Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
G8 gösterilerinde Türk bayraklı eylemci
18 Haziran 2013 Salı 12:06

G8 gösterilerinde Türk bayraklı eylemci

G8 zirvesi, Kuzey İrlanda'da başladı.

KUZEY İrlanda'nın Fermanagh bölgesindeki Enniskillen kentinde İngiltere'nin dönem başkanlığını yürüttüğü G8 zirvesi, Kuzey İrlanda'da başladı. Yoğun güvenlik önlemleri altında başlayan zirve, aralarında Türk bayraklı göstericilerinde bulunduğu binlerce kişi tarafından protesto edildi. 17-18 Haziran tarihleri arasında yapılacak ve 2 gün sürecek zirvede dünyanın en büyük ekonomisine sahip 8 ülkenin liderleri bugün yapılacak oturumlarda, küresel ekonomi ve Suriye'yi konuşacak. 

Liderler, yarın terörle mücadele ve vergilendirme gibi konuları ele alması öngörülüyor. İngiltere Başbakanı David Cameron'ın ev sahipliği yaptığı zirveye, ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kanada Başbakanı Stephen Harper, Japonya Başbakanı Shinzo Abe, İtalya Başbakanı Enrico Letta, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso katılıyor. Kuzey İrlanda'nın Fermanagh bölgesinin Enniskillen kenti yakınında Lough Erne Resort'ta yapılan G8 Zirvesi için yoğun güvenlik önlemleri alındı. Yaklaşık 8 bin polis Kuzey İrlanda'da, 4 bin polis ise Birleşik Krallık'ın diğer bölgelerinde güvenliği sağlıyor. Liderler etrafı sularla kaplı olan Lough Erne'e helikopterlerle getirildi. Zirve öncesinde başkent Belfast'ın Enniskillen kasabasında protesto gösterileri düzenlendi. Aralarında G8 ve savaş kaşıtları, çevreci ve işçi sendikalarının bulunduğu 1500 kişi kasaba merkezinden zirvenin yapıldığı Lough Erne Resort'a doğru yürüyüşe geçti. 

TÜRK BAYRAKLI İRLANDALI GÖSTERİCİ 

Zirvenin yapıldığı golf tesisine ulaşan göstericilerden bazıları metal çitleri ezerek güvenlik bariyerini aşarak G8 ve savaş karşıtı sloganlar attı. Aralarında Türk bayrağı taşıyan bir İrlandalı'nın da bulunduğu göstericiler Gezi Parkı eylemcilerine de destek verdi. Bu sırada polis göstericileri geri çekilmeleri yönünde megafonla uyardı. 

Kısa süren bu eylem ardından göstericiler güvenlik bariyerinin gerisine çekilerek eylemlerini sona erdirdi. Küresel ekonomi, vergilendirme, ticaret, şeffaflık, terör ve aşırıcılıkla mücadele gibi konuların yanı sıra G8 Zirvesi'nin gündeminde Suriye'deki kriz de bulunuyor. Suriyeli muhaliflere silah gönderme kararı alan ABD ile Esad rejimine silah sağlayan Rusya arasında görüş ayrılıkları bulunuyor. Dolayısıyla G8 zirvesinden Suriye ile ilgili önemli bir karar çıkması beklenmiyor ancak zirve, G8 ülkelerinin Suriye konusunda ortak zemin arayışları için fırsat olarak değerlendiriliyor. İngiltere, G8 dönem başkanlığını 2014'te Rusya'ya devredecek. Dünya nüfusunun yüzde 14'ünü oluşturan G8 ülkeleri küresel ekonomide yüzde 65'lik bir paya sahip. 

DHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA