Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Flaş!..Flaş!.. Görevden alınsınlar
29 Haziran 2013 Cumartesi 14:17

Flaş!..Flaş!.. 'Görevden alınsınlar'

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde karakol protestosu sırasında 1 kişinin ölümü, 9 kişinin de yaralanmasıyla ilgili olayları değerlendirdi.

Demirtaş, hayatını kaybeden Medeni Yıldırım’a Allah’tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar diledi. Olayı “son derece üzücü” olay olarak nitelendiren Demirtaş, “Hükümet, provokasyon olduğuna inanıyorsa karakol komutanın görevden alınması gerekir. Ateş emrini veren göstericiler değil. Ateşli silah kullanan tek grup güvenlik güçleridir. Provokasyonu yapan komutan, güvenlik güçleri, kimse görevden alsın” dedi.

"DEMOKRATİK GÖSTERİLERE MÜDAHALE OLMAMALI"

Hükümetin demokratik gösterilere müdahale etmemesi gerektiğini vurgulayan Demirtaş, şöyle konuştu: “Hükümetin bu tür demokratik gösterilere evrensel hukuk çevresinde yaklaşması lazım. İster Taksim’de olur, ister Hakkari’de olur, ister Lice’de olur. İnsanlar demokratik gösteri haklarını, ifade özgürlüğü hakkını sınırsız kullanabilmelidir. Çözüm sürecinin aşamasından anladığımız da budur. Hükümet bu konuda üzerine düşen ciddi sorumluluklarını yerine getirmiyor.”


"BARIŞ SÜRECİNE GÜVEN YOK"

Köylülerin yeni karakol yapılmasına karşı çıktığını dile getiren Demirtaş, “Savaş bitiyor, bitmeli. 134 yeni karakol ve kalekol inşaatına hız verilmesinin mantığı olabilir mi? Madem sürece güveniyoruz. 134 kalekola bu ülkeni, bu milletin parasını niye yatırıyor. Demek ki barışa inanç yok, kaygı var. Katliam gerçekleştirilen köyde altyapı yok. Kanalizasyon yok, suyu yok. Fakat iki karakol yapılıyor. Altyapı ve üstyapıya yatırım yapılmalıdır. Sağlığa, eğitime, istihdama katkı yatırımlar yapılmalıdır. Bu sürece hükümet, güç ve katkı vermiyor. Hükümetin bu politikalarını eleştirecek, teşhir edecek, protesto edeceğiz” dedi.

"PROVOKASYONLARI DEVLET ENGELLEMELİ"

Köylülerin üzerine atılan gaz nedeniyle yaralılara müdahale de edilemediğini dile getiren Demirtaş, “Lice’de insanlar arkalarından vurulmuştur. Köylüler tarandıktan sonra gaz atmıştır. Köylüler yaralananları alma fırsatı bulamamıştır, ambulans gidememiştir” şeklinde konuştu. Provokasyonları önlemenin devletin görevi olduğunu dile getiren Demirtaş, “Provokasyonları önlemek hükümetin devletin görevidir. Halkı provokatör olarak suçlamak devlete yakışmaz. 90 yıldır devlet havaya ateş ediyor, yerdeki vatandaş hayatını kaybediyor. Hükümet sorumsuzca açıklamalara yapmayı bırakıp bu vahim olayın üzerine gitmeli. Sorumluları açığa alıp yargıya teslim etmelidir” şeklinde konuştu.

Vatandaşları da uyaran Demirtaş, “Dikkatli olmaları, provokasyonlara karşı duyarlı olmaları çağrısı yapıyorum” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA