Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğana Füle şoku
08 Haziran 2013 Cumartesi 09:23

Erdoğan'a Füle şoku

AB Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, Gezi Parkı'na gitti, eylemcilerle konuştu ve bir tweet attı

AB Komiseri Stefan Füle önceki gece geldiği İstanbul'da ayağının tozuyla Gezi Prakı'na giderek gözlemlerde bulundu, eylemcilerle konuştu. Füle İstanbul seyahatiyle ilgili olarak takipçilerine 'Demokrasi toplumun her 2 tarafını dinlemek anlamına geliyor' diye tweet attı

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stephan Füle, konferanstaki konuşmasında Gezi Parkı protestosuna gönderme yaparak, şunları söyledi:

“Burada, toplantı yerinden sadece birkaç yüz metre ileride, bir haftadan fazladır devam eden olayların adını anmamak çok güç. Avrupa Birliği üyelerinin de üye olmak isteyen ülkelerinin de görevinin, mümkün olan en yüksek demokratik standartlara ve pratiklere ulaşmayı arzulamaktır. Fikrini ifade özgürlüğü, barışçı bir şekilde toplanma özgürlüğü ve medyanın olanları olduğu gibi bildirme özgürlüğü bunları kapsıyor. Türkiye’de tartışmaların son derece açık ve tutkulu oluşuna hep hayranlık duydum. Bunun korunmasını arzu ediyorum. Ama uyumlu ve etkin kararlara da dönüşmesini arzu ediyorum. Hak ve özgürlüklere saygı gösterilmeli. Parlamentodaki çoğunluk tarafından temsil edilmediğine inanan kesimlere polisin aşırı güç kullanmasına yer yoktur. Bunu hükümetin bile kabul etmesinden memnuniyet duyuyorum. Şeffaf bir inceleme değil sorumluların hesap vermesi de gerekiyor. Demokrasi için tartışma, istişare ve uzlaşma gerekir.”

TWEET ATIŞMASI

KONFERANS sonrası Füle ve AB Bakanı Egemen Bağış arasında Twitter üzerinden ‘Gezi Parkı’ sürtüşmesi yaşandı. Füle, Başbakan Erdoğan’ın yaptığı konuşma sonrası, “Konferansta, saygı ve kapsayıcı diyalog isteyenlere el uzatma fırsatının kaçmış olmasından dolayı hayal kırıklığına uğradım #geziparkı” diye tweet attı. Egemen Bağış da, “Bir kavrayış sorunu olmalı. Başbakan Erdoğan demokratik talepleri memnuniyetle karşıladığını ancak teröre ve vandalizme teslim olmayacağını söyledi” diye yanıt verdi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA