Mehmet Alikişioğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Alikişioğlu / Yazar

EZİKLER İMPARATORLUĞU

10 Şubat 2016 Çarşamba 20:58

Kişisel olarak, cahillikleri, aptallıkları ve becereksizliklerini kişilikleriyle birleştirip, bir baltaya sap olamayanın saltanını yaşıyoruz dünyada. Devlet veya lider, farketmez. Gelinen nokta, palavraların zirvesi. Soğuk, kanlı ve keskin.
Yıllarca, Asya ve Ortadoğu’nun cesetlerinden, para, kanlarından şifa bulan, katil sömürgecilerin, çıkış araşıyıdır tanıklığımız. Kararsızlıkla paniktir bu çöküşün yaşanan anları.
Ülke tepelerinden, insan alıp, altlarından silah ve uyuşturucu sattıkları bir sürecin tıkanmışlığıdır bu.
Adı, demokrasi, sosyalizm, despotizm, kapitalizm; hiç farketmez. Sonun boşalışı başlamıştır. Artık, okyanus ötesinden, keyfine göre, tek başına kafa tutma dönemi bitmek üzere değil; bitmiştir.

Diktatörlerin kardeşliği oyunlarıyla. Sovyet-Amerika veya Rusya-Amerika, gerillalığı da çok fazla gidemez. Bunlar bir fal veya ümit olarak alınmasın.
Çin ve İran’la beraber; Hindistan’ın  yavaş tavaş sahne almasıdır, gelecek.
Şu an Rusya ve onun faşist lideri Putin, maneviyat, bayrak, vatan palavralarıyla son yüz metreyi koşarken. Arabistan en berbat durumdadır. Nereye, savsayacağını şaşırmıştır.
İran’ın çıkışı yaklaşık 30 yılda hızlanmıştır. Sanırım 8 yıl önceydi; İran iki İngiliz askerini kaçırıp haftalarca alıkoymuştur. Sonra da “bi yenlışlık oldu, biz bu kardeşlerimizi casus sanmıştık” diyerek, serbest bırakmıştır.
O dönem, Amerika’nın İran’ı sileceğiz bağırışları yoğundu. Bu yüzden, bu olay çok fazla gündeme düşmedi. Arkasından, Esat gidecek sallamaları, o arada Arap Baharı palavraları, hep aynı düş ve onun izdüşümünün bir düşüşüdür. Başarısızlıklarıdır açıkçası emperyal güçlerin. Bunların asıl sebebi, A.B.D dünyayı sömürürken, artık başta Avrupa Birliği olmak üzere, ülkelere, sömürüden pay vermek zorunda kalışıdır. Bizi hiç anlatmaya gerek yok; of anam of!

Laikliği ve gazozuna bile olsa Avrupa Birliği’ne üye olmaya çalışır gibi yapan Türkiye ise, günümüzde, artık boyut değiştirmiş bir modeldir.
Kişi başı geliri daha yüksek, medyası da özgür, seçim sistemi adaletli, hedefi 2023 olan bir yer. 20 yaşında üniversite harçlarını ailesi ödeyen, tatlı çocukların, pembe dünyası. Parayı, evden alan, güleç ballar canlar.
Fakat en başta çocuğunun eğitim sorununu bile umursamayan bir çoğunluğa hangi özgürlüğü, hukuku ve hak arayışını anlatacaksın.
Devletten hesap sorulamayan, mahkeme salonu ile partisinin grup salaonunu karıştıran; bana neden vekalet etsin?

 Muhalefet daha nasıl bir malzeme arar acaba? Al buyur; ne işe yararsa, duruyor orada. Vıdır vıdır çene. Bir tane yağmur yemiş eylem yapacak, yok.
Kişisel olarak, dertlerinden vazgeçmiş, varsa yoksa memleket diye kaygılanan, dünyaya meydan okuyan, esen gürleyen, garip bir insan topluluğu.
Bunun içinde, hayatında aklına getiremeyeceği, meslekleri en başarısızca, en aptalca ve kalleşçe yapan, binlerce ezik tip. Sorarsan hepsi, birer mücevher, işin saçma boyutu, onlarda siyasetçilerden şikayetçi.

Yılarca içlerinde biriktirdikleri, eziklik ve onun getirdiği aşağılık komplexidir bu. Kendilerini oralara getiren siyasetçilere, teşekkürü borç bileceklerine, bir de küstahlık. Şu an boş verin, o parti veya bu parti, gereksizliğini.
Bir bakın, bu kadar eziklik, beceriksizlikle, o kadar dağ çileği hangi toprakta çil salar. Birer,  Atilla,Timur veya Napolyon havasında, Stalin’le Führer arasında, yalpa yalpa gidişler. Gitmekle kalmak arasında aslında  dururken, ha iki ileri bir geri; ha bi geri iki ileri. Ha arş, ha marş. Rica edense, anaşılmamayı, nezakete bağlıyor. “Zam gelmiş, hoş gelmiş, al içeri” diyene bile, gülecek kadar düşük bir boyut.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA