Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

Erdoğan'ı Mursi'leştirmek

18 Temmuz 2013 Perşembe 00:51

Ortadoğu'daki gelişmeler; Türkiye'ye yönelik değerlendirmelerde yeni komplo teorilerine yol açtı.  Bunlardan en açık olanı da Rusya'dan geldi. Stanislav Tarasov tarafından yazılan ve  internet sitesi www.iarex.ru'da yer alan yorumun başlığı ilginç: "Erdoğan'ı 'Arap Kâbusu'na Hazırlıyorlar" 


Bu Türkçe makalede yazar; Ortadoğu'daki Mısır-Türkiye-Katar üçgeninin çöktüğünü iddia ediyor. Türkiye'nin Suriye'de ve Mısır'da çelişkili politikalar izlediğini öne süren Rus Tarasov, Gezi Parkı olayları sonrasında ABD'nin Erdoğan'ı gözden çıkardığını da senaryosuna dahil ediyor. Temelinde Türkiye'nin dış politikasının eleştirildiği yorumda Başbakan Erdoğan'ın kaderi, Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'ninkine benzetilmek isteniyor.

Bir temenninin  dile getirilişi bu. Belli ki Türkiye'ye karşı esnek bağlarla bağlı ama geniş ölçekli bir ittifak oluşturuluyor. Rusya ile Amerika'nın Türkiye'ye karşı aynı safta durması mümkün mü? Değil ama Rusya; Başbakan Erdoğan'ın özellikle Suriye politikasından duyduğu rahatsızlığı böyle dile getirmiş oluyor.

Görüyoruz ki Türkiye ile değişik nedenlerden dolayı sorunu olan ülkeler; kendi aralarındaki sorunları unutarak Türkiye'ye karşı sanki bir cephe yaratmaya çalışıyorlar.

Amerika, Avrupa Birliği, Rusya...

İnsan ister istemez, ne oluyor, diye soruyor.

ARAPLARIN İHANETİ

Bu soruyu sordurtan sebep, biraz da Suudi Arabistan'ın tutumudur. Amerika nasıl işaret verirse onu amentü bilen Suudi Kralı Abdullah; bir anda Türkiye'yi sattı. Suud Kral, Mısır'daki darbeci generallere açıkça destek oldu. Elbette Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar da onu izledi.

Asıl İslam'ı temsil ettiğini sandığımız ve kendimizi yüzyıllardır kandırdığımız bir yalanı yeniden yaşadık.  Sonunda olanlar ortada: Zaten Suriye konusunda zor duruma düşen hükümet; Mısır'daki darbeden sonra, bölgedeki eski gönülsüz destekçilerini de yitirdi; yalnızlaştı.

İslam dünyası diye bilinçli bir dünya yoktur. Bu iklim, postmodern sömürgeciliğin eline düşmüş bir dünyadır ve Birleşik Amerika tarafından yönetilmektedir. n İslam kardeşliği fikri çökmüştür. Bizim Başbakan'ın Ortadoğu'da yaratmak istediği Sünni Hilal projesi de olanaksız hale gelmiştir.

Çünkü ABD ve İsrail; bu projenin El Kaide başta olmak üzere terörist grupların hayat alanını genişletebileceğinden korkmuşlardır. Suriye'de bu durum açıkça gözlendiğinden Esat yönetimine ABD açık tavır almamıştır.

DEĞİŞECEK

Ruslar, Başbakan Erdoğan'ın sonunun da Mursi gibi olmasını isteyebilirler. Lakin; Erdoğan'dan bir Mursi çıkarmak imkansızdır. Çünkü; bizim Başbakan en başından beri ABD ile ilişkisini hep "uyum" üzerine kurmuştur. Yanlış anlaşılan politikaları olduğunda bunu Amerikalılara özel ulak yollayarak anlatmıştır.

Şu an Mısır konusunda Türkiye ile Amerika farklı saflarda yer alıyor gibiler. ABD'den pozisyonunu değiştirmeyeceğine göre, önümüzdeki aylarda Türkiye'nin Ortadoğu ilgili dış politikasında ciddi bir değişiklik gözleyeceğiz.

Sessizce devreye sokulacak bu değişiklik; öncelikle İsrail'i sıkıntıya sokmayacak bir politika olarak şekillenecektir. Çünkü Mursi'nin gönderilme sebebi aslında tam da budur.  Mısır üzerinden elbette Türkiye'ye de bir mesaj verilmiştir.  Suriye konusunda var olan çekingenlik; sessizliğe dönüşebilir.

Bütün bunlar da iç politikada yaratılacak ateşli gündemlerle de gizlenir.

Ya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu?

Onun artık çok az konuşacağını tahmin etmekteyim. Çünkü, bütün önermeleri çöktü.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA