Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Esad Bombası
11 Mayıs 2013 Cumartesi 15:44

'Esad Bombası'

İçişleri Bakanı Muammer Güler "Şu ana kadar 18 kişi hayatını kaybetti. 22 yaralımız var" dedi.

Almanya'da bulunan Dşişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, gelişmelere bakıldığında patlamanın tesadüf olamayacağını söyledi. Suriye'nin bir geçiş sürecinde bulunduğunu belirten Davudoğlu, "Bu süreçte başta provokasyonlar olabilir. Zamanlamaya dikkat edildiğinde bunun bir tesadüf olduğuna inanmak zor. Geçiş sürecinde başta Suriye olmak üzere pek çok ülke, Türkiye'nin huzurunu bozabilmek için provokasyonlara girişebilir" dedi. Davutoğlu'nun açıklamaları İstihbarat'tan sızan bilgilerle eşleştiğinde bombanın "Esad Bombası" olduğu net olarak ortaya çıkıyor.


Bakan Güler: 18 kişi hayatını kaybetti

Mardin'de bulunan Bakan Güler, "Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde ilk belirlemeler göre bomba yüklü 2 araçta patlama oldu. Patlama esnasında önemli bir hasar oluşmuş. Olay yerine hem hava hem kara sağlık araçları yönlendirildi. Geniş çaplı güvenlik önlemleri alındı" dedi.

Bakan Güler, gazetecilerin olayın arkasında kimlerin olduğunu sorması üzerine, "Bütün araştırmalar yapılacak. Şimdilik söyleyebileceğimiz bir şey yok. Olay bütün yönleriyle araştırılacak" dedi.

Bakan Güler'le birlikte Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da Mardin programını iptal ederek, Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'ne hareket etti. Bakan Müezzinoğlu, patlamanın meydana geldiği Reyhanlı'da gerekli tüm sağlık önlemlerinin alındığını belirterek, "15 uçak ambulans bölgeye yönlendirildi. Sağlıkla ilgili bütün tedbirler alınıyor. Yaralılarımızın tedavisi için gerekli bütün tedbirleri alıyoruz" dedi.

PATLAYICI YÜKLÜ ARAÇ KULLANILDI

Öğle saatlerinde Reyhanlı Belediyesi yakınındaki patlamalarla ilgili ilk bilgilere göre patlayıcı yüklü araç da kullanıldı.
Polis, şiddetli patlamaların 2 araçta gerçekleştirildiğini belirlerken, görgü tanıkları 2 ayrı yerde daha patlama olduğunu söyledi.

İLÇEDE PANİK HAVASI

Patlamaların ardından Reyhanlı'da büyük panik yaşandı. Bir evin yıkıldığı, Reyhanlı Belediyesi başta olmak üzere bazı binalarda hasarın oluştuğu patlamalar ilçe halkını huzursuz etti. Bir çok kişi araçlarıyla ilçeyi terk etmeye başladı.

Bu arada çevre il ve ilçelerden Reyhanlı'ya güvenlik gücü takviyesi yapılırken, çok sayıda sağlık ekibi ve ambulans gönderildi. Yaralılardan durumları ağır olanların başka illerdeki hastanelere sevk edilebileceği belirtildi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA