Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Emekçilere biber gazı!
08 Nisan 2013 Pazartesi 11:04

'Emekçi'lere biber gazı!

Emek Sineması'nın yıkımına karşı dün Taksim'de yapılmak istenen yürüyüşte olaylar çıktı.

Polis, dün Emek Sineması sokağına girmek isteyen göstericilere müdahale etti. Polisin müdahalesi, göstericilerin 3 kez uyarılması sonrası geldi.

Polisin, "Yaptığınız eylem yasa dışıdır. Dağılmadığınız takdirde gereken müdahalede bulunulacaktır" anonsundan sonra müdahale de yapıldı. Müdahalede bulunulan eylemcilerin arasında turistler de vardı. İstiklal Caddesi'nde bulunan Demirören AVM'nin kapısı kapatıldı.

POLİS TÜRK SİNEMASI’NA SALDIRDI

Gözaltına alınan 4 kişi arasında olan sinema yazarı Berke Göl ise avukatların kefaletiyle bugün ifade vermek üzere dün gece serbest bırakıldı.

ATİLLA DORSAY GAZDAN ETKİLENDİ

Polisin müdahalesi sırasında yönetmen Erden Kıral'ın fenalaştığı ileri sürüldü. Ece Dorsay, sinema yazarı babası Atilla Dorsay'ın da polisin sıktığı gazdan etkilendiğini, annesi ile babasının bir mağazaya sığındığını belirtti.

VE BUGÜN ATİLLA DORSAY MESLEĞİ BIRAKTI

Dün polisin sıktığı gazdan etkilenen sinema eleştirmeni Atilla Dorsay, bugün Sabah Gazetesi'ndeki köşesinde ''Emek yoksa ben de yokum'' diyerek veda yazısını yazdı ve mesleği bıraktığını açıkladı.

Dorsay, veda yazısında şu ifadeleri kullandı:

''Veda zamanı
Evet, ayrılık zamanı geldi.
Deneyimim var, bilirim: yazdığınız gazeteden ayrılmak, sevgiliden ayrılmaktan daha zordur!.. Çünkü hemen hiçbirinin yüzünü görmemiş olsanız da, sizi yıllardır okumuş onbinlerce, yüzbinlerce insan söz konusudur: sevmiş veya kızmış, onaylamış veya söylenmiş, dinlemiş veya reddetmiş, ama yine de sizinle yakınlık kurmuş, akıl ve duygu yoluyla iletişim kurmuş bir kitle söz konusudur. Onların bir bölümü kendilerini öksüz kalmış gibi hissedecektir. Ama asıl öksüz kalan siz olursunuz!
Ama ayrılma günü geldi.
Bunun temel nedenini biliyorsunuz: "Emek Yoksa Ben De Yokum" başlıklı yazımı hatırlarsınız. Bu sinemanın hem kendisi önemliydi, hem de temsil ettiği kültürel altyapı, tarihsel birikim ve yaşam biçimi. Bugün artık Emek yok.
Onun gerçek ve de simgesel önemini anlatamadık.
Benim için artık ne sözün, ne de yazının önemi kaldı. Bu belki, artık sessiz kalmanın çığlık atmaktan daha önem kazandığı bir durumdu. Ve bırakmak kaçınılmaz oldu.''

"DOKUNMAYA KALKARSANIZ ELLERİNİZİ KIRARIZ"

Yaşanan olaylar üzerine bugün istifa eden Dorsay, 6 Mayıs 1994'te, Emek Sineması hakkında o dönemde çıkan "yıkılacak" söylentilerine karşılık, "Emek Sineması'na Kimse Dokunamaz" başlıklı bir yazı yayımlamıştı.

Dorsay o yazısında, "Burası Türkiye. Bu ülkede en inandığımız değerler bir günde tuzla buz olabilir. En kökleşmiş kurumlar yerle bir olabilir" ifadesini kullanmış, "Benim kişisel görüşüm şöyle: Emek Sineması'na dokunamazsınız beyler... Boşuna heveslenmeyin... Onu yıkmaya kalktığınız gün, hepimiz sinema önünde duvar oluştururuz... Emek'e dokunamazsız. Dokunmaya kalkarsanız ellerinizi ne yapar ne eder kırarız. Yasaların içinde kalarak kırarız" diye yazmıştı.

YILMAZ ERDOĞAN'DAN PROTESTO

Sanatçılar ve gazeteciler, polis müdahalesine sosyal paylaşım sitesi Twitter'da yazdıkları mesajlarla tepki gösterdi.

Sanatçı Yılmaz Erdoğan, Emek Sineması'nın yıkımını protesto eden aralarında ünlü sanatçıların da bulunduğu gruba polisin müdahale etmesini eleştirdi.

Çözüm sürecinde akil insanlar arasında yer alan Erdoğan, Twitter'dan şu açıklamayı yaptı:
"Barış için sanatçılardan gönüllü çaba istenen bu süreçte, sinemasına sahip çıkan bir sanatçı topluluğuna arkadaşlarıma yapılan bu muameleyi kınıyor, protesto ediyorum."

Hürriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA