Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan için suç duyurusu
18 Haziran 2013 Salı 02:16

Erdoğan için suç duyurusu

Başbakan'ın Halkı aşağıladığı, kin ve düşmanlığı tahrik ettiği ileri sürüldü

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletilmek üzere İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusu dilekçesini veren İzmir Barosu ve Avrupa Avukatlar Birliği üyesi Avukat Hüseyin Durdu, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın cezalandırılmasını istedi.

Durdu, Erdoğan’ın, Osmanlı Arşivleri binasının açılışında yaptığı konuşmada, “Taksim’de üç proje var. Doğa, tarih ve trafiğin tamamen yerin altına indirilmesi. Taksim’e cami de yapacağız. Bunun iznini CHP Genel Başkanı’ndan ya da bu birkaç çapulcudan alacak değilim” diyerek halkı aşağıladığını, kin ve düşmanlığı tahrik ettiğini öne sürdü.

Başbakan Erdoğan’ın, Fas ziyareti öncesinde havalimanında yaptığı basın toplantısı sırasında, “Şu anda evlerinde bizim zorla tuttuğumuz, bu ülkenin en az yüzde 50’si var. Biz onlara ‘aman sabırlı olun sakın bu oyuna gelmeyin’ diyoruz” sözleriyle halkı böldüğünü, kin, düşmanlık, korku ve panik yarattığını ileri sürdü.

Başbakan’ın sözlerinden güç alan güvenlik güçlerinin, partinin elemanı gibi davrandığını öne süren Hüseyin Durdu, halka karşı orantısız güç kullanıldığını, ölenlerin, gözlerini kaybedenlerin, vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralananların olduğunu dile getirdi.

On sayfadan oluşan gazete haberlerini, konuya ilişkin temin edilebilen konuşmalara ilişkin CD’leri de delil olarak sunan Avukat Durdu, Başbakan Erdoğan’ın ‘halkı kin ve düşmanlığı tahrik ve aşağılama’, ‘halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit’, ‘kasten adam öldürmeyi azmettirmek’ ve ‘kasten yaralamaya azmettirmek’ten cezalandırılmasını talep etti. Hakkında soruşturma açılabilmesi için, fezleke hazırlanarak TBMM’den izin talep edilmesini istedi.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA