına yüzde 28 zam geldiğine dikkat çekerek, “Ekmek imalatında kullandığımız 50 kiloluk bir torba un 57 liradan 68 TL’ye çıktı. Bu yılın 7’nci ayında sektörde çalışan işçilere yüzde 10 zam yapmıştık. Yıl başından sonra asgari ücretin 1300 TL olması karşısında işçilik ücretlerine yeni bir zam daha yapacağız. Maliyetlerin artması karşısında ekmeğe zam kaçınılmaz” dedi.
Ekmeğin temel girdisinin un olduğunu kaydeden Kolivar, un fiyatlarının aylık otomatik artışa bağlandığını, buna karşın ekmek fiyatlarının aynı olduğunu ifade ederek, şu açıklamalarda bulundu:

‘Kepenk Kapatırız"

“Sigortalı işçi çalıştıran, vergisini kayıtlı bir şekilde ödeyen fırıncıların artan maliyetler karşısında, zam olmadan ayakta durması imkansız. Her gün artan maliyetler göz önünde bulundurularak ekmeğe zam yapılmadığı taktirde binlerce fırıncı esnafı kepenk kapatmak durumunda kalacak. Ekmek fiyatları halen 125 kuruş civarında. Yıl başında asgari ücretin 1300 TL olması karşısında işçilik ücretlerine yine zam gelecek. Bu durumda ekmeğin 1.50 TL olması kaçılmaz bir gerçek.”

‘Kaçaklara gün doğdu"

Unlu mamuller sektöründe en büyük sorunun kaçak, merdiven altı fırınlar olduğunu söyleyen Cihan Kolivar, merdiven altı üretim yapan 1000 adet fırın bulunduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Artan maliyetler karşısında dürüst namuslu çalışan, vergisini ödeyen binlerce fırıncı kepenk kapatırken, kaçak fırınların önü açılıyor. Kaçak fırınlara gün doğuyor. Merdiven altı fırınları en çok destekleyenler ise büyük marketler zinciri. Büyük marketler zincirleri kaçak fırınlardan düşük fiyatla ekmek alarak, merdiven altı üretim yapan fırınlara adeta can suyu oluyor”dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA