Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
FBI, bombacıların ailesini çağırdı!
25 Nisan 2013 Perşembe 18:06

FBI, bombacıların ailesini çağırdı!

Çeçen asıllı bombacıların anne ve babasına ABD yolu gözüktü. Polis, soruşturmaya yardımcı olmaları için Dağıstan'daki aileyi istedi

ABD'nin Boston kentinde meydana gelen ve 3 kişinin ölümüne, 200 kişinin de yaralanmasına neden olan bombalama olayını aydınlatmaya çalışan FBI, zanlıların ailesinin ABD'ye gelmesini istedi. Bombalama olayının zanlılarından Tamerlan (26) ve Cevher Tsarnaev'in (19) annesi Zubeidat ile babası Anzor, polise yardımcı olmak üzere, en kısa zamanda Boston'a gidecek. ABD'nin Moskova Büyükelçiliği yetkilileriyle görüşen aile, şartları görüştü. Çünkü anne Zubeidat,  geçtiğimiz yıl ABD'de bulunduğu sırada bir hırsızlık olayına karışmış ve tutuklamasına karar verilmişti.  

Amerikan Haber Alma Merkezi (CIA) Rusya tarafından sağlanan bilgi sayesinde Boston Maratonu'na bombalı saldırı yaptığı ileri sürülen ölen Tamerlan Tsarnaev'i izleme listesi sistemine kaydettiği ortaya çıktı. Yaralı olarak ele geçirilen ve hastanede bulunan Cevher, ifadesinde saldırıyı ağabeyisinin planladığını söyledi.  Bu arada Cevher'in saklandığı botta silahsız olduğu belirtildi. Cevher'in, FBI tarafından ele geçirildikten sonra yapılan araştırmada zanlının bulunduğu botta ya da üzerinde silah bulunmadığı kaydedildi.

Amerikan Haber Alma Merkezi (CIA) Rusya tarafından sağlanan bilgi sayesinde Boston Maratonu'na bombalı saldırı yaptığı ileri sürülen ölen Tamerlan Tsarnaev'i izleme listesi sistemine kaydettiği ortaya çıktı. 

Rus yetkililerin Eylül 2011'de Tamerlan Tsarnaev hakkındaki endişeleri üzerine CIA'ye bildirdiği ve bu kurumunda terör izleme listesi sistemine zanlıyı aldığını bildirildi.  

ABD istihbarat servisi CIA'nın eylül ayında izleme listesine aldığı Tamerlan ile ilgili Federal Soruşturma Ofisi'nin (FBI) de Mart 2012'de haberdar edildiği, Amerikalı yetkililer tarafından da doğrulandı. CIA'ye Tamerlan hakkında bilginin Rusya Federal İstihbarat servisi tarafından sağlandığı belirtildi. 

Amerikan istihbarat yetkilisi yaptığı yazılı açıklamada, CIA'nın Rus yetkililerden aldığı bilgiyi değerlendirerek Tamerlan'ı kendi izleme sistemine kayıt edip bu bilgiyi daha sonra diğer federal istihbarat birimleri ile de paylaştığını kaydetti. Tamerlan Tsarnaev'in 540 bin kişinin kaydedildiği potansiyel terörist veritabını listesine eklendiği  ve bir yıl sonra bu listenin süresinin dolmasıyla adının buradan çıktığı aktarıldı. 

Kongre üyelerinin, FBI'ya  yönelik neden Tamerlan hakkında daha fazla bilgi toplamadığı ve gözaltına alarak Boston Maratonu'na düzenlediği bombalı saldırıyı önlemediği yolunda soruları artıyor.  Kongre üyeleri istihbarat birimleri arasında potansiyel teröristler hakkında neden yeterli bilgi paylaşımının olmadığını da sorguluyor. 

ABD istihbarat yetkilileri CIA'nın aldığı bilgileri diğer istihbarat birimleri ile doğru paylaşıp paylaşmadığını araştırıyor. İstihbarat yetkilisinin açıklamasına göre, "CIA iki olası doğum tarihleri ile adı verilen şahsın isminin alternatif yazılımı da dahil olmak üzere yabancı hükümet tarafından sağlanan tüm bilgileri sisteme kaydetti. Yabancı hükümet tarafından sağlanan bilgileri izleme listesi sistemine girerek, tüm eldeki belgeleri tam olarak paylaştı." dedi.

Boston Maratonu'na kardeşi Djohar Tsarnaev ile bombalı saldırı yaptığı iddia edilen Tamerlan, geçen hafta cuma güvenlik güçleri ile girdiği silahlı çatışmada ölü ele geçirilmişti. 

15 Nisan'da gerçekleştirilen saldırnın zanlısı Tamerlan hakkında geçen yıl uyarılan FBI, yaptığı araştırmada terörist olduğuna dair yeterli bilgi elde edemediğinden soruşturmayı durdurduğu belirtilmişti. 

DJOHAR SİLAHSIZMIŞ

Bu arada saldırının iki numaralı zanlısı olan Tsarnaev kardeşlerden küçüğü Djohar'ın saklandığı botta silahsız olduğu belirtildi. Djohar'ın FBI tarafından ele geçirildikten sonra yapılan araştırmada zanlının bulunduğu botta ya da üzerinde silah bulunmadığı kaydedildi.
 

Küçük kardeş Tsarnaev, herhangi bir uluslararası örgütle bağlantıları olmadığını da iddia etti. 

ABD'li diplomatlar dün Dağıstan Cumhuriyeti'nin başkenti Mohaçkale'de anne Zubeidat Tsarnaev ve baba Anzor Tsarnaev'le bir görüşme yaptı. FBI tarafından yürütülen soruşturmaya yardımcı olmak için anne ve baba ABD'ye gitmeyi kabul etti. 

Boston maratonu saldırısı şüphelisi iki Çeçen kardeşin babası Anzor Tsarnaev, Mohaçkale'de ABD'li yetkililerle görüştüklerini doğruladı. 
Polis operasyonunda öldürülen 26 yaşındaki Tamerlan Tsarnaev'in eşi Katherine Russell da, olayın aydınlanması için ABD'li yetkililere yardım edeceğini açıklamıştı. Russell avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamada, "Soruşturmaya yardımcı olmak için gerekli her şeyi yapmaya hazırım" dedi. 

CIA LİSTESİNDE 
Tamerlan Tsarnaev'in adının CIA'in isteği üzerine terör şüphelileri listesine konulduğu ortaya çıktı. CIA'in Tamerlan Tsarnaev'i veri tabanına eklemesinden sonra FBI'in Rusya'dan kendisiyle ilgili daha fazla bilgi istediği, ancak söz konusu bilgi gelmeyince soruşturmanın kapatıldığı iddia edildi. 

'ÖRGÜT BAĞLANTIMIZ YOK' 
ABD polisinin yaralı olarak yakaladığı 19 yaşındaki Dzhokhar Tsarnaev, ilk ifadesinde saldırıyı ağabeyi Tamerlan Tsarnaev'in planladığını söyledi. Küçük kardeş Tsarnaev, herhangi bir uluslararası örgütle bağlantıları olmadığını da iddia etti. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA