Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fitchden Türkiyeye kredi notu uyarısı
10 Temmuz 2013 Çarşamba 15:29

Fitch'den Türkiye'ye kredi notu uyarısı

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch'den Türkiye'ye uyarı geldi.

Fitch, sosyal huzursuzluğun uzun süre devam etmesinin Türkiye'nin kredi notunu riske sokma potansiyeli olduğunu bildirdi.

Fitch Ratings, gelişmekte olan Avrupa için yayınladığı raporda,  bu ülkelerde için kısa vadeli görünümün cansız olduğuna işaret ederken, raporda Türkiye'de Nisan ayı sonrasında başlayan hükümet karşıtı protestolarla ortaya çıkan sosyal huzursuzluğun yarattığı risklere işaret etti. 

Diğer gelişmekte olan Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında Türkiye'nin ekonomisini canlandırmak için mali teşvik sağlama konusunda daha fazla hareket alanı olduğunun görüldüğünü belirtenFitch, ancak artan politik huzursuzluk ve kötüleşen piyasa güveninin Türkiye'nin manevra alanını sınırldığını vurguladı. 

FED'in parasal genişlemeden çıkacağı beklentilerinin, hükümet karşıtı protestolar ile birleşmesinin Türkiye'nin ana kırılganlığıcari işlemler açığını yine ön plana çıkardığını belirten Fitch, Türk varlık fiyatlarının güzül aşağı yönlü baskı altına girdiğine dikkat çekti.

Türkiye'nin kredi notunu Kasım 2012'de yatırım yapılabilir seviyeye çıkardıklarını ve yaşanan gerilimlerin BBB- notunun tolerans sınırları içinde olduğunu düşündüklerini belirten Fitch, ancak sosyal huzursuzluğun uzun sürmesi ve kötü yönetilmesi halinde turizmin kötüleşebileceğine, kısa vadeli sermaye çıkışlarının hızlanabileceğine, 
enflasyonun yükselebileceğine ve ekonomik büyümenin zarar görebileceğinedikkat çekerek, sosyal huzursuzluğun uzun süre devamının ülkenin kredi notunu potansiyel risk altına soktuğunu vurguladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA