Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ergenekon ve balyoz polisleri gitti
28 Mayıs 2013 Salı 11:10

Ergenekon ve balyoz polisleri gitti

Üst düzey 15 polis görevden alındı...

EMNİYET Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’nda Ergenekon revizyonu yapıldı. Ergenekon, Balyoz ve KCK gibi operasyonların öncüsü olan dairenin başkanı Ömer Altıparmak’ın ardından, 2 daire başkan yardımcısı ve 12 şube müdürü de görevden alındı. İstihbarat kadrosundan çıkarılarak polis okullarına gönderilen isimler arasında başkan yardımcıları Gürsel Aktepe, Bülent Demirel ile C Masası (sağ ve irtica örgütler) Şube Müdürü Erol Demirhan, Bilgi İşlem Şube Müdürü Hasan Çobanoğlu, şube müdürleri Ali Özdoğan, İbrahim Tutka, Aydın Patan ve İsmail Erol dikkat çekiyor. Boşalan daire başkan yardımcılıklarına istihbarat kökenli Eskişehir Polis Okulu’nda görevli Emniyet Müdürü Hasan Akgün ile Osmaniye İl Emniyet Müdürlüğü’nde Personelden Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı olan Muammer Yıldız, İzzet Güner, Sezgin Apaydın, Kenan Daşkın, Yılmaz Delen, Ayhan Demirer, İsmail Hakkı Günay getirildi. 

GELENLER VE GİDENLER DEVRE   

Uzun yıllar Ergenekon davasının mimarlarından İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in yardımcısı olarak çalışan Emniyet Müdürü Erol Demirhan, Yılmazer’in görevden alınmasıyla bu makama oturmuştu. 7 Şubat 2012’deki “MİT krizi” ile dönemin Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün’le birlikte görev yeri değiştirilen Demirhan, İstihbarat Daire Başkanlığı C Masası Müdürlüğü’ne atanmıştı. İstihbarat Daire Başkanlığı yardımcılığı makamına getirilen emniyet müdürleri 90 ve 91 yılı mezunlarından oluşuyor. Görevden alınan Hasan Çobanoğlu, Bülent Demirel ile yerlerine getirilen Hasan Akgün ve Muammer Yıldız aynı devreler. Şube müdürlüklerine getirilen ve gönderilen isimler ise 93-94 ve 95 devrelerinden oluşuyor. 

BAŞBAKANLIK’TA DİNLEME CİHAZI

Ergenekon, Balyoz ve KCK gibi operasyonların öncüsü Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı’ndaki değişikliklerde 2 farklı senaryo ön plana çıktı. Bunlardan ilki, “7 Şubat krizi” olarak Türk siyasi tarihine geçen, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski Müsteşar Emre Taner, eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş ve 2 MİT görevlisinin KCK soruşturması kapsamında ifadeye çağrılması. 2’nci olay ise Başbakan Tayyip Erdoğan’ın çalışma ofisinde yasadışı dinleme yapmak üzere konulan dinleme cihazının bulunması. Emniyet İstihbarat Dairesi, “böcek” denilen dinleme cihazı bulunması olayında liste başındaki “şüpheli” konumunda. 

GİZLİ BELGE, BİLGİ DAVASI

Bu 2 olayın yanı sıra İzmir’de büyük çoğunluğunu rütbeli askerlerin oluşturduğu 79’u tutuklu 357 kişinin yargılandığı “Gizli belge ve bilgi” bulundurma davasının da değişiklikte rol oynadığı düşünülüyor. Bu davanın şu anki görünen yüzünde yargılanan kişiler asker de olsa perde arkasında hükümet içinde önemli görevlerde bulunan birçok bürokratla ilgili özel hayata yönelik bilgiler kısmi olarak ortalığa saçılmış durumda. Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı’ndaki büyük revizyondan sonra İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerde de istihbarat şube müdürleri ile kilit görevlerde bulunan isimlerin görev yeri değişikliği yapılması an meselesi.

Hürriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA