Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

Erdoğan’ı CHP seçmeni kazandırdı

10 Ağustos 2014 Pazar 21:19

Yazımın başlığına bakıp şaşırmayın. Çünkü rakamlar ortada…

Bu yazıya başladığım saat 20.10’da, Erdoğan’ın aldığı oy sayısı 20 milyon civarında görünüyordu. Bu rakam, AKP’nin 30 Mart’ta aldığı oy sayısı kadar. Bu da aslında yüzde 52 değil yüzde 45 gibi bir orana denk düşer.  Yani Erdoğan ilk turda kazanamazdı.

Peki kim sağladı bu zaferi Erdoğan’a?

Bence CHP seçmeni… Çünkü, 30 Mart’taki katılım oranı yüzde 90 idi.  Cumhurbaşkanlığı seçiminde katılım yüzde 74.

Ne demek bu?

Bana İstanbul’dan gelen bazı bilgilere sandığa gitmeyenlerin yüzde 70’i CHP seçmenidir. Belki bir kısmı da MHP’lidir. Bu efendiler sandığa gitmeyerek, çatı adayın oylarını ciddi anlamda düşürdüler. Öbür taraftan Erdoğan’ın seçmeni onu bütün gücüyle destekleyerek eski oyunu almasını sağladı. Düşük katılım oranı; Erdoğan’ın aldığı yeni oyun yüzdesini de yüzde 52’ye çıkarttı.

Burada Sayın Erdoğan’ın bu zaferini hafife aldığım sanılmasın. O hiç değilse seçmenini yanında tutmasını beceriyor. Lakin muhalefet, bu seçimde oylarını koruyamadı.

ADAY ETKİSİZDİ

Çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu açıklandıktan sonra ben Kuzey Anadolu hattında bir gezi yaptım. İzlenimlerimi de burada yazdım. Orada, Sayın İhsanoğlu’nun halk tarafından tanınmadığını vurgulamıştım.

Üstüne üstlük Türk milleti, politikacıyı bir ordu komutanı gibi görmek eğilimindedir. Tayyip Erdoğan; damarlarında padişahçılık gezinen milletimizin özlemine uygun davranarak her seçimi kazanıyor. 

İhsanoğlu’nun kişiliğine ve akademik titrine bir şey demek mümkün değil. Lakin; Tayyip Erdoğan karşısında çok zayıf kaldı. Rakibinin saldırıları karşısında kendini savunamadı bile. Konuşması bile tam anlaşılamayan bir adayın bu kadar oy alması aslında kendi içinde başarı bile sayılır.

Ayrıca CHP ve MHP bu adaya yeterli desteği veremedi. CHP’li belediyelerin bulunduğu ilçelerde bile bir tane İhsanoğlu pankartı göremedim. Her yer Erdoğan fotoğrafları ile dolu iken…

Yine Tayyip Erdoğan açıkça parti adayı olduğunu söyledi. Ama kendisini milletin adayı gibi pazarladı. İhsanoğlu ise ithal aday gibi gösterilerek çatılığı dümdüz edildi.

ANKETLERLE KAZANDI

Tayyip Erdoğan’ın bu zaferinin asıl mimarları anketçilerdir. Onlar;  Erdoğan’ın işine gelecek biçimde rakamlar yayımlayarak halkı baştan yönlendirdiler. Televizyonlarda, “Tayyip Erdoğan kazanacak!” propagandaları yapıldı. Yazlığa gidenler bile bu propagandanın etkisinde kaldılar. “Nasıl olsa Erdoğan seçilecek, niçin gideyim?” havasına girdiler. Ayrıca kararsız durumda olan seçmen de “Erdoğan kazanacakmış, bari ona vereyim!” havasına girdi. 

Bu seçimin mağlubu, bence sandığa gitmeyen seçmen olmuştur. Artık Tayyip Erdoğan istediği gibi davranma hakkını elde etmiştir. Onun yanlışları, haksızlıkları karşısında sandığa gitmeyen bu keyfçilerin konuşma hakkı kalmamıştır.

Yeni cumhurbaşkanından beklentime gelince… Ben Tayyip Bey’in başbakanken yaptıklarından farklı davranacağını sanmıyorum.  Eğer bizim gibi muhalifleri de düşündüğünü gösteren kararlar alırsa bundan sadece ve sadece mutlu oluruz.

Aslında Türkiye’nin mezhepçilik yapmayan, etnik kimlikleri kaşımayan, Ortadoğu’da terörist gruplara destek sayılacak işler yapmayan bir cumhurbaşkanına ihtiyacı var. Eğer Erdoğan Çankaya’da da başbakanken yaptığı gibi davranırda iç çatışmayı beslemeye devam ederse, bundan eninde sonunda yazlıklarda keyf çatan o seçmen de zarar görecektir.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA