Aybars Hünalp / Gazeteci / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aybars Hünalp / Gazeteci / Yazar

Erzurum iddialı

19 Aralık 2014 Cuma 10:38

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak ile geçen hafta tanıştık. Biri seçilmiş, diğeri atanmış 2 isim de Erzurum’un turizmde hamle yapabilmesi için sorunları iyi saptamış. “Rüya kent Erzurum” sloganı henüz ütopya gibi dursa da 5 ya da 10 yıl içinde olmayacak bir şey değil. Kayak  sporuyla ilgili olanlar bilir, Türkiye’de her otelin ayrı pisti vardır. Bir otelde kalıyorsanız ötekinin pistinde kaymak ayrı bir ücret ödemenize neden olur. Oysa Palandöken’in en büyük 3 oteli, Dedeman, Polat ve Xanadau bundan sonra dinamiklerini birleştirecek adımlar atacak gibi duruyor. Erzurum, Palandöken’in havaalanına çok yakın olmasını avantaja çevirebilir. Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar da alıştığımız klasik federasyon başkanları gibi değil. Yarar da hep mükemmeliği arayan bir kişilik sergiliyor. Bu açıdan turizmi yeni bir gelir kaynağı olarak gören Erzurum’un orta vadede çok yol alacağına eminim.

YAYINCI KURULUŞ HAKLI

Ziraat Türkiye Kupası’nda dünkü Beşiktaş - Çaykur Rizespor maçının başlama saati krize neden oldu. Futbol Federasyonu maçın saatini 12.30 olarak açıklayınca, kupanın yayıncı kuruluşu ATV, doğal olarak tepki gösterdi. Bu kupaya zaten büyük kulüpler yedek kadrolarıyla çıktığı için albenisi yok. Bir de televizyonun hiç izlenmediği gündüz saatlerinde oynanırsa, bu maçların, yayın hakkı için milyonlarca dolar ödeyen TV kuruluşları için hiçbir cazibesi kalmayacak. Futbol endüstrisine yön verenler, günü kurtarmak yerine uzun vadeyi düşünürek karar verir ise kendi çıkarlarını daha iyi korumuş olacaklar. Keza aynı şekilde Spor Toto  Süper Lig maçlarında 4 büyüklerden birinin de gündüz oynanması için çalışmalar yapılıyor. Dibe vuran futbol endüstrisini diriltmek, içindeki tüm paydaşların birlikte omuzlayabileceği bir yük. Bu açıdan üzüm yemek yerine bağcı dövülmemeli. Digitürk, D-Smart ve Tivibu gibi güçler, spora milyonlarca dolar yatırıyor ise karşılığını alamadıklarını gördükleri anda doğal olarak ellerini taşın altından çekeceklerdir. Futbol kulüplerimiz, göğüs reklamı almakta niye zorlandıkları sorusunun cevabını bulurlar ise doğal olarak gelirlerini arttırma yöntemleri üzerinde de yeni projeler üretebilirler ya da ellerindeki imkanları koruyabilirler.
 

ATİLLA GÖKÇE'NİN REKORU

Gazeteci  büyüğümüz Attila Gökçe’nin  meslekteki 50. yılını ailesinin düzenlediği sürpriz bir törenle TSYD Genel Merkezi’nde kutladık. Yıllar gözümüzün önünde aktı. Ayaklı vikimedia gibi bilgi birikimi olan Attila ağabeyimizle pek çok hatıramız oldu. Hep ondan ve yazdıklarından bir şeyler öğrendik. Attila Gökçe’nin rekoru derken meslekteki 50 yılını kastetmedim. 1988 Seul Olimpiyat Oyunları için Güney Kore’deydik. O zamanlar şimdiki gibi bilgisayarlar falan yok. Her türlü bilgiye açız. Kimin için de kitap verilse saklıyoruz, arşivliyoruz. Yaklaşık  1 ay boyunca kaldığımız Kore’de de yüzlerce kitap toplamıştık. Attila ağabey o zaman THY’nin direk uçmadığı Kore’den  özel uçakla direk İstanbul’a gelecekti. Utana sıkıla yanına gidip “Ağabey benim biraz fazla kilom var. Rica etsem sen İstanbul’a götürebilir misin?” diye sordum. O da ”Tabii“ diyince iki dolu bavulu kendisine iletilmek üzere resepsiyona bırakmıştım. Sonrasında ne mi oldu? O koca Attila ağabey, bizim hatırımıza neredeyse 40 kiloya varan kitaplarımızı taşıyarak değişik bir rekora imza atmıştı. Resepsiyonda koca bavulu görünce 7 ceddimize sövdüğünü hissetsek de, bir kez daha teşekkürlerimizi büyük ustaya gönderiyoruz.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA