Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eylemler tüm Türkiyeye yayıldı
01 Haziran 2013 Cumartesi 12:04

Eylemler tüm Türkiye'ye yayıldı

Taksim Gezi Parkı'nda yapılan eyleme destek için bazı illerde gösteriler düzenlendi.

Başta İzmir, Konya, Eskişehir, İzmit, Adana, Tunceli, Antalya ve Mersin olmak üzere bir çok ilde protesto gösterileri düzenlendi. Eskişehir ve İzmir'deki gösteriye ise tıpkı İstanbul'daki gibi polis müdahale etti.

İZMİR SOKAK VE CADDELERİ YANGIN YERİ

İzmir'de, dün akşam saatlerinde Taksim Gezi Parkı'ndaki polis müdahalesini prostesto etmek için biraraya gelen yaklaşık 10 bin kişi yürüyüş yaptı, slogan attı. Grubun bir kısmı dağılırken, AK Parti Konak İlçe teşkilatı binasına yürümek isteyen geri kalan diğer grup engellenince kenti savaş alanına çevirdi.

Çeşitli Sosyal paylaşım sitelerinden örgütlenen yaklaşık 10 bin kişi, Taksim Gezi Park'ı olaylarına tepki göstermek için dün saat 19.00 sıralarında, Alsancak İskelesi'nde biraraya geldi. "Her yer Taksim her yer direniş", "Direne direne kazanacağız", "Faşizme karşı omuz omuza", "Satılmış medya istemiyoruz" ve "Hükümet İstifa" sloganları atan eylemciler, Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ne yürüyüşe geçti. Yaklaşık bir saat süren protesto Gündoğdu Meydanı'nda son buldu.

AK PARTİ İLÇE BİNASI ÖNÜNDE OLAY ÇIKTI

Bir kısım eylemci buradan ayrılırken diğer bir kısım eylemci de çimenlerin üzerine oturup beklemeye başladı. Herhangi bir olayın çıkmadığı protestonun ardından bir süre meydanda oturan bu grup daha sonra Basmane'deki Ak Parti Konak İlçe Teşkilatı binasına doğru yürüyüşe geçti. Polis eşliğinde yürüyen guruba önce müdahale edilmedi. İlçe teşkilatının önüne gelen topluluk burada da bir süre oturma eylemi yaptı. Ardından grup, binasının önüne yürümek istedi. Polis barikatını geçmeye çalışan gruba gaz ve tazyikli suyla müdahale edildi. Püskürtülen grup ikiye ayrılarak yaklaşık 20 metre geriye çekildi. 

GAZ KULLANMADIĞI İÇİN POLİSE TEŞEKKÜR 

Basmane Otobüs Durakları'nın bulunduğu güzergahtaki yol ile Doktor Refik Saydam Bulvarı, gruplar tarafından kapatıldı. Doktor Refik Saydam Bulvarı'nı iki saat boyunca trafiğe kapatan grup, polise herhangi bir saldırıda bulunmayınca topluluğa basın açıklaması için izin verildi. Basmane Meydanı'na doğru yürüyen bu grup, araç trafiğine kapanan meydanda basın açıklamasını okudu. Ardından yaklaşık 30 dakika dans edip şarkılar söyleyen protestocular dağıldı. Buradaki protestocuların polis ekiplerine gaz kullanmadığı için teşekkür etmesi de dikkat çekti. 

ÇOK SAYIDA GÖZALTI OLDU

Basmane Otobüs Durakları'nın bulunduğu noktada yolu kapatan diğer grup ise polise taş, sopa, cam, bira şişesi ile saldırıda bulundu. Devrilip ateşe verilen çöp konteynırları ve çevreden toplanan eşyalarla polis ekiplerine karşı yolda barikatlar oluşturdu. Gruptakiler ellerine geçirdikleri maddeleri hedef gözetmeksizin polisin üzerine attı. Yaklaşık 3 saat boyunca burada protestolarını sürdüren kalabalık, yoğun müdahale karşısında Şair Eşref Bulvarı üzerinden kaçmaya başladı. Gediz Üniversitesi'nin Çankaya Yerleşkesi binasının camlarını kıran ardından Şair Eşref Bulvarı üzerindeki Mc Donald binasını da taş yağmuruna tutan eylemciler, Talatpaşa üzerindeki Sevinç Pastanesi'nin önündeki yolu kapattı. Saat 23.30'den itibaren başlayan bekleyiş burada 02.00'ye kadar sürdü. İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay'ın bölgeye gelmesinin ardından Çevik Kuvvet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler toplumsal müdahale araçları TOMA'lar ile eylemcilerin üzerine gitti. Geri püskürtülen eylemciler arasında yakalanan çok sayıda kişi gözaltına alındı.

SABAHA KADAR DAĞITILAMADI 

Kıbrıs Şehitleri Caddesi başta olmak üzere eylemciler çevredeki sokak ve bulvarlara kaçtı. Buradan polis ekiplerine taş atmayı sürdüren eylemciler saat 04.00 olmasına karşın dağıtılamadı. Polis ekiplerinin tazyikli su ve gaz silahı ile müdahaleleri sonuçsuz kalınca eylemcilerle görüşüldü. Görüşme sonrası güzargahta bulunan resmi ekipler geri çekildi, bölgeden uzaklaştı. Olay yerinde uzaktan sadece eylemcileri sivil ekipler takip etti. Yaklaşık 45 dakika burada bekleyen grup ardından çevreye dağıldı. İlk belirlemelere göre olaylarda 4'ü polis olmak üzere 5 kişi yaralandığı öğrenildi. Olaylar sırasında çok sayıda işyerinn camının kırıldığı özelliköle bankaların ATM'leri de olmak üzere camlarına zarar verildiği ve sprey boyayla sloganlar yazıldığı görüldü. Bu arada Buca, Karşıyaka ve Bornova Kredi Yurtlar Kurumu Kız Erkek Öğrenci Yurdu yerleşkesinde de protesto gösterileri yapıldığı görüldü. 

İZMİT SABAHA KARŞI KARIŞTI: 50 GÖZALTI

İstanbul'daki Taksim Gezi Parkı'nda göstericilere polisin biber gazlı müdahalesine tepki olarak İzmit'te Cumhuriyet Meydanı'nda dün saat 19.00'da gerçekleştirilen protesto gösterisinde sabaha karşı olaylar çıktı. 4 bin dolayında kalabalığın, sabaha karşı AK Parti binasına yürümek istemesi üzerine polis, tazyikli su ve biber gazı kullanarak göstericilere müdahale etti, 50 kişi gözaltına alındı.
İzmit'te ilk protesto diğer illerle birlikte dün saat 19.00'da gerçekleştirildi. 

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan ve sayıları önce 500 civarında olan eylemci burada pankartlar açıp çeşitli sloganlar atarak hem Taksim'deki gösterilere destek verdi, hem de polisin sert müdahalesini ve hükümeti protesto etti. Bir ara sayıları bini aşan kalabalık daha sonra dağıldı. Ancak gece yarısına doğru sosyal paylaşım sitelerinden yapılan duyurularla aynı yerde yeniden toplanmaya başlanıldı. Saat 24.00'dan itibaren kalabalığın sayısı bir anda yaklaşık 4 bine ulaştı. Sık sık İstiklal Marşı ve 10. Yıl Marşı'nı söyleyen kalabalıktaki bazı gruplar arasında Ak Parti il binasına yürüme konusunda tartışmalar yaşandı. O ana kadar çevrede sivillerin dışında resmi kıyafetli polise rastlanmadı. 

Kocaeli Üniversitesi'nin kent merkezinin yaklaşık 10 kilometre uzağında olan Umuttepe Kampüsü'ndeki yurtlarda kalan öğrencilerin de Cumhuriyet parkı'na gelmek istedikleri, ancak orada önlem alan polis ve özel güvenliklerin dışarı çıkmalarına izin vermediği anlaşıldı. Saat 04.00 sıralarında ise kalabalık bir anda hareketlenerek Perşembe Pazarı mevkiinde D-100 karayolu kenarında bulunan AK Parti İl binasına yürümek için harekete geçti.
O ana kadar çevrede görünmeyen Çevik Kuvvet ve diğer polis ekipleri, hem Hürriyet Caddesi'nde, hem Dolphin AVM önündeki yolda ve AK Parti il binasının önünden geçen D-100'e paralel yan yolda önlem aldı. Kalabalık birkaç noktada güvenlik güçleri barıkatını aşmaya çalışırken, polisin tazyikli su ve biber gazlı müdahalesi ile ortalık bir anda karıştı.

Kalabalık yola çöp konteynerlerini devirerek polis araçlarının üzerlerine gelmesini engellemeye çalıştı. Ancak sık sık biber gazı sıkılması sonucu kalabalığın bir kısmı kent merkezine doğru çekilirken, bir kısmı da D-100'ün yan yolundan AK Parti İl binasına gitmek istedi. Fakat burada da önlem alan polis, göstericilerin geçişine izin vermedi. 
Yaşanan arbedelerden sonra küçük gruplara bölünen ve büyük bir bölümü öğrenci olduğu anlaşılan eylemcilerle polisler arasında kovalamaca yaşandı. Polis kalabalıkla birlikte sık sık karşı karşıya gelirken, Cumhuriyet Meydanı, İnönü Caddesi Yeni Turan mevkiinde birkaç kez daha biber gazı kullandı. Atılan gaz bombalarından, olayları heyecan içinde pencerelerinden izleyen vatandaşlar da etkilendi. Bu arada yakın mesafeden sıkılan gazdan etkilenen iki gazeteci de hastanelik oldu.

Olaylar saat 05.15 sıralarında tamamen durulurken, ilk bilgilere göre polisin yaklaşık 50 kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi. 

ESKİŞEHİR'DE 3 BİN KİŞİ TAKSİM GEZİ PARKI EYLEMCİLERİNE DESTEK VERDİ, POLİS BİBER GAZIYLA MÜDAHALE ETTİ

Eskişehir'de yaklaşık 3 bin kişi Taksim Gazi Parkı eylemcilerine destek vermek için toplandı. Kalabalık Ak Parti il binasına yürümek isteyince polisin biber gazlı müdahalesiyle karşılaştı. Dağılan grup tekrar toplanıp yolu trafiğe kapatınca, polis kalabalığı biber gazıyla dağıttı.

Hoşnudiye Mahallesi'ndeki Eti Parkı'nda bir araya gelen kalabalık İstanbul Taksim Gezi Parkı'ndaki eylemcilere destek verdi. Bir süre parkta kalıp çeşitli sloganlar atan kalabalık daha sonra Ak Parti il binasına doğru yürüyüşe geçti. Yunus Emre Caddesi eski otogarın bulundu yerde çevik kuvvet polisleri kalabalığın önünü kesti. Polis, kalabalığın dağılması için uyarıda bulundu. Uyarılara rağmen polislere doğru yürüyen gruba çevik kuvvet polisleri biber gazlı müdahalede bulundu. Kalabalık dağılırken, polislere direnen 2 kişi gözaltına alındı. Biber gazından etkilenen astım hastası bir kadın da 112 ambulansıyla Eskişehir Devlet Hastanesi'ne götürüldü. 

Kalabalık ise kısa süre sonra bu kez Köprübaşı semti Cengiz Topel Caddesi'nde toplandı ve yere oturarak yolu trafiğe kapattı. Polisler yeniden kalabalığın dağılması için uyarıda bulundu. Kalabalık dağılmayınca çevik kuvvet polisleri biber gazlı müdahalede bulundu. Ara sokaklara kaçan kalabalığı polisler kovaladı. Üniversite caddesinde yeniden toplanan gruba burada polisler yeniden biber gazlı müdahalede bulundu. Zaman zaman tekrar toplanan gruplar protesto gösterilerini sürdürdü. 

TUNCELİ'DE GEZİ PARKI PROTESTOCULARINA DESTEK

Tunceli'de sivil toplum örgütleri ve bazı siyasi partiler, İstanbul Taksim'deki Gezi Parkı'nda gösteri yapanlara yürüyüş ve basın açıklamasıyla destek verdi.

Tunceli Sanat Sokağı üzerinde bugün saat 18.30'da toplanan yaklaşık 700 kişilik grup sloganlar atarak, Behice Boran Caddesi üzerindeki Ak Parti il başkanlığı binası önüne yürüdü. Ak Parti aleyhine slogan atan protestocular, caddeyi çift yönlü trafiğe kapattı. Grup adına basın açıklaması yapan Emek Partisi İl Başkanı Hüseyin Tunç, Taksim Gezi Parkı'nda göstericilere faşizan bir saldırı uygulandığını ifade ederek, şöyle dedi:

"AKP hükümeti yaşamın her alanında halkımıza çeşitli baskılar uygulamaya devam ediyor. Gezi Parkı'ndaki ağaç katliamını yaparak yeşil alanları nasıl yok edeceğini bütün Türkiye'ye gösterdi. Dünya bu olayları dikkatle izliyor. AKP hükümetinin gerçek yüzü her gün daha da açığa çıkıyor. Tunceli'de bütün vadilere, derelere baraj yapmak isteyen AKP hükümeti zaten yeşil alanlara olan tavrını ortaya koymuştu. Şimdi gezi parkında bütün dünya halkı AKP faşistminin gerçek yüzünü görüyor. Polisin uyguladığı şiddeti nefretle kınıyoruz. Taksim gezi parkında derinişini sürdüren halkın yanındayız ve her daim destek veriyoruz onların haklı direnişine"

Protestocular açıklamanın ardından dağıldı.

ANTALYA'DA GEZİ PARKI'NA DESTEK EYLEMİ 

Antalya'da sosyal paylaşım sitesi Facebook aracılığıyla toplanan grup, İstanbul Taksim 'Gezi Parkı'ndaki göstericilere destek amacıyla eylem yaptı. 

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan yaklaşık 100 kişi, sloganlar atarak Gezi Parkı'nda polisin göstericilere sert tutumunu protesto etti. Eylemde 'Gezi Parkı bizim, elinizi çekin', 'Her yer Taksim. Her yer direniş, nükleere hayır', 'Nükleere inat, yaşasın hayat', 'Gel sen de haykır, tek yol sosyalizm', 'Çevik boş durma, devrimciye çay getir', 'Faşizme karşı omuz omuza' ve 'Hey sen de haykır, olaylara hayır' sloganları atıldı. Atatürk anıtı önünde yaklaşık yarım saat süren eylem, olaysız sona erdi. 

MERSİN'DE GEZİ PARKI PROTESTOSU

Mersin'de, İstanbul Taksim'deki gezi parkında yaşananlar protesto edilirken renkli görüntüler yaşandı. Mersin'de CHP tarafından düzenlenen protesto eylemi Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki Kültür Parkta gerçekleşti. Meydanda bir araya gelen yaklaşık 500 kişi, ellerindeki dövizlerle birlikte gitar ve saksafon eşliğinde şarkılar söyleyip slogan attı. Alana bayraklarla gelen gruplar, oturma eyleminden önce Taksim'deki gezi parkında bir kişinin öldüğünü iddia edip bir dakikalık saygı duruşu yaptı. 'Kimyasal Tayyip', 'Ödediğimiz vergiler biber gazına değil, korumamıza harcansın' , 'Şükretme isyan et' ,'Lambaya püf de', 'Az efendi olun lan' ,' Diren gezi parkı', 'Bize her yer taksim', 'Şerefine Tayyip' yazılı dövizler açarak, içki içti. Mersin İdman Yurdu, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray takımlarının taraftarlarının da destek verdiği eylem yaklaşık bir buçuk saat sürdü. 

GEZİ PARKI PROTESTOSUNA ADANA'DAN DESTEK

İstanbul Taksim'deki Gezi Parkı'nın yıkılmasıyla ilgili yapılan protestoya Adanalılar da destek verdi. Yaklaşık 600 kişilik grup, şarkı ve türküler söyleyerek halaylar çekti. Eyleme, ünlü rock sanatçısı Hayko Cepkin de katıldı.

Sosyal medya üzerinden örgütlenen yaklaşık 600 kişilik grup, Atatürk Parkı'nda bir araya gelerek, Taksim'deki Gezi Parkı'nın yıkılmasına tepki gösterdi. Etkinlikte eylemciler, şarkılar söyleyerek, halaylar çekerek polisin müdahalesini protesto etti. Ezeli rakip olan Adanaspor ve Adana Demirspor taraftarının da katıldığı eylemde, konser vermek için kente gelen rock şarkıcısı Hayko Cepkin de katılarak destek verdi. Cepkin, burada yaptığı açıklamada, "Yapmaya çalıştığımız şey aslında rant sistemine direnebilmek, İstanbul'u ayakta tutabilmek. Bugün bütün şehirlerimizde, belirli saatlerde direniş yapılıyor. Bizde burada direnmeye devam ediyoruz" dedi.

Gezi Parkı'nın yıkılmasına tepki gösteren grup, Atatürk Parkı'ndaki eylemini sürdürüyor.

BOLU'DA GEZİ PARKI'NA DESTEK EYLEMİ

Bolu'da, sosyal paylaşım sitesi aracılığıyla toplanan 800 kişi, İstanbul Taksim Gezi Parkı'ndaki göstericilere destek amacıyla eylem yaptı. 

Sosyal paylaşım siteleri twitter ve facebook aracılığıyla saat 02.30 sıralarında Atatürk Bulvarı'nda toplanan yaklaşık 800 kişi, sloganlar atarak Gezi Parkı'nda polisin göstericilere sert tutumunu protesto etti. 'Mustafa Kemalin askerleriyiz', 'Hükümet istifa' , 'Reyhanlı halkı yalnız değildir' sloganları atan gruba yoldan geçen vatandaşlarda destek verdi. İzzet Baysal Caddesi'nde İstiklal Marşı okuyan grup, daha sonra belediye meydanına yürümek istedi. Grubun içinde bulunan bazı kişiler ellerindeki çatal ve kaşıklarla tencere kapaklarına vururken bazıları ise oturarak eylem yaptı. Polis ekipleri çevrede güvenlik önlemi alırken çok sayıda çevik kuvvet ekibi hazır halde bekletildi. İl Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar, belediye meydanına yürümek isteyen gruptaki kişilerle konuşarak taşkınlık yapmamaları uyarısında bulundu. Yaklaşık 1 saat süren yürüyüş olaysız şekilde sona erdi. 

KONYA'DA GEZİ PARKI PROTESTOSU

İstanbul Taksim'deki Gezi Parkı'nın yıkılıp, Topçu Kışlası yapılması Konya'da sosyal medya sayesinde bir araya gelen üniversite öğrencileri tarafından protesto edildi. İzinsiz yapılan protesto ve yürüyüşe polis müdahale etmedi. 

Konya'da Gezi Parkı'nın yıkılmasını protesto etmek isteyen sosyal medya aracılığıyla bira araya gelen yaklaşık 300 üniversite öğrencisi akşam saatlerinde Kültürk Park'ta toplandı. İlk olarak oturma eylemi yapan grup, gezi Parkı'nın yıkılmasını karşı olduklarını belirtip bugün Taksim Meydanı'nda yaşanan olayları kınadıklarını belirtti. Gençlere kentte bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Hatay Milletvekili Nihat Matkap da destek verdi. Grup, basın açıklamasının ardından Atatürk Anıt Alanı'na kadar yürüdü. Gruba çevredekilerde alkışlarıyla destek verdi. Polis, izinsiz yapılan gösteri ve yürüyüşe müdahale etmedi. Atatürk Anıtı'na gelen grup, İstiklal Marşı'nın ardından sessizce dağıldı.

MARMARİS'TEN GEZİ PARKI DESTEĞİ

Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde, sivil toplum temsilcileri, yerel sanatçılar ve öğrenciler Gezi Parkı'nda devam eden protestolara destek için biraraya geldi. Sloganlar atıp şarkılar söyleyen topluluğun gece yarısına değin oturma eylemi yapacakları açıklandı.
Sosyal paylaşım sitelerinde sözleşip Gezi Parkı protestolarına destek vermek amacıyla 19 Mayıs Gençlik Meydanı'nda toplanan yaklaşık 500 kişi ellerinde "Kapitalizme verilecek tek bir ağacımız yoktur', "çevreme ve sanatıma dokunma" dövizleri taşıdı, sloganlar attı. Saat 19.00'da biraraya gelen topluluk arasında BJK Çarşı grubu, yerel sanatçılar, gönüllü çevreciler ve öğrencilerin de bulunduğu görüldü. Topluluk arasında bulunan Müjdat Gezen Kültür ve Sanat Merkezi öğrencilerinin "geleceğine sahip çık", "diren Gezi Park", "hükümet yıkılsın yerine AVM yapılsın" dövizleri taşıdığı görüldü. Topluluk 10. Yıl Marşı'nın okudu. Topluluk ayrıca "Kesilen ağaçlar anana, dalları babana münasip olsun" adlı kendi yazdıkları bir şarkıyı söyledi.

Sanatçı ve çevreciler olarak eylemlerrine deval edeceklerini belirten Tiyatro Sanatçısı Cengiz Sezgin'inde destek verdiği grup, gece yarısına kadar oturma eylemi yapacağı açıklandı. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylemde Marmaris Gönüllü Çevreciler Derneği Başkanı Filiz Ersan, cadde ve meydandan geçen vatandaşlardan yıkımın durdurulması için imza topladı.

KÜTAHYA'DA 1000 KİŞİ TOPLANDI

KÜTAHYA'da çoğunluğu Dumlupınar Üniversitesi öğrencisi yaklaşık 1000 kişi Taksim Gazi Parkı eylemcilerine destek vermek için yürüyüş yaptı.

İstanbul Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları protesto etmek amacıyla saat 22.00 sıralarında Zafer Meydanı'nda toplananlar çeşitli sloganlar attı. Grup daha sonra cadde ve sokaklarda protesto gösterilerini sürdürdü. Saat 06.00'ya kadar süren gösterilerde polis zaman zaman kalabalığa biber gazlı müdahalede bulundu.

Kalabalığın AK parti il binasının önüne gitmesine polisler izin vermedi. Polislere taş ve şişe fırlatan kalabalığa polis bir kez daha biber gazlı müdahalede bulunarak 36 kişiyi gözaltına aldı.


ORDU'DA AKP PROTESTOSU


ORDU'da dün gece yaklaşık bin kişi Atatürk Parkı'nda toplanarak Taksim Gezi Parkı'ndaki polis müdahalesini protesto etti. 

Sosyal medya üzerinden örgütlenen yaklaşık bin kişilik grup, dün akşam saat 21.00'de Ordu Atatürk Parkı'ndaki Atatürk anıtı önünde toplanarak Taksim Gezi Parkı'nda ağaçların kesilmesini protesto eden göstericilere polisin müdahalesine tepki gösterdi. "Hükümet istifa", "Ordu burada AKP nerede", "Diren Gezi Park Ordu Yanında" sloganları atan gruba sahildeki vatandaşlar da destek verdi. Atılan çeşitli sloganların ardından grubun bir kısmı olaysız bir şekilde dağıldı. Bir kısmı da anıt önünde oturma eylemi yaptı. 

Atatürk anıtı önünde oturma eylemi yapan protestocuların bazıları daha sonra gece yarısı saksı içerisinde bir çam fidanını Selimiye Mahallesi Vakıf İşhanı son katında bulunan AK Parti Ordu İl ve Merkez İlçe Teşkilatı'nın olduğu binaya götürdü. AK Parti'nin bulunduğu binanın içine merdivenlere fidanlı saksıyla, "Çevre Düşmanı İşbirlikçi AKP" yazılı pankartta asan protestocular, polisin binaya gelmesiyle uzaklaştı. Polis, bina çevresinde sabaha kadar nöbet tutarken, afişler ve fidanlı saksı da emniyete götürüldü.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA