Leyla Liman Oruç / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Leyla Liman Oruç / Yazar

Evlilik ehliyeti!

12 Şubat 2016 Cuma 22:40

 

Bu güne kadar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanları içerisinde koltuğunun en çok hakkını veren Fatma Şahin olmuştur diye düşünüyorum.

Diğer Bakanları hatırlamıyorum bile.

Şimdi Fatma Şahin’i geçme sırası yeni Bakan Sn.Sema Ramazanoğlu’ndadır.

Bayan Bakan’a sesleniyorum!

Yıllardır yazdığım ve 6 yıl öncede gündeme getirdiğim bir çok insana ütopik gelen 2 projemi sizin bakanlık döneminizde hayata geçirelim diyorum.

1.EVLİLİK EHLİYETİ

2.ÇOCUK SAHİBİ OLABİLME EHLİYETİ

Nitelikli bir toplum olabilme hayalimde hala ısrarcı olduğumu ifade etmek istiyorum. Tekrar tekrar…

Nitelikli bir toplum olabilmenin tek yolu da nitelikli bireylerin artarak çoğalmasıyla mümkündür. Aksini iddia eden olursa direk Dr. Arif Verimliyi kendilerine tavsiye edeceğim.

Ülkemiz kadın cinayetlerinde neredeyse dünya şampiyonuna aday.

Ne yazıkki durum bu…

Peki neden? Bir yastığa baş koyup bir ömür boyu beraber olmak için imza atan adamlar bir süre sonra eşlerinin cellatı oluveriyorlar?

Sizce kadınlar nerede hata yapıyor?

Evlenmeden önce sadece uzman kişilerin anlayabilecekleri potansiyel suçlu kocalarını tanıyamamalarından mı kaynaklanıyor bu vahim tablo?

Nişanlılık döneminde eş adayları bir çok rahatsızlıklarını, kötü alışkanlıklarını ,sorunlu hallerini gizleyebilecekleri için bu durumun yaratacağı olumsuzlukları ortadan kaldırabilme veya azaltabilmek ancak konuya hakim uzmanların incelemeleriyle mümkün olacaktır.

Hiç kimse kocası tarafından vahşice katledilmek için evlilik cüzdanına imza atmıyor.

Suça eğilimli insanların evlilik öncesi tespiti mutlak suretle yapılmaya çalışılmalıdır.

Bazı ülkelerde suç işleyen suça yatkın olan kişilerin mutlak suretle genetik yapıları incelendiğini yapılan çalışmalarda görmekteyiz. Adam öldürmenin bir bağımlılık olduğuna ve kalıtım yoluyla geçtiğine inanlar olduğu gibi DNA’nın yapısını aydınlatanlardan biri olan Nobel ödüllü James Watsan, ‘’Kaderimizin büyük ölçüde genlerimizde yazılı olduğunu biliyoruz’’ dediği gibi bize ışık tutacak bunca tespit varken, hatta 1968’de ünlü Tıp dergisi The Lancet’te yayınlanan bir araştırmada normal erkek kromozomunun XY olması gerektiği halde bir yerine iki “Y” kromozomu taşıyan erkekler “daha fazla erkek” olduğu, bu kalıtımsal kusurun kişiyi, elinde olmadan şiddet göstermeye ve suç işlemeye yönlendirdiği şeklinde yorumlanmıştır.

XYY ile suçluluk arasında mutlak bir ilişki olduğuna inanan ve bu kromozomu taşıyor diye doğmamış oğlunun yaşamına son veren çok sayıda kadın olduğuna kayıtlarda rastlıyoruz.

Yalan yok içimden geçeni paylaşacağım sizinle.

Helal olsun bu kadınlara!

Bir başka husus ise, çocukluklarında anne şefkatinden yoksun dövülerek büyütülenlerin büyüdüklerinde suça yatkın oldukları kanıtlanan örnekler arasında. Bununda genlerle ilgili bağlantısını araştırdığımda “MAOA” genine rastladım. MAOA geninin 2 çeşidi varmış. Kısa ve Uzun olarak.

Uzun şeklini taşıyanlar çocukluklarında fena muameleyle karşılaşsalar bile ileride şiddet göstermiyorlar. Kısa genini taşıyanlar ise risk altında.

Dünya’da bazı mahkemelerin MAOA geninin suçlularda araştırılmasına izin vermediğini de araştırmamı yaparken öğrendim. Geni bozuk diye suç indirimi almasınlar gibi bir mantık geldi aklıma.

Hele hele çocuk istismarında gözlemlenen anti sosyal kişilik bozukluğu olan insanların tespiti çok önemli. Yaşamı boyu kendini ifade edememiş, sorunlu bir çocukluk yaşamış, sevgiden yoksun ve toplumda var olmak isteyip kendine mutlu olabileceği bir yer edinememiş insanlara baktığımızda dahi suça meyilli halleri çok net göze çarpmaktadır.

Bu ve benzeri araştırma ve istatistikler o kadar çok ki.

Ben de diyorum ki; evlenmek isteyen eş adayları mutlak suretle “Evlilik Ehliyeti” almak zorundalar.

Kişinin ruhsal ve bedensel yapıları uzmanlar tarafından incelenerek tespitler yapılmalı.

Kişilerin sosyo-ekonomik boyutları tespit edilmeli

Kişilerin gerektiği durumlarda genetik detaylarına bakılmalı

burada yazmadığım daha birçok yönden incelenilerek sağlıklı bir aile için uygun olabilme puanlamaları yapılmalı.. Hem kadın hem erkek için.

Sonuçlar uzmanların bilgi ve önerilerine göre açıklanmalı veya saklanılmalı.

Nasıl ki sürücü belgesi alamayanlar trafiğe çıkamıyor “Evlenebilme Ehliyeti” olmayanlarda bu kuruma adım atmamalı.

Hatta belli yıl aralıklarıyla bu ehliyetlerin kontrollü yenilenmesi de mümkün kılınmalı.

Aksi taktirde işlenen cinayetlerin devamı artarak gelecektir.

Nitelikli, sağlıklı çocuk yetiştirebilmenin ilk aşamasının sağlıklı ruhlara sahip anne ve baba olmaktan geçtiğini hiç kimse unutmamalıdır.

Haydi nitelikli bireyleri çoğaltmak için büyük projeme kulak verin ve hayata geçirelim.

“Evlilik Ehliyeti” için çalışalım… Kısaca “EE” diyelim..

LLO’nun “EE”projesi olsun adı…

Mutlu Kalın

Leyla Liman Oruç

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA