Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Emniyete Reyhanlı faturası!
27 Mayıs 2013 Pazartesi 16:26

Emniyete Reyhanlı faturası!

Ergenekon ve Balyoz yapılanmalarını deşifre eden Emniyet İstihbarat Dairesi’nin yönetim kadrosu tasfiye edildi.

Ergenekon ve Balyoz yapılanmalarını deşifre eden Emniyet İstihbarat Dairesi’nin yönetim kadrosunun tamamen tasfiye edildiği öğrenildi. Buna göre, Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Ömer Altıparmak’ın görevden alınmasının ardından, iki başkan yardımcısı ve sekiz kilit şube müdürü daha görevden alındı ve böylece, Ergenekon, Balyoz gibi operasyonları yapan ekip tamamen tasfiye edilmiş oldu.

El Kaide ile mücadeleden sorumlu C Şube Müdürü, Bilgi İşlem, Bilişim Suçlarıyla Mücadele, Personel, İstihbarata Karşı Koyma, Hukuk işlerinden Sorumlu Arge Şube ve Teknik Şube Müdürü ile bu şube müdürlüklerinden sorumlu başkan yardımcıları ani bir kararla toptan tasfiye edildi. Yerlerine “eski ekip” olarak nitelenen ve uzun süre önce istihbarattan ayrılmış polisler getirildi. 10 müdürün, geçtiğimiz hafta, bir gecede tasfiye edilmiş olması, Emniyet İstihbarat’ta bomba etkisi yapmış durumda. Tasfiyenin alt birimlere doğru devam edeceği belirtiliyor.

BAL'IN İMZASIYLA
Emniyet İstihbarat’ta yaşanan bu büyük tasfiyenin altında ise, yeni İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç’in değil, Başbakanlık Koruma Müdürü Ramazan Bal’ın imzası olduğu iddia ediliyor. Başbakanlık Koruma Müdürlüğü görevine oturduktan sonra İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nde önemli değişiklikler yaptıran Bal, Dinç’i İstihbarat Dairesi’nin başına getiren isim olarak biliniyor. Taraf gazetesinin haberine göre; polis Akademisi’nde yazışma usulleri dersi veren ve ardından bir yıl süreyle Samsun Polis Meslek Okulu yöneticiliği yapan Ramazan Bal ve yardımcısı Resul Kabataş’ın, şu anEmniyet’te en etkili ve bütün görevlendirmeleri tayin eden isimler olduğu dile getiriliyor. Emniyetİstihbarat’a yönelik bir liste oluşturduğu iddia edilen Bal’ın, Dinç koltuğa oturduktan sonra bu listeyi ilettiği ve gereğinin yapılmasını istediği öne sürülüyor. Bal’ın talebiyle değişim listesini, atama kararnamesine dönüştüren Dinç’in, ardından onay için İçişleri Bakanı Muammer Güler’e sunduğu dile getiriliyor. Güler’in, talebin Ramazan Bal’dan geldiğini öğrenmesinin ardından imzayı attığı vurgulanıyor.

MİLLİYETÇİ EKİP İŞBAŞINDA
Bu arada, görevden alınan on tecrübeli istihbaratçının yerlerine getirilen müdürlerin, son on yılda istihbarattan ayrılmış kişiler olduğu öğrenildi. Özellikle 2007’den sonra başlayan ve başta Ergenekonolmak üzere derin vesayet yapılarının tasfiyesi süresinde gösterdikleri uyumsuzluk ve sürece olan tepkileri sebebiyle ayrılan isimlerin böylece geri döndüğü ileri sürülüyor. İsimlerin genel özelliği olarak ise, MHP’li olmaları gösteriliyor. Ayrıca, getirilen isimlerden altısı, Polis Akademisi’nden 1994 yılında mezun olan Ramazan Bal’ın yardımcısı Resul Kabataş’ın devre arkadaşları. Başbakanlık’ta görevli altı memurun da, yeni İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç’in yanına “özel kalem” olarak yerleştirildiği belirtiliyor. Diğer yandan, İstihbarat’a yeniden dönen polis şeflerinden altısının çeşitli suçlamalarla kovuşturmaya uğradığı da iddialar arasında.

YÖNETMELİĞE TIRPAN
Emniyet İstihbarat’ta daha büyük değişikliğin ise “30 yaş” sınırına takıldığı öğrenildi. Emniyetİstihbarat’ın mevcut yönetmeliği 30 yaş üzerindeki kişilerin istihbarata alınmasını engelliyor. Uzmanlaşma için konulmuş bu maddenin de değiştirileceği belirtiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA