Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğana ABD ve İsrailden tepki
02 Mart 2013 Cumartesi 00:55

Erdoğan'a ABD ve İsrail'den tepki

Başbakan'ın Siyonizmle ilgili sözlerine ABD, İsrail, BM ve Yahudi derneklerinden tepki geldi. Kriz Kerry'nin ziyaretine de yansıdı

Erdoğan'ın faşizm siyonizm kıyası dünyada kriz yarattı

Viyana’da “Tıpkı siyonizm gibi, tıpkı antisemitizm gibi, tıpkı faşizm gibi, İslamofobinin de bir insanlık suçu olarak görülmesi kaçınılmaz hal almıştır” diyen Erdoğan’a BM, İsrail ve ABD’den eleştiri geldi.

İSRAİL: BU SÖYLEMİ REDDEDİYORUZ

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Erdoğan’ı kınayıp “Bu karanlık ve yalan ifade, dünyadan geçtiğini düşündüğümüz bir düşüncedir” dedi.

ABD: ERDOĞAN SON DERECE AĞIR KONUŞTU

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Ankara’ya gelirken açıklama yapan üst düzey bir yetkili de “Erdoğan’ın konuşmasının son derece ağır. Erdoğan’ın siyonizmle ilgili tanımının ABD-Türkiye ilişkilerinde yıpratıcı etki yapacak. Dışişleri Bakanı ne kadar rahatsız olduğumuz konusunda son derece açık olacaktır. Kerry kaygılarını Erdoğan’a bizzat iletecek” şeklinde konuştu.

Öte yandan, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Tommy Vietor ise “Erdoğan’ın siyonizmi insanlığa karşı işlenmiş bir suç kategorisinde sınıflandırmasını reddediyoruz. Bu saldırgan ve yanlış bir tanım” diyerek Washington’ın tepkisini dile getirdi.

BM: YARALAYICI VE BÖLÜCÜ SÖZLER

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un “Genel Sekreter sorumlu liderlik teması altında yapılan bir toplantıda yaralayıcı ve bölücü sözlerin söylenmiş olmasının talihsizlik olduğuna inanmaktadır” açıklamasını yaptı.

Erdoğan ‘Tıpkı antisemitizm gibi, tıpkı faşizm gibi İslamofobiyanın da bir insanlık suçu olarak görülmesi kaçınılmaz hal almıştır’ demişti.

Siyonizm, siyasi literatürde yahudi milliyetçiliği olarak tanımlanıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA