Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

Ergenekon hakimleri vebal altında

12 Ağustos 2013 Pazartesi 00:57

Onlar; "Vicdanımız rahat!" deseler de rahat olmaları mümkün değil. Çünkü; verdikleri kararlar, "kesin, inandırıcı, kuşkudan uzak" delillere ve "güvenilir tanıklar"a dayanmıyor.


Ergenekon mahkemesi, maalesef sanki intikam alan bir makam görüntüsü vermiştir.  Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkındaki karar bunun en açık kanıtıdır.

Yargıçlar  kararlarında diyorlar ki:  "Sanığın eylemleri bir bütün halinde TCK 312/1. maddesindeki suçu oluşturduğu anlaşıldığından, sanığın eylemine uyan, 'cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek suçunu işlemiş olduğu sabit olduğundan, TCK 312/1. maddesi gereğince ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılması..."

Görüyorsunuz. Bu hükümet tarafından atanan, onlarla çalışan bir genelkurmay başkanını, eğer idam cezası kalkmamış olsa, idam edecekler.

Halbuki Sayın Başbuğ, görev süresince her fırsatta, "TSK, demokrasinin kurum ve kurallarına bağlıdır!" diyerek ve Başbakan Erdoğan ile uyumlu biçimde çalışarak kamuoyuna olumlu görüntü vermişti.

BAŞBAKAN'I NEDEN DİNLEMEDİLER?

Mahkemenin bu tavrına karşın, Başbakan Erdoğan birkaç defa General Başbuğ'un tutuklanmasının yanlışlığına vurgu yaptı. Onu terörist gibi göstereni tarihin affetmeyeceğini bile söyledi.

Mahkumiyet kararından sonra da Başbuğ hakkındaki görüşünün değişmediğini yeniden dile getirdi.

Eğer Ergenekon yargıçları tarafsız olsalardı; Sayın Başbakan'a hiç değilse İlker Başbuğ hakkında sorular sorarlardı.

Ama sormadılar... Sorsalar, General Başbuğ'un suçsuz olduğu anlaşılacak; onun hakkında "idam" kararı veremeyeceklerdi.

Şimdi ey yargıçlar! Vicdanınız nasıl oluyor da rahat oluyor? Bir şüphelinin masumiyetini gösterecek tanıkları dinlememenin hukukta yeri var mıdır?

Bu tavrınız bile, sizin hukukî değil siyasi davrandığınızı göstermez mi?

HABERAL ÖRNEĞİ

5 yıl boyunca Prof. Mehmet Haberal'ın durumuyla ilgili birçok yazı yazdım. Onun neden tutuklandığını sordum. Hatta katıldığım meşhur toplantısını anlattım. 2007 yılında ben Sayın Haberal'ı, CHP ve MHP'yi eleştirdiği için; "Muhalefeti zayıflatmaya çalışıyor; AKP'nin gizli adamı mı acaba?" diye eleştirmiştim.

Bir de baktım ki bu Ergenekon yargısı onu AKP'i yıkmaya çalışan terörist haline getirmiş.

Yetmedi; tutuklu iken onu ezmek; hatta hapishanede öldürebilmek için psikolojisiyle oynadılar; sağlığını tehlikeye attılar. Ona rapor yazan doktorlar hakkında ceza davaları açtırdılar.

Bu nasıl bir intikamcı yaklaşımdır Allah aşkına?

***

Aynı şaşkınlığı Tuncay Özkan hakkında da yaşadım. On yılı aşkın bir zamandır yakından tanıdığım Tuncay'dan "terör örgütü üyesi" olarak söz edileceğini hiç düşünmezdim. 2 binlerin başında kendisinin MİT ile dirsek teması olduğu söylentileri vardı. Ama terör mü?

Adamcağıza; "idam cezası" verdiler. Suçu ne?

Cumhuriyet mitingleri sırasında çok cevvaldi. Kurduğu Kanal Türk televizyonu da etkili oluyordu.  AKP iktidarına da karşı idi.

Karşı isen bu hükümeti ortadan kaldırmaya çalışıyorsun. Yürü bakalım ağırlaştırılmış müebbet hücresine...

KILIÇDAROĞLU'NU TEHDİT

Mahkemeleri kullanarak muhalefeti sindirmek; hayırlı ve geçerli bir yol değildir. Bu antidemokratik yol bir süre iktidarları rahatlatır ama zamanla onu yıpratır, paslandırır; kırılgan hali getirir.

MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli; Ergenekon kararlarını yerden yere vurdu.  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da aynı tavrı takındı. Ama; kendisi de bir hukukçu olan Bülent Arınç, Sayın Kılıçdaroğlu'nu "Birçok dosyan var. Milletvekilliğin bitince o mahkemelerin karşısına çıkacaksın!" diye korkutuyordu. 

Bir zamanlar Sayın Arınç'ın mahkeme kararlarını yerden yere vurduğunu iyi hatırlıyorum. Şimdi ise mahkemelerin kalkanı oldu. Bu ne yaman bir çelişki değil mi?...

Umarım ki Yargıtay, kısa sürede bu dosyayı ele alır; bu hataları temizleyerek bizleri de toplumsal havayı da rahatlatır.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA