Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
En acı uğurlama
13 Mart 2013 Çarşamba 16:22

En acı uğurlama

Cenazeler Afyonkarahisar Kocatepe Asri Mezarlığı'nda yan yana defnedildi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yangında hayatını kaybeden 8 kişiye Almanya'dan sonra Türkiye'de de otopsi yapılmasının iç hukuk kuralları çerçevesinde gerçekleştiğini belirtti. Bozdağ, otopsiyle, spekülasyonların da önüne geçilmesinin amaçlandığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Almanya'da çıkan yangında hayatını kaybeden 8 Türk'ün cenaze törenine katılmak üzere, Afyonkarahisar'a geldi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile birlikte önce Afyonkarahisar Valiliği'ni ziyaret eden Bozdağ, Valilik binasından cenaze namazının kılınacağı İmaret Camii'ne yürüyerek gitti. Cami girişinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bozdağ, cenazelere neden ikinci kez otopsi yapıldığına ilişkin soruyu şöyle yanıtladı:

"Onun bizim kendi iç hukukumuzla ilgili bir yönü var. Türkiye'nin kendi mevzuatı çerçevesinde böylesi hadiselerde ölüm vuku bulduğu zaman otopsi yapılır. Dışarıda otopsi yapılmış olması bu otopsinin yapılmasına engel değildir. Birinci nedeni bu, rutin bir işlem. İkinci nedeni ise Türkiye'de yaşanan bazı olaylar nedeniyle büyük acıları, tecrübeleri oldu geçmişte. Buna dair insanların kafalarında sorular da oluştu. O soruları ortadan kaldırmak, spekülasyonların önüne geçmek ve kamuoyunu tatmin etmek açısından da burada ayrıca yasal bir zorunluluk olmasa bile böylesi bir faydası var. Bu bir güvensizliğin sonucu yapılmış otopsi değil. Bir zaruretin sonucu yapılmış bir otopsi."

KESİN DELİLLER YOK

Otopsi sonucunda henüz kesin delillere ulaşılmadığını belirten Bozdağ, bu konuda Almanya ile Türkiye'nin birlikte çalışabilecekleri mesajını verdi. Bozdağ, şöyle devam etti:

"Elimizde somut veriler yok. Bütün değerlendirmeler kişilerin akıl yürütmeleri sonucu ortaya koydukları görüşlerden hareketle yapılıyor. Henüz deliller tam anlamıyla değerlendirilmiş değil. Delillerin tamamı incelendikten sonra, bu incelemeleri teknik uzmanlar, uzmanlıklarının gereklerine riayet ederek yaptıktan sonra somut olarak ortaya çıkacaktır. Bizim Türkiye olarak söylediğimiz şey, bu delil incelemelerinin bütün ihtimalleri dikkate alarak yapılması, doğru ve sağlıklı yapılmasıdır. Biz bu noktada Türkiye olarak da bu süreçte Alman makamlarıyla beraber çalışmaya hazır olduğumuzu da dün ifade ettim. Böyle bir şey olursa biz bu noktada birlikte de çalışabiliriz. Allah böyle bir hadiseyi hiçbir insana yaşatmasın. Dileğimiz, temennimiz odur."

TÜRKİYE'DE HÜZÜN VAR

Almanya'da çıkan yangının tüm Türkiye'yi yasa boğduğunu hatırlatan Bozdağ, "Almanya'da çıkan yangında hayatını kaybeden kardeşlerimizi defnetmek üzere Afyon'dayız. Almanya'daki yangın hepimizin yüreğinin sızısını artırdı. Yüreklerde de başka bir yangına neden oldu. Bütün Türkiye'de büyük bir hüzün var. Hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Ailelerine, Afyonlulara, milletimize başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

CENAZE NAMAZINA 2 BİN KİŞİ KATILDI

Almanya'nın Backnang kentinde hafta sonunda meydana gelen yangında hayatını kaybeden anne ve 7 çocuğunun cenazeleri, Zafer Havalimanı'ndan karayoluyla Afyonkarahisar merkeze getirildi. Nazlı Özcan (40) ile boşandığı eşi Süleyman Oruç'tan olan kızı Hatice Oruç (17) ve birlikte yaşadığı Sami Soykan'dan olan çocukları Yılmaz Soykan (14), Abdülkadir Soykan (8), İzzet Soykan (7), Yasin Soykan (6), Ahmet Soykan (3) ile 6 aylık Murat Soykan'ın cenazeleri, Gedik Ahmet Paşa (İmaret) Camii avlusunda yan yana sıralandı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, Afyonkarahisar milletvekilleri ve Afyonkarahisar protokolü ile 2 bin Afyonkarahisarlı cenaze namazına katıldı.

Cenaze namazı öncesi Nazlı Özcan'ın boşandığı eşinden olan Hatice Oruç'un yakınları, kızın tabutuna sarılarak uzun süre gözyaşı döktü. Anne Nazlı Özcan'ın gelinliğini Hatice'nin tabutunun üstüne koyan kızın dedesi Yılmaz Oruç, "Gelinlik giyemeden toprak oldu. Kızım seni annenin gelinliğiyle mi uğurlayacaktık?" dedi.

Yangında, birlikte yaşadığı eşi Nazlı Özcan ve 6 çocuğunu kaybeden baba Sami Soykan cenazede ayakta durmakta zorluk çekti. Cenazede, Nazlı Özcan'ın ilk eşinden olan ve olay gecesi teyzesinde kaldığı için yangından kurtulan 15 yaşındaki Halil Oruç da hazır bulundu. Afyonkarahisar Ak Parti Milletvekili Sait Açba ile yakınlarının ellerinden tuttuğu Sami Soykan'a, arkasından sarılan bir yakını da ayakta durması için destek verdi.

8 imam tarafından ayrı ayrı kıldırılan cenaze namazlarının ardından tabutlar cenaze aracına kadar Afyonkarahisarlıların omuzlarında taşındı.

DHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA