Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eurovisionda yine puanlama skandalı
21 Mayıs 2013 Salı 13:57

Eurovision'da yine puanlama skandalı

Eurovision'da Azerbaycan'ın Rusya'ya 0 puan vermesi tartışma yarattı. Oylamada ihlalleri şüphesiyle soruşturma başlatıldı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Eurovision Şarkı Yarışması'nda ülkesinin Rusya'ya neden sıfır puan verdiğiyle ilgili soruşturma başlatılmasını istedi. Yetkililere göre, telefon oylamalarında ve resmi Azeri jürisinde Rusya'nın şarkısına büyük destek verildi. Devlet yayın kurumu da oylamada ihlaller olabileceğini bildirdi.

Oylar yeniden sayılacak

Azerbaycan'ın Rusya Büyükelçisi Polad Bülbüloğlu Cumhurbaşkanı Aliyev'in soruşturma emri verdiğini ve oyların yeniden sayıldığını bildirdi. Bülbüloğlu çok sayıda Azeri'nin cep telefonu mesajlarıyla verdikleri oylarla Rusya'yı desteklediğini anlattı. Bülbüloğlu, "Bu verilere göre Rusya Azerbaycan'dan 10 puan almalıydı. Azeri televizyonunda bu konuyla ilgili açıklama yapılacak" dedi.

Devlet Televizyonu Genel Müdürü Kamil Guliyev de "Büyük olasılıkla belli bir çıkar çevresinin neden olduğu bu olayın, Rus ve Azeri halkları arasındaki kardeşçe ilişkiyi gölgelememesini samimiyetle umuyoruz" dedi. Geçen yılkı yarışmaya ev sahipliği yapan Azerbaycan geçmişte bazı gerginlikler yaşansa da, geleneksel olarak Moskova'yla iyi ilişkiler kurmaya özen gösteriyor.

Bu ilk vukuat değil

2009 yılında düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'nda, Azerbaycan televizyonu, Ermeni şarkısının SMS numarasını kapatarak ihlal yapmıştı. Ermenistan da Karabağ'daki 'Tatik ve Papik' heykelini 3 kez 'ekrana sokuşturarak' Eurovision'a politika karıştırmıştı. Yine aynı yıl, Ermenistan'ın Inga & Anush Grubu'nun söylediği Jan Jan şarkısına oy veren 43 Azeri'nin sorguya alınmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA