Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fenerbahçe Üniversitesi Selimpaşa’da
08 Nisan 2016 Cuma 12:47

Fenerbahçe Üniversitesi Selimpaşa’da

Gelecek yıl eğitime başlaması planlanan Fenerbahçe Üniversitesi, Silivri'nin Selimpaşa Mahallesi'nde 159 yıl önce yaptırılan tarihi binada eğitim verecek.

YÖK'ün kuruluşunu onayladığı Fenerbahçe Üniversitesi, Sultan Abdülmecit'in başhekimliğine kadar yükselen Rum Dr. Sarandi Arhiyeni'nin Silivri'nin Selimpaşa Mahallesi'nde 159 yıl önce yaptırdığı binada eğitim verecek.

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, geçen yıl '1 milyon üye' hedefleyen kampanya kapsamında ilçeye gelen Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'a yıllardan bu yana kurulması gündemde olan Fenerbahçe Üniversitesi için ilçedeki tarihi önemi büyük çeşitli binaları ve araziyi tahsis etmeye hazır olduklarını söylemiş, Yıldırım ve kulüp yöneticilerinden Şekip Mostoroğlu binaları gezip beğenmişti. 

Belediye Başkanı Işıklar, Fenerbahçe Başkanı Yıldırım ile birlikte yaptığı görüşmelerin ardından konu 4 Mayıs 2015 tarihinde konuyu  belediye meclisine getirilmişti. 

Mecliste oy birliği ile Silivri'deki 3 tarihi bina başta olmak üzere çeşitli yapılar ve 80 bin metrekare alan Fenerbahçe Üniversitesi  Vakfı'na 30 yıllığına tahsis edildi.

17 Mart'ta toplanan YÖK Genel Kurulu, Fenerbahçe Üniversitesi'nin kuruluşuna onay verdi. Kararın ardından TBMM'ye yasa teklifi verilmesini ve kağıt üzerindeki projenin gerçekleşmesini heyecanla beklediklerini belirten Belediye Başkanı Özcan Işıklar, bu konudaki hazırlıkları anlattı.

 

BİNALAR KULLANILMAYA HAZIR

Başkan Işıklar, Fenerbahçe Vakfı'nın kuruluş çalışmalarını sürdürdüğü Fenerbahçe Üniversitesi için Boğaziçi Üniversitesi'nin 'hami kuruluş' olacağını, bunun yanı sıra İngiltere'deki uluslararası bilim camiasının çok ciddi destek vereceğini söyledi. 

Belediye Başkanı Işıklar, çalışmaların sonunda 20 milyon taraftarı olan bir kulübün prestij üniversitesini Silivri'ye kazandırmış olacaklarını belirterek, şöyle dedi:

"Bölgemize çok önemli değer katacağına inandığımız Fenerbahçe Üniversitesi için Sultan Abdülmecit'in başhekimliğine kadar gelme başarısını gösteren Rum asıllı Dr. Sarandi Arhiyeni'nin o dönem Selimpaşa'da öğretmen okulu, kız yurdu olarak 1857-63 yıllarında yaptırdığı tarihi geçmişi mimari güzelliği olan 3 binayı verdik.

Günümüze kadar çeşitli amaçlarla hizmet veren halen kullanılmayan küçük tadilatların dışında kullanıma hazır bu tarihi yapıların yanı sıra Alipaşa Mahallesi'nde 80 bin metrekare alanı da üniversite kampusu için tahsis ediyoruz. İlerisi için de Fenerbahçe Üniversitesi ile 115 dönümlük bir ayrı bir teknopark projemiz var. Onu da tahsis etmeyi planlıyoruz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA