Mehmet Alikişioğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Alikişioğlu / Yazar

Faiz Lobisi

22 Temmuz 2013 Pazartesi 07:00

Uluslararası sermayenin, buna faiz lobileri de dahil, rahat para kazanması için çeşitli palavralar vardır. Bunlar paranın serbest dolaşımı veya şeffaflaşma adıyla servise çıkarılabilir. Az, çok kitap okuyan, biraz da merakı olan çoğu insan bunları bilir. Bilir de konumu gereği, çıkıp açık açık söyleyemez. Bir faiz lobisi lafı edildi, bir çok ekonomist, muhalefet yapacağım diye, sanki ilk kez bunu duymuş havalarında. Gerçi, diğer taraf, faiz lobisinin ne olduğunu anlatmaya çalıştı ama tam başarılı olamadı. Sonuçta faiz lobisi; ya ülkeleri karıştırır; ya da öyle bir lobi yoktura geldi iş. Bunu iktidar uyduruyor diyen ise komedyenlerdir.Afedersiniz, faiz lobisi vardır ve yaptığı yatırımdan ekonominin çoğu unsuru ile ilişkilenmeden para kazanmak ister. Yani ürün odaklı; hammadde ve insan içerikli yatırımlardan hoşlanmaz. Çünkü bunların herbiri, yatırılan kapital için risk demektir. O, sadece ekonominin işleriliğine karışmadan alacağı "kar"a bakar. Karışıklık ise şöyle işine gelebilir.Bir ülkede, ekonomik dengeler bozulunca faiz lobisi, parayı alıp gitmez hemen. Biraz bekler, gizli tehditlerini ortaya koyar ve öyle çıkar ülkeden. Ekonomisi bozulan ülke ise, likidite ihtiyacı içine girdiği için, lobi yeniden hortlar. Bu sefer aynı miktarda ve daha önceden yatırdığı parayı, çok daha iyi şartlarda yeniden yatırır, hem de aynı ülkeye.


***

O ülkedeki, yöneticiler de eğer önlerinde bir seçim var veya kısa dönemli çözümler üretiyorsa, memnun olurlar.

Faiz lobilisi kazanır, ülke debelenir dururve ortada bir sorun da yokmuş gibi görünür. Ama faiz lobisi vardır. Olur ve bunu da herkes bilir. Ancak, güçlü devletler de bu ilişkiler gizli gizli yürütülür. Çin- Amerika veya Çin-Rusya bu faiz lobilerinin en aktif çalıştığı ekonomik tabanlardır. Ancak, cırp pırt kimse dillenmez bu. Bazen Amerika'lılar boş boğazlık etse de sonradan susarlar. Örneğin, A.B.D, Çin' e "dolar stoklarınız tehlikeli gibi duruyor" dediğinde; bu,"faiz düzenlemelerini gözden geçirmek gerekir" mesajıdır. Ama Çin hükumeti çıkar ve "biz de farkındayız, daha çok stok yapıp üretimi ve ihracatı artırmamız" gerek dediğinde. Amerikan hükümeti susar. Bu da şu demektir, "ben canlı para ile ekonomimi ayakta turmak istemiyorum". Bunun üzerine Amerikan devleti de "Çin malı oyuncaklarda kanser içeren madde var" haberini yayar. Var veya yok.

***

Mesaj: "Çin mallarının dünya pazarındaki payını eğer istersek küçültebiliriz"dir. Çin de "uluslararası piyasalara dolar enjekte edeceğini" açıklar ve daha sonra dengeler yerine oturur. Bu söylediğim devlet ve yönetim örnekleridir. Ama bizim gibi, hükumetlerin her söyledine yalan, masal denen yerlerde, gizli kapaklı olması gereken ilişkiler verimli yürümez. Faiz lobisine, eğer tembel sermaye ve muhalafet gerekli desteği değil; bildirimi yapabilse, onlar da kazandıkları kolay parayı ve onun değerini bilir. İşimize gücümüze karışıp, dünya medyasına, Türkiye yönlü haber uçurma; spekülatif kulis; para ve sermaye piyasası çomaklarını laylaylon sokuşturma işini böyle keyifle yapamazlar. İsteyen, bana Yiğit Bulut muamelesi yapabilir. Umrumda bile değil. Azcık öğrenme merakı olanlar varsa, durum özetle budur.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA