Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan bu ülkenin kamburu
25 Haziran 2013 Salı 15:08

"Erdoğan bu ülkenin kamburu"

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a Gazali öğüdü!

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Anamuhalefet liderinin gündeminde Gezi olayları sonrası Başbakan Erdoğan’ın üslubu vardı.

Konuşmadan satırbaşları;

-Türkiye değişiyor, dünya değişiyor. Değişime ayak uyduranlar kalacak, uyduramayanlar gidecek.

-Türkiye’de demokrasinin olduğu söyleniyor, özgürlüğün olduğu söyleniyor. Anlatılıyor da anlatılıyor. Bir ülkede medya özgür değilse özgürlük yoktur.

-Sağlıklı işleyen bir demokraside hükümetler medyadan korkmazlar. Demokrasiden korkanlar halktan korkanlar medya özgürlüğü istemezler.

-İçerdeki medyayı halletti şimdi dışardaki medyayla uğraşıyor. Sen kaç paralık adamsın onların gözünde. Uluslararası medyaya çatıyor. Hadi onlara söyle bakalım “Senin boynundaki tasmaları biz çıkardık” diye. İçerde efelenmek kolay.

-Senin yaldızların döküldü. Sen artık bu ülkenin kamburusun. Sen artık yolcusun. Buradan saygıdeğer işadamlarına sesleniyorum. Sizin kaygılarınızı anlıyorum. Ama bir ülkede özgürlük ve demokrasi yoksa kazandıklarınızı güvencesi yoktur. Bir gece diktatör bir karar alır TMSF devreye girer bütün mal varlıklarınıza el koyar.

-Elbetteki tek başına mücadele olmaz. Beraber mücadele edeceğiz. Bu sloganı önce sendikacaların duyması lazım. O nedenle Türk-İş diye bir sendikadan artık bahseden yok. Siz sendika ağasısınız, haram olsun yediğiniz aidatlara.

-Hiçbir zaman toplumu bölmeyeceğiz, inancı ne olursa olsun Allah’la kulun arasına girme hakkımız da yok yetkimiz de. İnsanın inancına saygı göstermek zorundadır. O kadar ileri gitti ki 52 yurttaşımız hayatını kaybetmiştir. 52 sunni vatandaşımız hayatını kaybetmiştir dedi. Ölülerde bile ayrım yapmıştır. Bu lafı kullanırken utandın mı, Allah’tan korktun mu ey diktatör.

-Ne derse desin, ayrıma izin vermeyeceğiz. 76 milyon yurttaşı kardeş olarak göreceğiz. Başımızın üstünde yerimiz vardır diyeceğiz. Çünkü biz diktatör değiliz, yüreğinde insan sevgisi taşıyan kişileriz.

-Şimdi bu zavallılar, gençler medyana çıktılar, tüm dünyanın önünde bir diktatöre diz çöktürdüler. Panik içinde geldi Türkiye’ye mitingler düzenliyor. Sadece bağırıyor. Bir şey var, bağırıyor ama sadece kendisi dinliyor. Emin olun kendisinin dışında kimse dinlemiyor onu artık. Ne demiştik; itibarı yerlerde sürünüyor. Tüm dünyada öyle. Erdoğan deyince akla bir sözcük geliyor o da ‘Yalancı’

GAZALİ TAVSİYESİ

-Şimdi ben bin yıl önce yazılmış, Gazali tarafından yazılmış bir kitabı var, yöneticilere altın öğütler. 10 madde halinde, bin yıl önceki adalet kavramının ne kadar önemli olduğunu bize Gazali söylüyor. İşte 10 madde;

1- Ey Sultan önce insanları idare etmöenin kıymetini biliniz. Onun tehlikelerini de öğreniniz. Liderlik byük bir nimettir. Şayet zulümden geri durmazsanız kendisinden sonra küfrün olacağı bir bedbahtlığa düşersiniz.

2 – Adaletli ve insanflı olmanın ikinci yolu Sultanın devamlı alimcilerin görüşlerine başvurması ve nasihatlarını dinlemesidir. Yönetici aldatan kimse onun zulmüne ortaktır.

3 – Ey Sultan sen kendi elini zulümden çekmekle yetinme. Yakınlarını da terbiye edip güzelleştirmen gerekir. Onların zulmüne razı olma. Adil olman aklının kemalini gösterir.

4 – Sultan ve idareciler çoğunlukka kibirli olurlar. Kendilerinde hemen bir kızgınlık oluşur. Bu onları intikama sevk eder. Kızmak akıl için bir tehlikedir.

5 – Ey Sultan kendin için razı olmadığın şeyere herhangi bir Müslüman için de razı olmaz. Eğer hoşgörürsen halkına ihanet etmiş olursun

6- Ey Sultan ihtiyaç sahiplerinin sıkıntılarını arz etmek için kapınıza gelip sizi beklemesini küçük görmeyiniz. Bir an önce onların sorunlarını gidermeye çalışınız.

7- İsraftan sakınmak. Ey Sultan herşeyde kanaatkar ol. Kanaatsiz adalet olmaz diyor.

8 – Ey Sultan mümkün mertebe muamalelerinizde şefkatli olunuz. Şiddet ve sertlikten sakınınız diyor.
9 – Ey Sultan halkının senden hoşnut olmasına gayret et. Lider olan kişinin kendisine gelrek övgüler yağdıranlara aldanmaması gerekir.

10 – Hakkı olan herkesin kızması doğrudur. İdarecinin kendisine gelen iki hasmı razı etmesi mümkün değildir. Adaletli yönetici doğruluktan ayrılmaz diyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA