Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğandan açıklama
18 Mayıs 2013 Cumartesi 12:16

Erdoğan'dan açıklama

"Gayet güzel ve başarılı görüşmeler yapmak suretiyle inşallah ülkemize döneceğiz"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Washington'daki temasları kapsamında Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği Rezidansı'nda düzenlenen resepsiyonda, başkent ve çevresindeki Türk toplumu ve temsilcileriyle bir araya geldi.

Erdoğan, ABD'deki temaslarına ilişkin, "Gayet güzel ve başarılı görüşmeler yapmak suretiyle inşallah ülkemize döneceğiz" diye konuştu.

Washington'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği Rezidansı'nda düzenlenen resepsiyonda, başkent ve çevresindeki Türk toplumu ve temsilcileriyle bir araya geldi. Burada yaptığı konuşmada, Türk ve Müslüman toplumuyla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Erdoğan, ABD temaslarının başarılı geçtiğini ifade ederek, "Gayet güzel ve başarılı görüşmeler yapmak suretiyle inşallah ülkemize döneceğiz. Gerek bölgesel konuları, gerekse sorunları ele aldığımız bu görüşmelerde, Türkiye ve Amerika arasındaki ilişkileri gerek siyasi gerek ekonomik gerek askeri tüm boyutlarıyla değerlendirmesini yaptık ve geleceğe de bu bakış açısı içerisinde yol haritamızı çizerek devam edeceğiz" diye konuştu.

TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİ

Kendi hükümetleri döneminde Türkiye-ABD ilişkilerinin farklı bir görüntü çizdiğini vurgulayan Erdoğan şöyle konuştu:

"Bölgede, Türkiye NATO ülkesi olarak zaten askeri alandaki dayanışmamızın gerçekçi, en güçlü ifadesidir. Siyasi nokta da aynı şekilde. Tüm uluslararası ilişkilerde yine böyle bir dayanışmamızın olduğu ülkeyle ekonomik ilişkiler noktasında ise 10,5 yıl önce aramızdaki ekonomik ilişkilerin 8 milyar dolar olduğunu ve bugün ise geldiğimiz noktada 20 milyar dolara ulaştığını söylersem, nereden nereye geldiğimizi görme bakımından çok önemli olduğunu ifade etmem lazım. Peki bu yeterli mi? Tabii ki yeterli değil. Türkiye gibi, Amerika gibi iki önemli ülkenin böyle nüfus olarak baktığımızda yaklaşık 460 milyonluk nüfusun dış ticaret hacminin 20 milyar dolarda olmaması gerekir. Çok daha ileri durumda olması arzumuzdur."

DHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA