Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

Etnik ve mezhepçi siyaset yıkıyor

08 Ekim 2014 Çarşamba 19:19

Bugün Ortadoğu kan içindeyse… Türkiye ateş topuna dönmüşse, sebebi AKP hükümetlerinin bölgede uyguladığı etnik ve mezhepçi siyasettir.

Olaylar öyle hızla tırmandı ki Güneydoğu’da ve Türkiye’nin büyük şehirlerinde birkaç günde 19 insanımız öldü.  AKP iktidarının bir zamanlar suçlu ilan edip Ergenekon ve Balyoz operasyonları ile kolunu kanadını kurduğu askeri yeniden sokağa çıkardığına tanık olduk.

Neden? Çünkü; bu hükümet; en başından beri Kürtçü ayrılıkçıları tahrik etti. Onların sloganlarına, fikirlerine arka çıktı. Etnik kimlikleri kaşıdı. Türkiye’de 36 etnik grup olduğunu AKP Lideri Erdoğan söyledi; böylece, bilinçli olmasa bile,  bu yapılara başkaldırma işareti vermiş oldu.

Bu işareti alan ve yüz yıllık bir geçmişi bulunan Kürt ayrılıkçılar da harekete geçtiler. Peşinden Çözüm Süreci adı altında ayrılıkçılığı besleyen uygulamalar, düzenlemeler geldi.

Etnik kimlikli Kürt ayrılıkçılar, AKP iktidarları ne verdiyse “Yetmez!” dediler. Çünkü; PKK’nın ana hedefi Kürdistan… Bunu en cahiller bile bilirken ülkeyi yönetenler bilmezden geldiler. Kürdistan hedefini, demokratikleşme adı altında beslediler… Geldik bu güne… Ve bu daha başlangıçtır.

Güneydoğu’da vatansever Kürtleri değil de PKK çizgisindekileri muhatap alan AKP iktidarı  güç durumdadır. Ya ülkenin zamanla bölünmesine, özerklik adı altında Kürdistan’ın kurulmasına  razı alacak… Ya da razı olacak…

IŞİD NEDİR?

Kimse kendini kandırmasın… Son olaylarda, bölgeyi karıştıran Birleşik Amerika değil Türkiye olmuştur. Çünkü, siyasetini Sünni mezhepçilik üzerine kuran AKP, IŞİD’in gerçek yaratıcısıdır. Bunu Amerika da iyi biliyor. Türkiye’deki ABD büyükelçileri bunu dile getirdiler. İktidar yanlıları bu gerçeği gizleyebilmek için IŞİD’in arkasında ABD veya Suriye var gibi ipe sapa gelmez iddialarla kamuoyunu kandırmaya çalışıyorlar.

Mezhepçilikten oy devşirmenin tadıyla AKP yöneticileri kendilerinden geçtiler ama bölgede çıkan yangın şimdi onları da düşündürüyor olsa gerektir.

ATATÜRK DÜŞMANLIĞI

Görüyorsunuz; PKK yandaşları Atatürk’e düşman…

Neden?

Atatürk bu ülkede tek devlet kurdu. Sevr Antlaşması ile Batılı emperyalistlerin dayattığı Kürdistan projesini çöpe attı ya ayrılıkçı Kürtçüler buna deli oluyorlar. PKK, çocukları evlerde Atatürk ve Türk düşmanı olarak yetiştiriyor. Bir arada yaşama duygumuzu hızla zehirliyor. Bölgede eğitim yapılmasını tamamen engelliyorlar. Devlet içinde devlet gibi davranan bu yapıya karşı hükümet hiçbir şey yapmıyor…

Atatürk düşmanlığında ayrılıkçı takımı yalnız değil.

Kendilerini hakiki Müslüman gösteren tarikatçi takımı da Atatürk’e düşman. Bunlar AKP içinde de yuvalanmış durumdalar. Her fırsatta Kemalizm düşmanlığı yapmalarının sebebi bu.

Bir başka Atatürk düşmanı kesim daha var: Şu sözde liberal demokratlar… Bunların arkasında Atatürk’ten tokat yemiş olan Batılı devletler bulunuyor.

ÇÖZÜM

Bugün ülkemizin içine yuvarlandığı bunalım, aslında Atatürk’ün kurduğu “laik, çağdaş, milli kimliğe dayalı ve modern hukukun egemen olduğu devlet” modelinden sapmaktan kaynaklanmaktadır.

Bu ülkede etnik milliyetçiliğe (ırkçılık) dur demek için büyük Atatürk, kan birliğine değil ortak duygu ve bir arada yaşama düşüncesine dayanan Türk Milleti kavramını öne çıkardı. Etnik milliyetçi Kürtçü takımı ile çağdaşlık düşmanı siyasal dinciler bu modele savaş açtılar. Son on yılda etnik siyaset demokratlık gibi parlatıldı. Yine tarikatçıların ülkemizi geriye götürmesi demokratik hak talebi haline sokuldu. Bu politika Ortadoğu’daki laik Arap ülkelerine karşı da yürütüldü. Başta Irak ve Suriye olmak üzere…

Geldik bugüne…

AKP iktidarı; “Neye mal olursa olsun Çözüm Süreci devam edecek.” diyerek eğer bu Kürt etnikçiliğini parlatmayı bırakmazsa… Bu iktidar eğer Sünnilik üzerinden Ortadoğu’ya şekil verme girişimlerinden vazgeçmezse… Ülkemizi daha karanlık günler bekliyor…

AKP’ye oy veren vatansever yurttaşlarımızın şapkayı önlerine koyup düşünme zamanı gelmiştir ve geçmektedir…

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA