Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eski OHAL Valisi evinde intihar etti
23 Mayıs 2013 Perşembe 12:48

Eski OHAL Valisi evinde intihar etti

Hayri Kozakçıoğlu'nun kalbine tek el ateş edip, canına kıydığı anlaşıldı.

ESKİ Olağanüstü Hal Bölge Valiliği (OHAL) Valisi Hayri Kozakçıoğlu (75), Sarıyer'deki evinde ölü bulundu. Hayri Kozakçoğlu'nun kalbine tek el ateş ederek hayatına son verdiği belirlendi.

ÇALIŞMA ODASININ KAPISINI KİLİTLEDİ

İddialara göre Hayri Kozakçıoğlu, Reşitpaşa Mahallesi, Ayhan Sokak, No 2'deki evlerinde saat 01.30 sıralarında eşine rahatsızlandığını söyledi. Yatak odasından çıkan Hayri Kozakçıoğlu tripleks evlerinin orta katındaki çalışma odasına geçti. Hayri Kozakçıoğlu'nun eşi saat 09.00 sıralarında çalışma odasına girmek istedi. Ancak içeriden kilitli kapıyı açamadı. Bunun üzerine oğlu ve kızını aradı. Eve gelen Hayri Kozakçıoğlu'nun oğlu, polise haber verdi. Polisler çağırdıkları çilingire çalışma odasının kapısını açtırdı. İçeri girildiğinde Hayri Kozakçıoğlu'nun cesediyle karşılaşıldı.

Üzerinde pijaması bulunan ve yerde sırtüstü yatan Hayri Kozakçıoğlu'nun kalp krizi geçirdiğini sanıldı. Daha sonra yapılan ilk incelemede Hayri Kozakçıoğlu'nun, kapısı kilitli odasında göğsüne sıktığı tek kurşunla yaşamına son verdiği belirlendi. Hayri Kozakçıoğlu'nun silahını ateşlediği zaman henüz belirlenemedi. Eşinin silah sesi duymadığını söylediği öğrenilirken, emniyet yetkililerince bitişik atışlarda silah sesinin duyulmayacağı bildirildi.

POLİS İNCELEME YAPTI

Olay yeri inceleme ekipleri villada araştırma yaptı. Hayri Kozakçıoğlu'nun olay sırasında dışarıda bulunan kızı haber alır almaz eve koştu. Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü yakınındaki villa ve çevresinde polis geniş güvenlik önlemi de aldı. Hayri Kozakçıoğlu'nun cenazesi savcının incelemesinin ardından evinden çıkarıldı. Cenaze saat 15.30'da Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı.

"BUGÜN İÇİN BANA SİPARİŞ VERMİŞTİ"

Bu arada sokaktaki marketçi, Kozakçıoğlu'nu en son dün akşam gördüğünü söyledi. "Sağlığına dikkat eden bir insandı" diyen marketçi, "İntihar edecek bir insan değildi. Bugün için bana sipariş vermişti. 'Süt getirirsin' demişti" diye konuştu.

ÖRTÜLÜ ÖDENEKTEN HESABINA PARA AKTARDI İDDİASI

Kozakçıoğlu, İpekçi Suikastı'nın soruşturmasında polis müdürü olarak görev yaptı.

19 Ağustos 1991 tarihinde İstanbul Valiliği'ne atandı ve 1 Kasım 1995 tarihine kadar bu görevde kaldı.

İstanbul Valisi görevindeyken Hayri Kozakçıoğlu’nun Olağanüstü Hal Bölge Valiliği hesaplarından 2 milyar lirayı (o günün değeriyle yaklaşık 250.000 dolar) kendi adına açılan hesaplara geçirdiğini iddia edildi.

Hayri Kozakçıoğlu bu iddia karşısında söz konusu parayı dönemin İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli’nin onayı ile 12 Ağustos 1991’de kendi hesabına aktardığını ve 18 Ocak 1993’de Bölge Valiliği’nin talebi üzerine geri gönderdiğini öne sürdü.

Ancak Kalemli bu olaydan haberi olmadığını öne sürdü.  O dönemde Kozakçıoğlu'nun Vakıfbank'taki kişisel hesabında 7 milyar lira olduğu ortaya çıktı, İçişleri Bakanı Gazioğlu bu paranın dondurulduğunu açıkladı.

Dönemin Başbakanı Tansu Çiller, Kozakçıoğlu’nu istifaya davet ederken, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel “Paralar örtülü ödenekten teröre karşı mücadele için verilmiştir. Ancak ne için harcandığı açıklanırsa devlet sıkıntıya düşer” dedi.

HAYRİ KOZAKÇIOĞLU KİMDİR?

Hayri Kozakçıoğlu, 1938 yılında Manisa İli Alaşehir İlçesi'nde doğdu. İlk ve ortaokulu Alaşehir’de, lise öğrenimini ise İzmir’de yaparak 1955 yılında İzmir Atatürk Lisesi'nden mezun oldu. Yüksek öğrenimini 1955-1959 yılları arasında Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde tamamlayarak aynı yıl İçişleri Bakanlığı'nda Kaymakam adayı olarak göreve başladı.

Çamlıhemşin, Ardeşen, Delice, Çüngüş, Çınar, Kepsut ve Gökçeada (İmroz) ilçelerinde kaymakamlık yaptıktan sonra 1970 yılında Mülkiye Müfettişliği'ne ve daha sonra Başmüfettişliğe atandı.

Güvenlik hizmetleri ile ilgili olarak bir süre yurt dışında inceleme ve araştırma yaptıktan sonra, 1978 yılında Erzurum Valiliği'ne atandı. Daha sonra Vali kadrosu ile 1,5 yıl süre ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevini ifa ederek, 12 Eylül 1980'den sonra Adana Valiliği'ne atandı. Üç yıl süre ile Adana Valiliği ve 3,5 yıl Sakarya Valiliği görevlerinden sonra 12 Ocak 1987 tarihinde Diyarbakır Valiliği görevine başladı. Bu görevi yürütürken 19 Temmuz 1987'de Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'ne atandı. 19 Ağustos 1991 tarihinde İstanbul Valiliği'ne atandı ve 1 Kasım 1995 tarihine kadar bu görevde kaldı.

XX. ve XXI. Dönem İstanbul Milletvekilliği yapan Hayri Kozakçıoğlu, evli ve üç çocuk babasıydı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA