Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fazıl Saya iyi haber
26 Nisan 2013 Cuma 17:01

Fazıl Say'a iyi haber

Fazıl Say'ın "hükmün açıklamasının geri bırakılması" kararına yönelik bir üst mahkemeye itirazı kabul edildi.

 

Fazıl Say, "hükmün açıklanmasının geri bırakılması" kararına itiraz ederek, kendisine Yargıtay yolunu açtı. Bu aşamadan sonra Say'a hapis cezası veren mahkeme kararını gözden geçirerek, tekrar karar verecek. Ancak bu "yeniden yargılama" değil. Say ve avukatları yeni bir savunma yapmayacak.

Mahkeme, hapis cezasını paraya çevirebilir ya da aynı cezada ısrar edebilir. Eğer böyle olursa, Say, Yargıtay'a başvurarak kendisi hakkında verilen cezanın bozulmasını isteyecek. Yargıtay'ın ilgili dairesi de Say hakkında verilen kararı inceleyecek ve nihai kararı verecek. Eğer Fazıl Say, "hükmün açıklanmasının geri bırakılması" kararına itiraz etmemiş olsaydı, suçunu dolaylı olarak da olsa kabul etmiş olacaktı. Ancak yaptığı bu itirazla hem kararın yeniden gözden geçirilmesinin hem de tekrar ceza verilmesi halinde bu cezanın nihai üst mahkeme statüsündeki Yargıtay tarafından incelenmesinin yolunu açmış oldu.

Say, İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararını tekrar gözden geçirmesinin ardından dosyasını Yargıtay'a taşıyıp, hakkında verilen ceza kararının bozularak, beraatine karar verilmesini talep edebilecek. Mahkeme aynı cezayı verir ve Yargıtay onaylarsa ne olur? Ancak bu durum Fazıl Say için bir avantaj olmakla birlikte bir riski de barındıyor. Zira Yargıtay Fazıl Say'ın aldığı cezayı haklı bulur ve onaylarsa Say için hapis yolu açılacak. Fakat ilgili kanunlar gereği Fazıl Say'ın aldığı 10 aylık cezanın infazı yaklaşık 7.5 ay... Yine ilgili kanunlar gereğince de bu kadarlık cezalar erteleniyor ve hapse girilmiyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA