Aybars Hünalp / Gazeteci / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aybars Hünalp / Gazeteci / Yazar

Erdoğan Arıkan İspanya’ya transfer oldu

31 Ekim 2014 Cuma 12:07

Haftasonu Real Madrid ile Barcelona arasında oynanan  El Clasico’yu izlerken, gözümüze TRT’nin dahi spikerlerinden Erdoğan Arıkan’ı sahanın içinde İspanyol TV’si için röportaj yaparken gördük! Lig TV’nin hakem analizlerindeki uzman ismi Murat Fevzi Tanırlı’nın görüntülediği üstteki fotoğrafa yakından bir bakın, Erdoğan Arıkan’a ne kadar benziyor değil mi? Tabi  işin şakasındayız.

arikan.jpg

El Clasico’ya gelince… Türkiye’de Fenerbahçe taraftarı dışında taraftarların ilgi göstermemekte direndiği resmi formalara, İspanya’da ilgi çok fazla. 85 Euro’luk formalar kapış kapış satılıyor. Stadın etrafındaki kafeler aynı Beşiktaş Çarşısı gibi hınca hınç futbolseverlerle dolu. Küfüre gelince, iki takım taraftarının yan yana maça girdiği statta tek kelime küfür çıkmıyor. Stat içinde röportaj yapılan futbolcularla, taraftarlar fotoğraf çektirebiliyor. Bizim Murat Fevzi Tanırlı maçtan aldığı keyfi “Allah, her sene gelebilmeyi nasip etsin” şeklinde özetliyor. Biz de “Allah, Türkiye’deki derbilerin de böyle olmasını nasip etsin” şeklinde tamamlayarak, kulüpleriyle, hakemiyle, basınıyla, taraftarıyla, Futbol Federasyonu ile Türkiye’de futbolun tüm unsurlarını böyle güzel ortamlara davet ediyoruz.

*****

HERKES GALATASARAY İLE OYNAMAK İSTİYOR

Takımların hemen hemen hepsi bir an önce Galatasaray ile oynamak istiyor. Niye derseniz, Galatasaray o kadar kötü bir sezon geçirip rakiplerinin derdine ilaç oluyor ki, tarif etmek mümkün değil. Bugüne kadar ligde toplam 6 gol atabilen İstanbul Başakşehir, bir maçta 4 gol atabiliyor ise doğal olarak pek çok takım Futbol Federasyonu’na başvurarak “Galatasaray maçını erken oynamak istiyoruz” diye başvurursa, haksız sayılmaz. Galatasaray Teknik Direktörü CesarePrandelli, belki de bir an önce tazminatını alıp gönderilmenin hesaplarını yaptığından da olabilir,gelenden geçenden 4 yemeyi fiksleyecek gibi duruyor. Galatasaray’da yeni yönetimi kutlarken,özellikle futbol şubesindeki kötü gidişi bir an önce durdurmalarını temenni ediyoruz.

*****

RTÜK'ÜN MAÇ REKLAMI KARARI

RTÜK’ün maç naklen yayınlarında bant reklamları yasaklamasının futbol maçlarının değerini düşüreceğini dün yazmıştık. Pek çok reklamcı dostumuz arayarak, bizlerle aynı görüşte olduğunu iletti. Bu maçları yayınlayan Digitürk, D-Smart,  ahaber, Star gibi kuruluşlar, reklam verenden yeterince para kazanmaz ise bir sonraki dönemde bu branşlara bu yatırımları yapmazlar. Pazarlama konusunda uzman olan NBA, TV molası diye bir şey icat etmişken ve bu uygulama bizdeki basketbol maçlarında da uygulanırken, reklamı kısıtlamamak lazım. Ayrıca bizdeki 1 saat içinde en fazla 12 dakika reklam gösteriliyor olması da zaten 15 dakikalık devre arasının tamamını reklamla doldurmayı engelliyor.

RTÜK, bu konuda bir karar verecekse, bu maçları pazarlayan Futbol Federasyonu da dahil herkesin görüşünü alarak bir adım atmalı diye düşünüyoruz. Ayrıca dün yazdığım gibi, bu maçları pazarlayan platformlar reklamlı ve reklamsız paketleri üyelerine ayrı fiyatlarla satabilirler. Burada tartışılması gereken başka konular da var. Saha kenarına verilen reklamlar, kulüplere gelir olarak yansırken, bunu yayınlayan TV şirketlerinin hiç karı olmuyor. Keza kulüplerin oyuncuları kafalarındaki şapkalara dahi reklam alırken, bunu ekrana getiren kuruluşun hiçbir karı olmuyor. Aynı şekilde basın toplantılarında, arkada kulübe tüple gaz getiren şirketin bile logosu gözükürken, yayını yapan kuruluşa bir katkısı olmuyor. Futbolcu sakatlıklarında dikkat edin, sahaya koşan sağlık ekipleri, temsil ettikleri sağlık kuruluşunun logosu ekranda gözüksün diye sedyeyi nedense hep yatık taşıyorlar. Üzüm yiyelim derken, bağcıyı dövmemek lazım.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA