Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fazla D vitamini yarardan çok zarar getiriyor
21 Mart 2013 Perşembe 23:24

Fazla D vitamini yarardan çok zarar getiriyor

Özellikle bebeklerde ve çocuklarda D vitamininin fazlası fiziksel ve zihinsel geriliklere sebep oluyor.

Annelerin çocuklarına vitamin verirken çok dikkatli davranması gerekiyor. Çünkü doğru miktarda alınmayan vitamin yarardan çok zarar getiriyor. Kemik ve diş gelişimi üzerindeki etkileri nedeniyle özellikle bebeklerde ve büyüme çağındaki çocuklarda D vitamini ihtiyacını karşılamak önemlidir. D vitamininin ihtiyaç kadarı gelişimi desteklerken gereğinden fazla alınması kemiklerde aşırı kalsiyum birikmesi sonucu bebeklerde fiziksel ve zihinsel geriliklere, çocuklarda ise kemik gelişimini zamanından önce durdurarak boyun kısa kalmasına neden olabilir. Kişinin yaşına, yaşam tarzına, güneş ışınından yeterince yararlanıp yararlanamamasına bağlı olarak D vitaminine olan ihtiyacın miktarı değişir.  Ancak vitaminden çok fazla alındığı takdirde, mide bulantısı, kusma, ishal, iştahsızlık, yüksek tansiyon ve kolesterol yüksekliği, baş ağrısı, kılcal damarlarda deformasyon hatta ölümler görülmektedir..

  YUMURTA SARISINA DİKKAT!

Normalde yeterli miktarda güneş ışığı alan yetişkinlerde ve çocuklarda D vitamini vücut tarafından yeterince üretilir. Bununla birlikte; yenidoğanlarda, büyüme çağındaki çocuklarda, gebelikte ve süt emzirme dönemlerindeki kadınlarda D Vitamini ihtiyacı arttığı için besinlerle dışarıdan daha fazla miktarda alınması gerekir. Güneş başlıca D Vitamini kaynağı olmakla birlikte, D vitamini hangi besinlerde bulunur dersek, balıketi, balıkyağı, süt ve yumurta sarısı D vitamini içeren besinler olarak sayılabilir.

UYKU BOZUKLUKLARI

D vitamini yetersizliği yetişkinlerde ise, kemik ve diş yapısının bozulmasına, kemiklerin gücünü ve sertliğini kaybetmesine neden olur. Kemik yumuşaması, diş çürümesi, huzursuzluk, uyku bozuklukları D vitamini eksikliği belirtileri arasındadır. Günlük D Vitamini İhtiyacı ise 10 mg’dır.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA