Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fenerbahçe suskunluğunu bozdu
15 Mayıs 2013 Çarşamba 16:07

Fenerbahçe suskunluğunu bozdu

Fenerbahçe, Galatasaray derbinin ardından gündemi meşgul eden olaylar ile ilgili Fenerbahçeli yöneticiler Deniz Tolga Aytöre ve Ömer Temelli basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya, Deniz Tolga Aytöre ve Ömer Temelli'nin yanısıra suçlamalara neden olan taraftarlar ve iddialara neden olan o fotoğrafı çeken foto muhabirlerden biri olan Doğan Çil de katıldı.

İşte olaylı derbinin ardından gündeme damga vuran kanlı olaylar, ırkçılık tartışmaları ve futbolcu kavgalarına ilişkin yapılan açıklamadan satır başları..

Sözü ilk olarak Fenerbahçeli yönetici Deniz Tolga Aytöre aldı.. 

Aytöre" Acımız var, acılarımız var o yüzden çok konuşmadık. Bugün de çok konuşmayı düşünmüyoruz. Ancak Türkiye Cumhuriyeti'ni, Türk halkını ilgilendiren bir konuda özellikle Fenerbahçe üzerinden yapılan suçlamalarda sessiz kalmayacağız. Fenerbahçe'yi sevmeyebilirsiniz fakat yapılmayan bir suçtan ötürü Fenerbahçe'yi suçlayamazsınız. Fenerbahçe üzerinden Türkiye'nin adını kirletmeye çalışıyorlar.
Bizim amacımız, Türkiye'nin içine düştüğü bu durumdan sizin vasıtanızla doğruyu anlatmaktır. Son yapılanlar ile konu, "kulübümüzü UEFA'ya şikayet etme geleneğini" aşan boyutlara geldi." dedi.

Toplantıda ırkçılık olayı olarak gösterilen söz konusu fotoğrafın henüz Didier Drogba ve Emmanuel Ebou de dahil Galatasaray Futbol Takımı sahaya çıkmadan, Galatasaray Kaleci Antrenörü Claudio Taffarel'in Galatasaray kalecileri Fernando Muslera ve Eray İşcan'ı sahada ısındırırken çekildiği, stat güvenlik kameraları ve fotoğrafın dijital kayıtlarıyla ispatlandı. Feenrbahçeli iki taraftar ırkçılıkla yakından uzaktan alakaları olmadığını, kendilerinin de siyahi arkadaşlarının bulunduğunu, muzu yemek için yanlarında getirdiklerini ve Muslera'nın ısınırken tribünlere yaptığı bir harekete tepki amacıyla o anda ellerinde bulunan muzu salladıklarını söylediler.

MUZ SALLAYAN TARAFTAR DA TOPLANTIDA

Fenerbahçe'nin düzenlediği basın toplantısında muz sallayan taraftarlar açıklama yaptı. İlk taraftar, "Muslera'ya tepki vardı ben de tepki verdim o an elimde muz yerine başka bir cisim olabilirdi onu da sallardım. O an muzun ırkçı bir hareket olduğu aklıma bile gelmemişti." dedi.

Muz sallayan diğer taraftar ise "Sindirim sistemimdeki rahatsızlık nedeniyle sadece meyve ile besleniyorum. O anda Muslera tribünlere hareket yapınca, tüm tribün tepki gösterdi. Ben de muzu salladım. Benim siyahi arkadaşlarım da var. Ben muzun ırkçı hareket anlamına geldiğini bile bilmiyorum." dedi.

Taraftarların ardından sözü tekrar alan Aytöre; "Umarım 2 gündür koparılan fırtına olumsuz sonuç doğurmaz. Her türlü iletişime, diyaloğa varız. Yeter ki samimi olunsun. Her türlü adım atılacaktır. Şiddetin bitirilmesi için her türlü teklife açığız." dedi.

"BUNLAR BAYAT ŞEYLER"

Fenerbahçeli Asbaşkan Ömer Temelli ise "Birbirimize laf söylemek, iftira atmak artık bayat şeyler olmaya başladı. En ufak şeyde rakibe gol atmaya çalışanlar var" dedi.

Temelli sözlerine şöyle devam etti: "Galatasaray yöneticiler 'Bizi kimse karşılamadı' dedi. Yalçın Aker ve ben bizzat karşıladık. Hatta Fatih Terim ile aramızda çok güzel bir sohbet oldu. Ali Dürüst'le de görüştüm. Bu karşılama konusu, ırkçılık palavrasının yanında çok küçük kalıyor. Irkçılık söylemlerinin ne Fenerbahçe'ye ne Galatasaray'a faydası olur. Bundan sonra inşallah diğer kulüp başkanlarının da söylediği gibi bu tribün olayları biter. Çok genç bir kardeşimizi kaybettik. Hepimizin başı sağolsun. Ölümün ölçüsü olan bir şampiyonluk yoktur." dedi. 
 

DHA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA