Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Evlenme yardımı alana yetim maaşı var mı?
13 Haziran 2013 Perşembe 11:01

Evlenme yardımı alana yetim maaşı var mı?

Kadın çalışanları yakından ilgilendiren bu konuyla ilgili şöyle bir düzenleme var..

Evlenme yardımı alana yetim maaşı var mı?

Soru: Babamdan dolayı yetim maaşı alıyordum. Evlenmem nedeniyle evlilik yardımı yapıldı. Eşimden 10 ay sonra boşandım. Tekrar yetim maaşı alabilir miyim? N.Kara

Cevap: Evlilik yardımı 24 maaş tutarında ödeniyor. 24 aylık süre geçmeden tekrar yetim maaşı bağlanamıyor.

Sayın Kara, babanızdan dolayı tekrar yetim maaşı alabilmeniz için 14 ay daha beklemeniz gerekiyor. Bu bekleme süresi çerisinde genel sağlık sigortalısı sayılarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Yurt dışında çalıştırılan işçilere 5 puanlık prim indirimi geldi

Soru: Yurt dışına çalıştırılmak üzere götürülen işçiler için 5 puanlık prim indirimi  nasıl uygulanacak? A.Kılıç

Cevap: Sayın Kılıç, yurtdışındaki işyerlerinde çalıştırılmak üzere işçi götüren işverenlere 21.05.2013 tarihli ve 6486 sayılı Kanunla 5 puanlık prim indirimi geldi. Kanun henüz Cumhurbaşkanınca onaylanmadı. Kanuna göre işverenlerin 5 puanlık prim indiriminden yararlanabilmek için  çalıştırdıkları sigortalılarla ilgili aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süresi içinde Kuruma verilmesi, bu sigortalılara ilişkin olarak yatırılması gereken sigorta primi tutarlarının Hazinece karşılanmayan kısmının yasal süresi içinde işverenlerce ödenmiş olması ve bu işverenlerin Kuruma prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcunun bulunmaması koşulları gerekiyor.

Kapıcının yıllık izin parası

Soru: 2001 den bu yana da sigortalı olarak çalışmaktayım.  Bu zaman zarfı içinde (2001-2013)  yıllık izin kullanmadım. İşten çıkarmak istiyorlar  sadece kıdem tazminatını vereceğiz  diyorlar. Ne yapmalıyım? E. Özten

Cevap: Kapıcılar işe girdiği tarihten itibaren kullanmadıkları izinlerin parasını ayrıldıkları tarihteki ücretleri üzerinden alırlar.

Sayın Özten, apartman yönetiminden 12 yıllık izin ücretinizi talep edin ödenmemesi durumunda  apartman yönetimini  ALO 170 veya  çalışma ve iş kurumu il müdürlüklerine şikayet edebilirsiniz.

İmam Nikahlıya Kıdem Tazminatı Var mı?

Soru: Eşim 5 yıl önce öldü. 4 yıldır bir işyerinde çalışıyorum. Bir beyefendi ile imam nikahlı olarak 2 ay önce evlendim. Eşime resmi nikah yapalım dedim, kabul etmedi. İmam nikahlı evli konumdayım. İşyerimden ayrılırsam kıdem tazminatı alabilir miyim? A.Çokgezen

Cevap: Kadın işçiler evlendikleri tarihten itibaren bir yıl içerisinde işten ayrılırlarsa kıdem tazminatı alabiliyorlar. Bu kural resmi nikahlı olanları  kapsıyor.

Sayın Çokgezen, resmi olarak evli olmadığınız için imam nikahıyla evlilik nedeniyle işten ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız.

KAPINIZ NEREYE AÇILIYOR?

Başlığı okuyunca kapının nere açılmasının ne önemi var diyebilirsiniz? Ancak iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına göre işyerlerinde kapının ne tarafa açıldığı çok önemli. İş sağlığı ve güvenliği mevzuatı gereği işyeri kapılarının dışarı doğru açılması gerekiyor.  Bu konuyu iş güvenliği uzmanı ve Okan Üniversitesi öğretim görevlisi   Abidin Tekcan  ile konuştuk. Sayın Tekcan, kapıların içeri açılmasının olası bir acil durumda örneğin bir yangında insanların  dışarı çıkamamasına, yaralanma ve ölümlerine sebebiyet verebileceğini, Türkiye’de bir çok işyerinde kapıların içeri açıldığını, özellikle banka şubelerinin büyük çoğunluğunun kapılarının da içeri açıldığını,  insanların yoğun olarak bulunduğu işyerlerinde bu durumun  büyük bir risk oluşturduğunu  belirtti. İş sağlığı ve güvenliği  konusunda basit gibi gözüken bazı düzenlemeler işyeri kapılarının dışarı açılmasında olduğu gibi  hayat kurtarır. Kaza geliyorum demez. Kaza gelmeden tedbir almak gerekiyor. Yarın çok geç olabilir!

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Arif Temir..

 

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİKLE İLGİLİ DİĞER YAZILAR İÇİN TIKLAYIN... 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA