Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eşinizi tapuya ortak ettiyseniz DİKKAT!
03 Mart 2013 Pazar 13:39

Eşinizi tapuya ortak ettiyseniz DİKKAT!

Herkes için 3 bin liralık istisna var. Böylece eşiniz ve siz 6 bin lira istisnadan yararlanabilirsiniz!

Kiraya verdiğiniz eve eşinizi tapuda ortak ettiyseniz kira vergisini daha az ödeyeceksiniz. Çünkü herkes için 3 bin liralık istisna var. Böylece eşiniz ve siz 6 bin lira istisnadan yararlanabilirsiniz!


25 Mart akşamında beyan süresi sona erecek olan ve beyannamede hesaplanan vergisi de Mart ve Temmuz 2013 aylarında iki eşit taksitte ödenecek olan kira vergisi, tapuda 'ortak' olan eşlere düşük vergi getiriyor. Çünkü bir eve eğer karı koca ortak ise vergi de aynı oranda bölünüp ödeniyor. Örneğin karı koca eve yüzde 50 oranında eşit ortaksa vergiyi de eşit paylaşıyorlar. Bu sırada bir de avantaj kazanıyorlar. Normalde evin vergisi ödenirken bir kez 3 bin liralık istisna uygulanacakken iki ayrı kişi vergiyi ödeyeceği için karı koca ayrı ayrı 3 bin liralık istisnadan yararlanacak. 3 bin lira yerine 6 bin liralık istisna kira gelirinden düşülerek vergihesaplanacak. Konuyla ilgili vergi.com.tr uzmanının bir soruya verdiği yanıtta şu örnek yer alıyor: “Karı kocanın yüzde 50'şer hisseye sahip olduğu konutun kira geliri yıllık 48 bin TL olsun. Eşlerden her biri 24 bin TL kira geliri yıllık beyannamede beyan edecek ve her biri 3 bin TL istisna uygulayacaktır. Uygulanan istisna tutarı 6 bin TL olacak.” Erkek tapunun tamamını üstüne almakla kazançlı diyebilirsiniz, ancak yeni Medeni Kanun'da evlilik sırasında alınan mülke kadın da yarı yarıya otomatik ortak bu nedenle erkeğin kazancı yok.

Anne, baba tamam ama kaynana, amca başka...

PEŞİN ALDIĞIN KİRANIN VERGİSİNİ ÖDEME!


Peki kiracınız kirayı ödemiyorsa ne yapacaksınız? Kira geliri tahsil edilmedikçe yıllık beyanname ile beyan edilmez. Çünkü gayrimenkul sermaye iradında gelirin elde edilmesinde tahsil esası geçerlidir. Bu nedenle 2012 yılında tahsil etmediğiniz kira bedelini beyan etmenize gerek yok. Diğer yandan eğer gelecek yıllardaki kira gelirini de, örneğin 2012'nin yanı sıra 2013 yılının kirasını da peşin almışsanız sadece 2012 yılı gelirini beyan edip vergi ödeyeceksiniz. Kalanını 2013 yılı geliri olarak 2014 Mart ayında beyan edeceksiniz. Diğer yandan örneğin 2011 yılı kirasını da 2012'de almışsanız her ikisini de toplayıp (2011 ve 2012) öyle beyan edeceksiniz. Ancak bu durumda 3 bin liralık istisna bir defa uygulanacak. 

RİSK ALMAYA DEĞER Mİ

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın sitesinde kira geliri elde edenlere yönelik olarak “Risk almaya değmez!” başlıklı bir bölüm de oluşturuldu. Burada, “Geçtiğimiz yıl yaptığımız bütün bilgilendirme ve uyarılarımıza rağmen beyanname vermeyen yaklaşık 100 bin mükellef, 5 katı vergi, faiz ve ceza ödemek zorunda kalmışlardır” diyerek mükellef uyarıldı. 

YAŞLI VE ENGELLİYE EVDE HİZMET 
Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), kira geliri vergisi konusunda yaşlı ve engellilere evde hizmet verecek. GİB'den yapılan açıklamaya göre, sadece kira geliri elde eden 60 yaş üzeri mükellefler ile engelliliği, yaşlılığı veya hastalığı nedeniyle vergi dairesine gelemeyecek durumda olanların, randevu almaları halinde, görevliler adreslerine giderek beyannamelerini doldurmalarına yardımcı olacak. 

KİRA ZEYTİNYAĞI OLSA BİLE VERGİSİ VERİLECEK 
vergi.com.tr internet sitesinde "Kiracım 1000 lira aylık kiranın son 4 ayını zeytinyağı olarak ödedi. Beyan edecek miyim?" sorusuna, “Zeytinyağı almak suretiyle tahsil ettiğiniz kira bedeli, Vergi Usul Kanunu’na göre emsal bedelle paraya çevrilir. Bu da beyan edilir” şeklinde yanıt verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA